X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Senat przyjął sprawozdanie z działalności Rady Mediów Narodowych w 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 07:10
Ze sprawozdania wynika, że w tym okresie RMN zajmowała się m.in. powołaniem nowego zarządu PAP S.A. i prezesa Polskiego Radia S.A. oraz wykonywaniem funkcji kontrolnej wobec mediów publicznych.
Krzysztof Czabański
Krzysztof CzabańskiFoto: Senat RP / Twitter

Za przyjęciem sprawozdania głosowało 53 senatorów, 12 było przeciw, od głosu wstrzymał się 1 senator.

Przedstawiając w czwartek w Senacie informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2018 r., jej przewodniczący Krzysztof Czabański przypomniał, że "Rada jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP".

- To jest ten obszar, gdzie jesteśmy kompetentni i gdzie ustawodawca na nas nałożył obowiązki do wykonania. W związku z tym ta informacja, którą państwu złożyliśmy, zawiera sprawozdanie z tego rodzaju działań podjętych w 2018 r., czyli głównie chodzi o kształtowanie składów osobowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP, wyrażanie zgody na powoływanie dyrektorów oddziałów terenowych TVP S.A. oraz o uzupełnianie składów rad programowych - wyjaśnił.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Zahamować cenzurę". K. Czabański o blokowaniu postów na Facebooku

Dodał, że oprócz tego RMN na posiedzeniach w 2018 r. zajmowała się "pewnymi tematami, które wynikały albo z zainteresowania członków tego ciała, albo z rzeczy, które do niej wpływały". - Chciałem też przypomnieć, że ciało to ma charakter pluralistyczny. Składa się z trzech członków wybieranych przez większość sejmową oraz dwóch członków nominowanych do Rady przez pana prezydenta spośród kandydatów wyłonionych przez dwa największe kluby opozycyjne - zwrócił uwagę Czabański.

Przedstawiając w czwartek w Senacie informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2018 r., jej przewodniczący Krzysztof Czabański przypomniał, że "Rada jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
joanna lichocka duze zdjecie poziome.jpg
J. Lichocka: trzeba zapewnić mediom publicznym stabilny rozwój

Pytania do przewodniczącego Rady Medów Narodowych

W trakcie dyskusji wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wspomniał o trzech zmianach na stanowisku prezesa Radia Gdańsk, które nastąpiły w ostatnim czasie. Jak ocenił, za każdym razem "to są zmiany na gorsze". Borusewicz zapytał Czabańskiego, jakie są przyczyny tak częstej rotacji na tym stanowisku.

Odpowiadając na to pytanie, szef RMN zwrócił uwagę, że dotychczasowi prezesi Radia Gdańsk, poczynając od red. Andrzeja Liberadzkiego poprzez Dariusza Wasielewskiego, "złożyli rezygnację ze swojej funkcji". - W związku z tym wybieraliśmy następnych prezesów spośród kandydatów zgłaszanych przez członków RMN. Nikt nie może nikogo zmusić do pełnienia funkcji prezesa - powiedział.

Szef RMN był też pytany o opinię Rady na temat tego, jak TVP wywiązuje się z ustawowego obowiązku wynikającego z misji obiektywnego informowania widzów o sytuacji w kraju. Jak podkreślił, "nie ma oficjalnego stanowiska RMN w tej sprawie". - Ta sprawa nie była ani dyskutowana, ani nie była podejmowana żadna uchwała przez RMN. Ja mogę powiedzieć tylko o swoim odczuciu czy opinii. Jeżeli pan senator jest zainteresowany taką opinią, to muszę powiedzieć, że TVP moim zdaniem na rynku mediów sprawuje się nader dobrze - ocenił.

"Nikt nie może nikogo zmusić do pełnienia funkcji prezesa"

W trakcie dyskusji wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wspomniał o trzech zmianach na stanowisku prezesa Radia Gdańsk, które nastąpiły w ostatnim czasie. Jak ocenił, za każdym razem "to są zmiany na gorsze". Senator zapytał Krzysztofa Czabańskiego, jakie są przyczyny tak częstej rotacji na tym stanowisku.

Odpowiadając na to pytanie, szef RMN zwrócił uwagę, że dotychczasowi prezesi Radia Gdańsk, poczynając od red. Andrzeja Liberadzkiego poprzez Dariusza Wasielewskiego, "złożyli rezygnację ze swojej funkcji".

- W związku z tym wybieraliśmy następnych prezesów spośród kandydatów zgłaszanych przez członków RMN. Nikt nie może nikogo zmusić do pełnienia funkcji prezesa - powiedział.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
czabanski krzysztof_4467 1200.jpg
Krzysztof Czabański: potrzebny mecenat państwowy, prywatny jest upolityczniony

Pytany przez Borusewicza, czy prawdą jest, że z posiedzeń RMN nie robi się dokumentacji stenograficznej ani nagrań, Krzysztof Czabański odparł, że "nie jest to prawda".

Działalność Rady Mediów Narodowych w 2018 roku

W informacji RMN o działalności w 2018 r. zapisano, że w okresie sprawozdawczym Rada odbyła 14 posiedzeń, w których trakcie zajmowała się m.in. kształtowaniem składów osobowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP. W tym zakresie podjęła m.in. uchwałę ws. powołania Wojciecha Surmacza na stanowisko prezesa zarządu PAP S.A. oraz uchwałę o odwołaniu Hanny Myjak ze stanowiska członka zarządu PAP S.A. i uchwałę o powołaniu Tomasza Przybka na stanowisko członka zarządu. RMN zajmowała się także m.in. sytuacją w Polskim Radiu S.A., podejmując uchwałę ws. powołania Andrzeja Rogoyskiego na stanowisko prezesa zarządu spółki.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Nagrody Mediów Publicznych. Najważniejsze dokonania laureatów

W dokumencie przypomniano, że do kompetencji RMN należy również wyrażanie zgody na powoływanie na wniosek zarządu TVP S.A. dyrektorów oddziałów terenowych TVP. Przykładem takiego działania było np. podjęcie w styczniu ub.r. uchwały ws. wyrażenia zgody na powołanie Piotra Lichoty na stanowisko dyrektora oddziału terenowego w Szczecinie. Rada podjęła też m.in. uchwały ws. wyrażenia zgody na powołanie Anny Raczyńskiej na stanowisko dyrektora oddziału w Bydgoszczy i na powołanie Mirosława Spychalskiego na stanowisko dyrektora oddziału we Wrocławiu.

W ub.r. RMN kontynuowała także rozpoczęty w 2017 r. proces powoływania nowych rad programowych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz uzupełniła wakaty w składach m.in. Rady Programowej Spółki Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Warszawie "Radio Dla Ciebie" S.A. oraz Rady Programowej Spółki Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód" S.A.

Rada Mediów Narodowych została powołana na mocy ustawy, która weszła w życie na początku 2016 r. Do ustawowych zadań pięcioosobowej RMN należy m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak