X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Szef MEN: 6 proc. podwyżki dla nauczycieli w drugiej połowie 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 14:36
Szef MEN Dariusz Piontkowski zapewnił, że zapowiadane na przyszły rok podniesienie płac nauczycieli o 6 proc. będzie sfinansowane z przesunięć wewnątrzbudżetowych. Poinformował, że wrześniowa podwyżka o 9,6 proc. jest wprowadzona na stałe i będzie przechodziła na kolejne lata.
Audio
  • Dariusz Piontkowski: w ostatnich 4 latach subwencja oświatowa wzrosła łącznie o ponad 6,5 mld złotych (IAR)
  • Szef resortu edukacji: przekazujemy również pieniądze na zakup nowoczesnych urządzeń edukacyjnych (IAR)
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski
Minister edukacji narodowej Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Minister wyjaśnił w czwartek, że zaplanowana w projekcie budżetu subwencja oświatowa na przyszły rok uwzględnia podwyżki płac nauczycieli, wprowadzone w 2019 r. (5 proc. podwyżki od stycznia i 9,6 proc. od września).

- Wzrost subwencji na 2020 r. o ponad 8 proc. zawiera wszystkie skutki przechodzące podwyżek, tych, które zostały wprowadzone w styczniu, potem we wrześniu 2019 r. Ta subwencja wzrasta prawie do 50 mld zł, tak przynajmniej jest to zapisane w projekcie budżetu państwa na 2020 r. – powiedział Piontkowski.

Kolejne pieniądze na oświatę

Minister zadeklarował, że wrześniowa podwyżka o 9,6 proc. "jest wprowadzona na stałe i także będzie przechodziła na kolejne lata". Wyjaśnił tym samym wątpliwości podnoszone przez niektóre związki zawodowe.

- Po rozmowach z Ministerstwem Finansów i premierem uzgodniliśmy, że podwyższenie wynagrodzenia nauczycieli w roku 2020 odbędzie się na podobnych zasadach jak w 2019, w końcówce tego roku, czyli na zasadzie przesunięć wewnątrzbudżetowych i że tej kwoty nie będzie widocznej w samej subwencji oświatowej. Więc trzeba wyraźnie powiedzieć, że te 6 proc. podwyżki z drugiej połowy roku na razie nie uwzględniamy w wysokości subwencji – podkreślił.

Atrakcyjne lekcje

Szef resortu edukacji zaznaczył, że z danych MEN wynika, iż w ostatnich czterech latach subwencja oświatowa wzrosła o kilkanaście procent.

- Łącznie o ponad 6,5 miliarda złotych. To jest tyle więcej przekazywane z budżetu państwa w ramach samej subwencji do samorządów i szkół niepublicznych- mówił minister. Piontkowski zaznaczył, że oprócz subwencji na finansowanie oświaty przeznaczane są dotacje, samorządy mają też obowiązek korzystania z dochodów własnych.

Minister podkreślił, że oprócz tego budżet państwa i MEN przekazuje środki na oświatę w ramach innych programów związanych z prowadzeniem szkół. Jak mówi Dariusz Piontkowski, jednym z tych najbardziej rozpoznawalnych programów jest program „Aktywna tablica”.

To program na zakup nowoczesnych urządzeń między innymi projektorów, komputerów, monitorów. W ostatnich trzech latach MEN przekazał na ten program 165 mln złotych.

W 2019 roku przeznaczono 40 milionów złotych na program, w ramach którego dzieci dostają w szkole ciepły posiłek. Na bezpłatne podręczniki resort przeznaczył miliard 200 tysięcy złotych. W latach 2017-2019 sfinansował stypendia i zasiłki w kwocie 800 milionów złotych.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: polskie szkoły są bezpiecznym miejscem

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:09
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapewnił, że rząd dba o odpowiednie przepisy i procedury w tym zakresie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEN: szkoła powinna być konserwatywna, musi przekazywać uczniom wiedzę

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 19:57
- Szkoła powinna być konserwatywna, musi przekazywać uczniom pewien zasób wiedzy - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas II Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Dodał, że szkoła musi też uwzględniać postęp technologiczny.
rozwiń zwiń