X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Minister zdrowia o SOR-ach: wdrożony system skraca tam kolejki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:36
- System segregacji pacjentów, czyli tzw. triaż skraca kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Najbardziej chorzy pacjenci są natychmiast przyjmowani - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w RMF FM.
Łukasz Szumowski
Łukasz SzumowskiFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Szef resortu zdrowia był pytany m.in. o to, kiedy poprawi się sytuacja na SOR-ach, czyli na szpitalnych oddziałach ratunkowych.

szumowski lukasz_4702 1200.jpg
Ł. Szumowski: zwiększa się liczba personelu medycznego

- Wdrożyliśmy zasady działania SOR-ów, czyli triaż. O połowę zwiększyliśmy finansowanie SOR-ów w ciągu tej kadencji, o połowę więcej pieniędzy idzie na SOR-y. Tam, gdzie zostało to wdrożone, można skrócić czas oczekiwania. Mam nawet takie dane, że w Bydgoszczy cztery godziny na zielonej linii, godzina na żółtej, a 15 minut na pomarańczowej - odpowiedział Łukasz Szumowski. Podał też przykład szpitala miejskiego w Zabrzu, gdzie pacjenci na linii czerwonej przyjmowani są natychmiast, na pomarańczowej czekają 15 minut, na żółtej 40 minut, a na zielonej półtorej godziny.

"Najbardziej chorzy natychmiast są przyjmowani"

Od 1 października w wybranych SOR-ach jest wprowadzony system segregacji pacjentów. Wszyscy trafiający na oddział zostają objęci jednolitym systemem triażu, tj. ustalenia stopnia pilności przyjęcia pacjenta na badanie lekarskie. System TOPSOR mierzył czas dla każdego pacjenta oddzielnie, prognozuje czas oczekiwania, analizuje parametry medyczne i przydziela do odpowiednich kategorii.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Łukasz Szumowski: "Piątka dla zdrowia" PiS jest krokiem milowym

Personel medyczny przeprowadza wstępne badanie (triaż), w którego wyniku pacjent zakwalifikowany zostaje do jednej z pięciu kategorii oznaczonych kolorem - pacjenci dostają odpowiedniego koloru opaski. Poszczególne kolory oznaczają maksymalny czas oczekiwania na wizytę lekarską.

Minister zdrowia odniósł się też do stwierdzenia, że triaż i opaski nie skracają kolejek na SOR-ach, ale tylko porządkują chaos.

- One skracają. Jeżeli mamy takie duże szpitale, o których mówiłem, to znaczy, że można. Po drugie, skracają dlatego, że najbardziej chorzy są natychmiast przyjmowani, a pacjent, który jest na niebieskiej bądź zielonej linii, może pójść do nocnej, świątecznej pomocy lekarskiej - wskazał Łukasz Szumowski. Przypomniał, że pomocą służy też infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Jeżeli ktoś w nocy chce się dowiedzieć, co ma zrobić, jeśli np. boli go bardzo głowa, to na infolinii dowie się: obok jest nocna, świąteczna pomoc lekarska - powiedział minister.

szumowski opole pap 1200x660.jpg
Konwencja PiS w Opolu o naprawie służby zdrowia

"Wzmocniono uprawnienia lekarzy"

Zgodnie z zasadą triażu osoby oczekujące w szpitalnych oddziałach ratunkowych pozostają pod nadzorem personelu odpowiedzialnego za segregację medyczną, a w razie konieczności poddawane są ponownej ocenie stanu klinicznego, nie rzadziej jednak niż co 1,5 godziny.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że nowe rozwiązania ułatwią wyodrębnienie grupy osób rzeczywiście wymagających pilnej pomocy medycznej oraz pozwolą na przekierowanie z SOR do POZ osób, których stan nie wymaga pilnej interwencji, a które obecnie stanowią znaczne obciążenie oddziałów ratunkowych. Zasady przekierowywania pacjentów do POZ zostaną zapisane w regulaminie organizacyjnym szpitala.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Łukasz Szumowski: szpitale dostały pieniądze na fizjoterapeutów i diagnostów

"Wzmocniono uprawnienia lekarzy SOR-ów do umieszczania pacjentów na oddziałach szpitala, co dotychczas stanowiło problem i dodatkowo zniechęcało personel do pracy w SOR-ach. Nowe przepisy precyzują również obowiązek zapewnienia pacjentom niezwłocznego dostępu do diagnostyki w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia, w tym do tomografii komputerowej" - czytamy na stronie internetowej resortu zdrowia.

Podano, że osoby, które zostaną oznaczone kolorami niebieskim i zielonym, mogą być kierowane do miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu POZ, jednak personel udzielający świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znajdujący się w SOR-ze, będzie mógł w nim udzielać świadczeń zdrowotnych, jeśli zajdzie taka konieczność.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Szumowski: Polacy nie chcą rewolucji w ochronie zdrowia, chcą naprawy systemu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 12:30
- Polacy nie chcą wywrócenia systemu zdrowia do góry nogami. Chcą, byśmy go sukcesywnie naprawiali, i to robimy - stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piątka dla zdrowia" PiS. Ł. Szumowski: dobry standard opieki w każdym mieście

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 21:43
Wzrost nakładów na służbę zdrowia, Fundusz Modernizacji Szpitali, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie oraz miliard na centrum onkologii - zakłada "piątka dla zdrowia" zaprezentowana w sobotę przez PiS.
rozwiń zwiń