X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydenci Polski i USA podpiszą umowę wojskową. Nowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 17:37
W poniedziałek prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych mają podpisać szczegółową umowę na temat dodatkowych wojsk USA w Polsce. Szef gabinetu Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski zapowiedział to rano na antenie radiowej Jedynki, a kilka godzin później potwierdził w rozmowie z dziennikarzami.
Audio
  • Prezydenci Polski i USA mają podpisać umowę nt. dodatkowych wojsk USA w Polsce - Wojciech Cegielski (IAR)
Ілюстраційне фотоFoto: PAP/Adam Warżawa
  • Andrzej Duda i Donald Trump mają spotkać się w Nowym Jorku z okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ
  • To podczas tego spotkania ma dojść do podpisania dokumentu
  • O sprawie informował już na antenie Jedynki szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski
  • Decyzje o kolejnych amerykańskich żołnierzach mają wzmocnić bezpieczeństwo całego regionu

Jeszcze w połowie czerwca prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski podpisali ogólny dokument o współpracy. Na jego podstawie do Polski ma przyjechać kolejnych tysiąc amerykańskich żołnierzy, a USA utworzą też nad Wisłą dowództwo logistyczne. Jak mówił w czerwcu w Białym Domu prezydent Donald Trump, koszt inwestycji poniesie Polska.

duda trump 1200 pap.jpg
W poniedziałek prezydenci Polski i USA podpiszą deklarację wojskową

- Polska zapewni zakwaterowanie i infrastrukturę dla około tysiąca amerykańskich żołnierzy. Polski rząd stworzy te projekty. Nie zapłacą za nie Stany Zjednoczone, lecz Polska - mówił 12 czerwca prezydent USA Donald Trump.

Cel: doprecyzowanie warunków stacjonowania żołnierzy

Nowa umowa ma precyzować warunki stacjonowania żołnierzy, ich dokładną liczbę czy też lokalizację polskich baz wojskowych, które przyjmą dodatkowe oddziały USA. Dokument miał zostać podpisany na początku września, jednak wówczas nie doszło do wizyty Donalda Trumpa w Polsce.

Prezydenci obu krajów podpiszą umowę w poniedziałek, ale jak mówi minister Krzysztof Szczerski, nadal toczyć się będą jeszcze negocjacje w sprawie m.in. statusu prawnego żołnierzy. - Po uzgodnieniach lokalizacyjnych jeszcze jest kwestia oporządzenia prawnego, dotyczącego spraw tych bardzo przyziemnych, dotyczących także składowania, odpowiedzialności, ubezpieczeń. Więc myślę, że te negocjacje będą też bez zwłoki prowadzone - dodał minister Krzysztof Szczerski.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] K. Szczerski: przewidujemy podpisanie deklaracji wojskowej z USA

Ani Kancelaria Prezydenta ani Ministerstwo Obrony Narodowej nie chcą na razie mówić, w jakiej bazie znajdą się nowi amerykańscy żołnierze ani też kiedy rozpoczną służbę.

Wzmocnienie bezpieczeństwa całego regionu

Decyzje o kolejnych amerykańskich żołnierzach mają wzmocnić bezpieczeństwo całego regionu ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. Obecnie nad Wisłą jest około 4,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy. Część z nich została wysłana na podstawie decyzji ze szczytu NATO z 2016 roku, a część - na mocy decyzji poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda: USA są gwarantem spokoju i stabilności w naszym regionie Europy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:10
- Z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem rozmawialiśmy nt. obecności wojsk USA w Europie. Stany Zjednoczone jako największe mocarstwo na świecie jest podstawowym gwarantem pokoju i stabilności w naszym regionie Europy - mówił w środę prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Donalda Trumpa w Polsce. Dalsze ustalenia podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 10:22
- Myślę, że po pobycie prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku można spodziewać się dalszych ustaleń dotyczących wizyty prezydenta USA w Polsce - powiedział wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.
rozwiń zwiń