Wkrótce remont schroniska "Murowaniec". Czasowe wyłączenie obiektu z eksploatacji

2019-10-13, 15:31

Wkrótce remont schroniska "Murowaniec". Czasowe wyłączenie obiektu z eksploatacji
Schronisko "Murowaniec". Foto: shutterstock/Ryszard Stelmachowicz

Od 1 listopada do 20 grudnia popularne schronisko "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej będzie nieczynne z uwagi na remont i zmianę dzierżawcy – poinformowały władze spółki PTTK "Karpaty". Zapewniły, że w razie potrzeby schronisko udzieli pomocy potrzebującym turystom.

Z końcem października upływa termin dotychczasowej dzierżawy na prowadzenie schroniska PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej. W drodze konkursu wyłoniono nowych gospodarzy schroniska - będą nimi Andrzej Szatkowski i Michał Postupalski.

Powiązany Artykuł

pap akcja ratownicza w tatrach 1200.jpg
Akcja ratunkowa w Tatrach. Mateusz Morawiecki podziękował zaangażowanym

- Osobom tym powierzymy zatem prowadzenie obiektu od 01 listopada 2019 r. Konieczny jest gruntowny przegląd techniczny obiektu i jego urządzeń. Będziemy także wymieniać lub uzupełniać, zużyty lub uszkodzony po kilkunastoletnim okresie nieprzerwanej pracy, sprzęt – powiedział prezes PTTK "Karpaty" Jerzy Kalarus.

Wymienione zostanie wyposażenie kuchni i sanitariatów, a wnętrze zostanie odmalowane. Zostaną także zainstalowane nowe urządzenia schroniskowej oczyszczalni ścieków. Schronisko zyska też dodatkową ochronę przeciwpożarową, czyli tzw. system mgły wodnej.

- Zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia obiektu z eksploatacji. Nie możemy zatem obiecać nieprzerywanego funkcjonowania schroniskowej gastronomii. Zapewniam jednak, że jak to jest w zwyczaju schronisk górskich PTTK, jego nowi gospodarze zadbają o bezpieczeństwo i udzielą doraźnego schronienia i pomocy osobom, które ze względu na warunki pogodowe takiej pomocy będą potrzebowały – zapewnił prezes PTTK "Karpaty".

Prezes poinformował, że po remoncie "Murowaniec" nie zmieni swojego charakteru, a jego podstawowa oferta nie ulegnie zmianie.

Schronisko PTTK "Murowaniec" zostało wzniesione na Hali Gąsienicowej w 1925 r. przez Oddział Tatrzański Polskiego Towarzystwa Turystycznego. Budowa obiektu - z wielkich tatrzańskich głazów - trwała cztery lata, prowadziło ją Wojsko Polskie. Otwarcia schroniska dokonał 12 lipca 1925 r. prezydent Polski Stanisław Wojciechowski.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej