Szef MON: obecność wojsk USA w Polsce da wiele korzyści gospodarczych

2019-09-26, 15:27

Szef MON: obecność wojsk USA w Polsce da wiele korzyści gospodarczych
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po odprawie z kadrą wojska, wojewodami oraz dowódcami jednostek z regionów, gdzie będą stacjonować żołnierze z USA. Foto: PAP/Piotr Nowak

- Jesteśmy przygotowani, żeby rozpocząć niezwłocznie prace związane ze stworzeniem odpowiednich warunków dla obecności wojsk amerykańskich - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po odprawie dowódców jednostek z rejonów, w których będą stacjonować wojska USA.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak: obecność wojsk amerykańskich przynosi wymierne korzyści lokalnym gospodarkom (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Podpisany trzy dni temu w Nowym Jorku, przez prezydentów Polski oraz USA dokument uszczegóławia deklarację o współpracy obronnej z 12 czerwca
  • Według niej, w Polsce dojdzie do rozlokowania około tysiąca kolejnych żołnierzy USA
  • Szef MON podkreślił, że zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce będzie impulsem dla lokalnej gospodarki
  • - Jesteśmy przygotowani do tego, żeby prace związane ze stworzeniem odpowiednich warunków dla obecności wojsk amerykańskich rozpocząć niezwłocznie - zaznaczył Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce nie tylko podniesie bezpieczeństwo Polski, ale będzie też impulsem rozwojowym dla lokalnej gospodarki, przez - jak mówił - m.in. zwiększenie liczby miejsc pracy.

Powiązany Artykuł

Błaszczak PAP 1200.jpg
Szef MON: rekordowe wydatki na wojsko w przyszłorocznym budżecie

Szef MON poinformował, że w rozmawiał z wojewodami reprezentującymi pięć województw: zachodniopomorskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie, na terenie których będą stacjonować żołnierze amerykańscy.

- Jesteśmy przygotowani do tego, żeby prace związane ze stworzeniem odpowiednich warunków dla obecności wojsk amerykańskich rozpocząć niezwłocznie, jesteśmy gotowi, jeśli chodzi o finansowanie, jesteśmy gotowi, jeśli chodzi o przeprowadzenie inwestycji, a więc ten proces jest bardzo zaawansowany - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szef MON: jesteśmy przygotowani finansowo

- Stan przygotowania inwestycji związanych ze stworzeniem odpowiednich warunków dla obecności wojsk amerykańskich jest różny, ale w żadnym z nich nie będziemy zaczynali od zera. Jesteśmy przygotowani finansowo - zapewniał szef MON Mariusz Błaszczak.

Zapytany na konferencji po odprawie dowódców jednostek z rejonów, w których będą stacjonować wojska USA, kiedy konkretnie ruszą inwestycje, szef MON powiedział, że "zostały już nakreślone zadania, panowie wojewodowie zostali poinformowani o konkretach dotyczących skali tych inwestycji, o przygotowaniach związanych z rozpoczęciem tych inwestycji".

Powiązany Artykuł

1200_wojsko_USA_PL_PAP.jpg
Deklaracja Duda-Trump. Sprawdź, gdzie powstaną bazy USA w Polsce

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Szef MON: Polska przestała być w NATO członkiem drugiej kategorii

Jak dodał inwestycje dotyczą sześciu lokalizacji, które zostały wskazane w deklaracji podpisanej przez prezydentów Polski i USA. - Różny jest stan przygotowania tych inwestycji, ale chciałbym podkreślić, że w żadnym z tych miejsc nie mamy do czynienia z sytuacją, w której będziemy zaczynali od zera. W każdym z tych miejsc jest już pewna infrastruktura, są już pewne możliwości, będziemy je rozwijać - powiedział szef MON.

Dopytywany o koszt tych inwestycji oraz koszt stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Polsce Mariusz Błaszczak powiedział, że "wszystko oczywiście będzie zależało od skali tych inwestycji". - Trudno przewidywać koszty na początku. Te koszty będziemy znali, kiedy zostaną przeprowadzone przetargi, kiedy wyłonieni zostaną wykonawcy - dodał.

"Fundament finansowy jest przygotowany"


Szef MON podkreślił jednocześnie, że "jesteśmy przygotowani finansowo". - Fundament finansowy jest przygotowany, ruszamy z procesem. Sądzę, że ta kwota, o której wcześniej mówiliśmy, na początku naszych negocjacji, jest z całą pewnością kwotą, w której się zmieścimy. Z całą pewnością, nie przewiduję tu żadnych zagrożeń - dodał szef MON.

Mariusz Błaszczak stwierdził przy tym, że "to nie są koszty, to jest inwestycja". - To jest inwestycja, która z całą pewnością się zwróci. Zwróci się jeśli chodzi o bezpieczeństwo, które jest bezcenne, i zwróci się jeśli chodzi o rozwój gospodarczy w poszczególnych województwach - powiedział szef resortu. 

Kolejny tysiąc żołnierzy USA w Polsce

Podpisany trzy dni temu w Nowym Jorku, przez prezydentów Polski oraz USA dokument uszczegóławia deklarację o współpracy obronnej z 12 czerwca, która zapowiadała rozlokowanie około tysiąca kolejnych żołnierzy USA w Polsce.

Powiązany Artykuł

wojsko usa1200.jpg
Krzysztof Winkler: obecność wojsk USA w Polsce jest skierowana głównie przeciwko Chinom

W porozumieniu zapisano m. in., że w Poznaniu znajdzie się siedziba wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia Sił Lądowych USA. Stany Zjednoczone i Polska uzgodniły również, że w Drawsku Pomorskim swoją lokalizację będzie miało Centrum Szkolenia Bojowego, z którego korzystać będą siły zbrojne obu krajów, a także innych wojsk sojuszniczych.

Wrocław-Strachowice wskazano jako siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Łask będzie siedzibą eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA. W Powidzu powstanie siedziba lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych. Wojska Specjalne będą obecne także w Lublińcu.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej