X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Exit poll: zdecydowane zwycięstwo PiS. Będą kolejne samodzielne rządy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 23:10
Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos. Partia rządząca otrzymała 43,6 proc. głosów. Drugi wynik osiągnęła Koalicja Obywatelska - 27,4 proc. W Sejmie znalazłyby się także: Lewica, PSL-Koalicja Polska i Konfederacja.
Audio
  • Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników wyborów parlamentarnych (PR24)
  • Przemowa Mateusza Morawieckiego w sztabie PiS po ogłoszeniu wyników exit-poll (PR24)
Wybory parlamentarne 2019. Sztab wyborczy PiS
Wybory parlamentarne 2019. Sztab wyborczy PiSFoto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
  • Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS
  • Komitet Wyborczy PiS zdobył według tego badania 43,6 procent. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska - 27,4 procent, a trzecie Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11,9 procent
  • Próg wyborczy przekroczyły także komitety Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość- odpowiednio 9,6 i 6,4 procent głosów

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne. Jak wynika z badania exit poll Ipsos, PiS osiągnęło wynik 43,6 proc.

- Przed nami cztery lata ciężkiej pracy, bo Polska musi się zmieniać dalej i musi się zmieniać na lepsze - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Koalicja Obywatelska osiągnęła drugi wynik - 27,4 proc., Lewica - 11,9 proc., do Sejmu dostały się także, według sondażowego badania, PSL - 9,6 proc. i Konfederacja z wynikiem 6,4 proc.

Samodzielna większość PiS

Gdyby takie wyniki potwierdziły się - to według sondażu Ipsos - PiS zdobył 239 mandatów w Sejmie i będzie miał bezwzględną większość. KO będzie miała 130 posłów, SLD - 43, PSL - 34, a Konfederacja - 13. Jeden mandat przypadnie innym komitetom.

Według sondażu Ipsos, frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

Tak relacjonowaliśmy wyborczy wieczór:

23:48

Bardzo dobry wynik PiS odnotował wśród rolników - poparło go 67,4 proc. wyborców z tej grupy. Partia ta wygrała także wśród emerytów, bezrobotnych i pracowników administracji. Koalicja Obywatelska wygrała natomiast wśród właścicieli firm, dyrektorów oraz - nieznacznie - wśród uczniów i studentów.

23:43
23:42
23:40
23:39

"Poparcie 56 proc. mieszkańców wsi i 67 proc. rolników to dowód na to, że podejmowane przez PiS działania dla wsi i rolnictwa są oceniane superpozytywnie" - napisał na Twitterze minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

23:37
23:37

- PiS odnowiło swój mandat do rządzenia – to jest niezaprzeczalne - ocenił sondażowy wynik wyborów dr Bartłomiej Biskup, politolog Uniwersytetu Warszawskiego.

Podkreślił, że oceniając wynik procentowy należy pamiętać o systemie przeliczania głosów na mandaty. - To jest mocne umocnienie PiS, jeżeli chodzi o liczbę wyborców, natomiast ponieważ wchodzi pięć partii do sejmu, to w mandatach nie ma to, aż takiego przełożenia – zaznaczył politolog.

23:34

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentując wyniki wyborów w Polsce prognozuje, że relacje między Berlinem a Warszawa pozostaną napięte. Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że PiS nie osiągnął swojego celu maksimum.

23:27

23:26

Z sondażu Ipsos wynika, że PiS zdecydowanie wygrywa zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddało 44,1 proc. mężczyzn i 43 proc. kobiet. Natomiast na Koalicję Obywatelską (KO) zagłosowało 24,7 proc. mężczyzn i 29,9 proc. kobiet.

PiS wygrał również w każdej grupie wiekowej. Największe poparcie uzyskał wśród wyborców 60 plus - 55,6 proc. głosów. Natomiast KO najwięcej głosów uzyskała wśród osób w wieku 40-49 lat - 31,7 proc. Na PiS głosowało 26,2 proc. osób w wieku 18-29 lat. KO uzyskała w tej grupie 24-proc. poparcie, Konfederacja 20,2-proc., SLD 17,7-proc., zaś PSL - 10,3-proc. Wśród 30-39-latków na PiS zagłosowało 36,9 proc. osób, KO zdobyła w tej grupie wyborców 29,8 proc głosów, SLD - 12,4 proc., PSL - 11,1 proc., natomiast Konfederacja - 8,2 proc.

Osoby w wieku 40-49 lat najwięcej głosów (40,7 proc.) oddały na PiS; 31,7 proc. opowiedziało się za KO, 11,6 proc. - za SLD, 10,6 proc. oddało głos na PSL, a 4,3 proc. na Konfederację.

Z kolei w grupie osób w wieku 50-59 lat PiS uzyskało 51 proc. głosów; KO - 26,3; PSL - 9,9 proc; SLD - 9,2 proc., a Konfederacja - 2,8 proc.

23:24
23:24

- Jesteśmy pierwszym ugrupowaniem po 1989 r., które potwierdziło silny mandat wyborczy. To źródło satysfakcji, że lata pracy, głownie naszych liderów, zostały docenione - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka (Prawo i Sprawiedliwość)

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wieczór wyborczy Polskiego Radia. Joanna Lichocka: Polacy chcą, żeby PiS rządziło samodzielnie

23:14

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował zwycięstwa Prawu i Sprawiedliwości. Powiedział o tym w wystąpieniu telewizyjnym po węgierskich wyborach samorządowych, które odbyły się tego samego dnia.

- Z punktu widzenia Węgier bardzo ważne wybory odbyły się dziś w Polsce, gdzie polska partia rządząca zdobyła większość manatów parlamentarnych i jest w stanie samodzielnie stworzyć rzad. Gratuluję polskim przyjaciołom - powiedział Orban.

23:12

Lider PO Grzegorz Schetyna wyraził w niedzielę wieczorem żal, że po majowych eurowyborach zniszczony został pomysł Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni). W jego ocenie koalicja taka poszerzona o nowe środowiska miałaby szansę wygrać wybory parlamentarne.

- Mam żal o to, że zbyt łatwo została podzielona, zniszczony został pomysł Koalicji Europejskiej. Wyjście PSL z KE rozpoczęło jej dekompozycję i uważam, że szkoda. Gdybyśmy zostali w Koalicji Europejskiej i dołożyli jeszcze inne środowiska, to bylibyśmy dzisiaj w innej sytuacji i mielibyśmy ogromną szansę na zwycięstwo - ocenił.

23:03

23:02

23:02

Bronisław Wildstein zaznaczył, że PiS traktuje państwo poważnie. - III RP z kolei mówiła nam, że państwo jest zagrożeniem. Problem polegał na tym, że totalna opozycja wmawiała Polakom, że PiS wprowadza autorytaryzm bo wzmacnia Państwo. To nieporozumienie. PiS wzmacnia państwo jako instytucję potrzebną do funkcjonowania wspólnoty - podkreślał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
DSC_9830 kopia 1200.jpg
Wieczór wyborczy Polskiego Radia. Bronisław Wildstein: PiS traktuje państwo poważnie
23:00

Najwyższa frekwencja w wyborach parlamentarnych była w woj. mazowieckim i wyniosła 67,8 proc. - wynika z sondażu Ipsos.

22:59

- Sondażowe wyniki wyborów potwierdzają że PiS nie stracił, ale zyskał - ocenił prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Norbert Maliszewski. Jego zdaniem jeszcze nie wiadomo, czy będzie rządził samodzielnie, czy będzie musiał szukać koalicjanta.

Norbert Maliszewski podkreślił, że na ogół jest tak, iż po czterech latach partia rządząca traci, ale sondażowe wyniki wyborów pokazują, że PiS uzyskało dodatkowo sześć punktów procentowych w porównaniu do wyniku w 2015 r.

- Wiarygodność, realizacja programów społecznych, dobre dane gospodarcze spowodowały, że to poparcie dla PiS-u jest większe – powiedział.

22:35

Z sondażowych rezultatów wynika również więc, że SLD największe poparcie uzyskał w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, PSL na wsiach, zaś Konfederacja w miastach w przedziale od 201 do 500 tys. mieszkańców.

22:35

Wśród mieszkańców wsi PiS uzyskał 56,2 proc. poparcia, KO - 16,7 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Z kolei w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców KO uzyskała 41,1 proc., zaś PiS - 26,9 proc.

Kaczyński 1200 pap.jpg
Prezes PiS: przed nami zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy
22:34

- Ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych można się spodziewać nie wcześniej niż w poniedziałek późnym wieczorem albo we wtorek; trudno przesądzać, to zależy od blisko 28 tys. obwodowych komisji - powiedział w niedzielę zastępca przewodniczącego PKW sędzia Sylwester Marciniak.

22:34

Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości przeważały osoby z wykształceniem średnim (40,2 proc.) - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Wyborcy KO to najczęściej osoby z wykształceniem wyższym (52,1 proc.).

22:26

90,2 proc. wyborców PiS z 2015 r. ponownie zagłosowało na tę partię; z kolei jedynie 68,8 proc. wyborców PO sprzed czterech lat zagłosowało na Koalicję Obywatelską - wynika z sondażu Ipsos. Drugim wyborem dla wyborców PO z 2015 r. było SLD, a kolejnym - PSL.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap wybory 2019 1200.jpg
Rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych 2019
22:23

- Wyniki wyborów pokazały, że Mateusz Morawiecki przeszedł chrzest bojowy i zdał egzamin z bycia politykiem z krwi i kości - uważa komentator polityczny Eryk Mistewicz. Jak zauważył, po sondażu IPSOS widać też, że nastąpiła odbudowa Lewicy, która wraca na scenę polityczną.

22:19

"Dziękuję Wyborcom opozycji za szeroki udział w święcie demokracji. Pora, by zacząć zasypywać podziały" - napisał na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin. 

W kolejnym wpisie podkreślił, że Zjednoczona Prawica "musi wyciągnąć wnioski". "Mimo znakomitego wzrostu gospodarczego i najszerszych w UE programów społecznych ponad połowa Polaków zagłosowała na partie opozycyjne" - zaznaczył.

22:14

 - Żadna partia w historii III RP nie uzyskała takiego poparcia - komentował w Polsat News premier Mateusz Morawiecki pierwsze sondaże po wyborach parlamentarnych. Pytany, czy pozostanie na czele rządu, odpowiedział, że nie jest to teraz analizowane. Dziś cieszymy się tym, co osiągnęliśmy - dodał.

Szef rządu podkreślił, że największa w historii ostatnich 30 lat grupa Polaków nie tylko zaufała PiS, ale powiedziała partii: "Tak, chcemy, żebyście kontynuowali ten rodzaj zmian, te zmiany dla Polski, które rozpoczęliście przez pierwsze cztery lata".

22:11

Nie jestem całkowicie zadowolony - przyznał po ogłoszeniu wyników exit poll Paweł Kukiz. 

- Długa droga przed nami, wytężonej pracy przez kolejne cztery lata, a być może wcześniej pojawi się taka sytuacja, że będzie można przywrócić Polskę na drogę prawdziwie demokratycznego państwa, gdzie obywatel będzie pracodawcą dla władzy, a nie jej wyrobnikiem za marny grosz - dodał.

22:09

- Ponad milion Polaków zaufało Konfederacji, Konfederacji sekowanej przez wszystkie media. (...) To jest ogromny sukces ideowej prawicy w ekstremalnie trudnych warunkach - podkreślał Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego i jeden z liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Zaznaczył, że "walka dopiero się zaczyna", a Konfederacja zaczyna teraz "długi marsz po odzyskanie Polski", która będzie "nowoczesna w formie i tradycyjna w treści".

22:08

- Poczekamy na pełne wyniki wyborów. Wierzę, że będą bardzo dobre. Wierzę także, że Senat będzie przez nas zdobyty, bo to jest wynik tego, co robiliśmy jako opozycja - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska) po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Według niej, wynik uzyskany przez Koalicję to efekt rozmów z ludźmi. - Ludzie chcą współpracy, chcą pokazać, że potrafimy zasypywać te podziały, które są w naszym kraju. Ludzie nie chcą Polski pękniętej na pół, nie chcą, żeby pękało im serce z tego, że Polacy nie potrafią ze sobą się porozumieć - mówiła.

22:07

22:06

W niedzielnych wyborach na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddało 44,1 proc. mężczyzn i 43 proc, kobiet. Natomiast na Koalicję Obywatelską (KO) zagłosowało 24,7 proc. mężczyzn i 29,9 proc. kobiet - wynika z sondażu Ipsos.

22:05

22:03

- Obiecaliśmy swoim partiom, obiecaliśmy lewicy, że wrócimy do Sejmu. To jest wielki sukces. Będziemy mogli przedstawiać swój program. Będziemy mogli mówić o Europie i Unii Europejskiej, do której polska lewica Polskę wprowadziła. Bądźcie z tego dumni – mówił Włodzimierz Czarzasty.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wybory parlamentarne 2019. Lewica wraca do Sejmu. "To nasz sukces"

21:54

W wyborach parlamentarnych PiS wygrał w czternastu województwach, KO - w dwóch - wynika z sondażu Ipsos zrealizowanego dla TVP, TVN i Polsat. Największym poparciem PiS cieszył się na Podkarpaciu, gdzie zdobył 62,1 proc. głosów, najmniejszym - w woj. lubuskim, gdzie uzyskał wynik 31,9 proc.

21:49

Marek Suski podkreślił, że wiarygodność to klucz do zrozumienia polityki. - Trzeba zobaczyć ile za tymi słowami jest działania. My jeśli mówimy, że będzie program 500+, to jest. Nasi przeciwnicy wiarygodność mają na poziomie zera. Pani Marszałek Małgorzata Kidawa – Błońska, ma za plecami Sławomira Neumanna, który "rzyga Tczewem" - komentował w Polskim Radiu 24.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
DSC_9856 kopia 1200.jpg
Wieczór wyborczy Polskiego Radia. Komentarze polityków
21:47

- Żadna partia w wyborach parlamentarnych, jeśli się potwierdzi ten wynik, nie miała nigdy procentowo takiego znakomitego wyniku - podkreślił premier Mateusz Morawiecki po ogłoszeniu wyników exit-poll wyborów parlamentarnych.

21:45

Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów podkreślił, że PiS musi ciężej pracować. Jak dodał, jednym z powodów, dla których partia musi ciężej pracować jest obawa, "że pewna część społeczeństwa tego nie zauważyła".

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Prezes PiS: przed nami zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy

- Ten stereotyp, że jesteśmy dobrzy, prospołeczni, uczciwi, patriotyczni, ale na gospodarce to może oni się lepiej znają - to jest w drugiej części bzdura, której ciężko wysłuchać - mówił.

Zaznaczył, że na to wskazują liczby i wyniki. - Wszystko przemawia za nami, ale stereotyp trwa i musimy go przełamać, a wtedy będzie nawet 55 proc. - dodał prezes PiS.

21:44

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i Joachim Brudziński w sztabie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i Joachim Brudziński w sztabie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości (PAP/Radek Pietruszka)  
21:41

- Wstrzymajmy się z radością na ogłoszenie wyników - mówił w niedzielę wieczorem Janusz Korwin-Mikke, prezes partii KORWiN i jeden z liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Według sondażu Ipsos, Konfederacja zdobyła 6,4 proc. głosów i wprowadzi do Sejmu 13 posłów.

Prezes KORWiN podkreślał także, że w Konfederacji współpracowały różne środowiska, wymienił m.in. narodowców, ultrakatolików, libertarian czy monarchistów. - Graliśmy jako jedna drużyna, szło nam wspaniale i mam nadzieję, że te wyniki to odbiją - powiedział.

21:39

- Obiecaliśmy swoim partiom, obiecaliśmy lewicy, że wrócimy do Sejmu. To jest wielki sukces, wróciliśmy do Sejmu. Będziemy mogli przedstawiać swój program. Będziemy mogli bronić konstytucji, którą Polsce dała polska lewica. Będziemy mogli mówić o Europie i Unii Europejskiej, do której polska lewica Polskę wprowadziła. Bądźcie z tego dumni - mówił po ogłoszeniu wyników badania exit poll przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.

21:37
21:35

"Polacy zdecydowali dziś, że chcą kontynuacji najpierw dobrej zmiany, a później dobrego czasu dla Polski" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

21:35

21:33

"Bardzo dziękuję wszystkim moim Rodakom, którzy dziś wzięli udział w wyborach" - napisał Andrzej Duda.

21:27

21:27

- Jeżeli te wyniki się potwierdzą, to jest wielki mandat zaufania dla racjonalnego centrum, dla naszych propozycji dla Polski - powiedział z kolei lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

21:21
21:20

- Wracamy tam, gdzie Lewica zawsze powinna być - powiedział po ogłoszeniu wyników exit poll Robert Biedroń z Lewicy. Jak wskazał, ugrupowaniu udało się "połączyć trzy pokolenia".

- Podaliśmy sobie rękę, będziemy ciężko pracować na to, żeby Polska miała inne oblicze - zaznaczył.

21:18

 

21:17

21:16

21:14

- To były trudne cztery lata, to nie była równa walka, nie mieliśmy poczucia, że startujemy w uczciwej walce, że przeciwnik stosuje uczciwe metody - powiedział Grzegorz Schetyna, lider Koalicji Obywatelskiej.

Zadeklarował starania, "by dobrze współpracować w Sejmie i Senacie". - współpraca ugrupowań opozycyjnych to jedyna droga, przed nami kolejne wybory - prezydenckie, wierzymy w zwycięstwo - podkreślił.

21:10

Mateusz Morawiecki podkreślił, że głosy na PiS są dla ugrupowania "wielkim zobowiązaniem". - Zobowiązaniem do spełnienia ich nadziei - powiedział.

21:07

Sondaż Ipsos: PiS - 239 mandatów, KO - 130, SLD - 43, PSL 34, Konfederacja - 13.

21:07

- Mamy powody do radości. Mimo tego potężnego frontu przeciwko nam, zdołaliśmy wygrać - powiedział Jarosław Kaczyński w sztabie wyborczym PiS.

Prezes PiS zapowiedział "refleksję nad tym co się udało i nad tym, co się nie udawało". 

- Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej - ogłosił. - Przed nami cztery lata ciężkiej pracy - dodał.

21:04

Przy tych wynikach partia rządząca może liczyć na samodzielną większość - 239 mandaty w Sejmie.

21:01

Sondaż Ipsos: PiS - 43,6 proc.; KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc. PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.

20:58

IPSOS: frekwencja wyniosła 61,1 proc.

20:54

20:48

138 osób zagłosowało w niedzielę w wyborach do parlamentu RP w obwodzie wyborczym nr 27 w siedzibie Ambasady RP w Mińsku.

W tej chwili komisja wyborcza podlicza wyniki (ze względu na różnicę czasu komisja wyborcza w Mińsku została zamknięta godzinę wcześniej niż w Polsce).

20:41

Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia ze Stanów Zjednoczonych, wskazał, że w tym roku w USA "było znacznie więcej lokali wyborczych". Cztery lata temu działały 32 komisje, tym razem - 48.

Pozwoliło to Polakom z USA uniknąć długich podróży, aby oddać głos.

20:37

- Atmosfera w sztabie Lewicy jest bardzo napięta - mówiła Sylwia Białek (IAR). O godz. 21.00 na scenie mają się pojawić liderzy ugrupowania: Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzasty i Adrian Zandberg.

20:35

Tomasz Marciniuk z Informacyjna Agencji Radiowej jest w sztabie wyborczym Koalicji Obywatelskiej. - Wielu polityków mówiło, że to najważniejsze wybory od 1989 roku - podkreślił. 

Zaznaczył również, że w sztabie "rośnie nerwowość".

20:28

W polskich wyborach parlamentarnych w Wilnie, które zostały zorganizowane w budynku ambasady RP, udział wzięło ok. 850 osób. Jest to rekordowa liczba w porównaniu z poprzednimi polskimi wyborami zorganizowanymi na Litwie.

Głosowanie w Wilnie zakończyło się o godz. 21 czasu lokalnego (godz. 20 czasu w Polsce). Lokal wyborczy był otwarty od godz. 7.

20:18

Polacy w Belgii tłumnie wzięli udział w wyborach do Sejmu i Senatu. Ponad 12 tysięcy osób zarejestrowało się do głosowania. To o prawie 4 tysiące więcej niż w poprzednich wyborach. 

20:12

10 zawiadomień o incydentach związanych z wyborami odnotowała dotychczas policja na Warmii i Mazurach - podała z kolei komenda wojewódzka w Olsztynie. Funkcjonariuszom zgłoszono w niedzielę m.in. przypadki nielegalnej agitacji i wyniesienia kart do głosowania.

20:10

- Lubuska policja miała dotychczas 12 zgłoszeń związanych z wyborami. Dominują te o rozwieszaniu bądź ściąganiu lub niszczeniu plakatów wyborczych. Były też dwa przypadki zabronionej agitacji wyborczej - poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

20:01

Łącznie o mandat posła ubiegać się będzie 5112 kandydatów. O jeden mandat powalczy średnio 11 kandydatów.

19:53

Barbara Syska z domu Mikołajczak, uczestniczka Powstania Warszawskiego, przyszła na głosowanie w konsulacie RP w Waszyngtonie. Z uwagi na różnicę czasu, w Stanach Zjednoczonych Polacy mogli głosować już w sobotę, o godz. 13.00 czasu polskiego.

19:50

Polacy głosują w komisji wyborczej w ambasadzie RP w Berlinie (PAP/Marcin Bielecki) Polacy głosują w komisji wyborczej w ambasadzie RP w Berlinie (PAP/Marcin Bielecki)
19:49

Tegoroczne wybory budzą dużą uwagę Polaków przebywających za granicą. W Londynie czy Berlinie do lokali wyborczych ustawiały się długie kolejki.

19:45

Transmisje wieczoru wyborczego także na antenach radiowej Jedynki, Trójki oraz Polskiego Radia 24.

19:34

Pijany mężczyzna podarł wydane mu karty do głosowania w jednej z obwodowych komisji wyborczych w Nowym Tomyślu (wielkopolskie). Policja zatrzymała też mieszkańca gminy Opalenica (powiat nowotomyski), który wyniósł z lokalu wydaną mu kartę do głosowania.

19:34

Dwa przypadki agitacji wyborczej wykryto w Inowrocławiu i Bydgoszczy w ostatnich godzinach - poinformował w niedzielę st. asp. Piotr Duziak z zespołu prasowego kujawsko-pomorskiej policji. Pojawiły się także kolejne zgłoszenia dotyczące zniszczonych banerów wyborczych.

W Bydgoszczy osoba zgłaszająca podała, że nieznana jej osoba, z nieznanego numeru wysłała jej smsa, w którym agitowała na rzecz wyboru określonego kandydata.

W Inowrocławiu nieustalona do tej pory osoba rozsypała ulotki wyborcze przed schodami do lokalu wyborczego nr 1.

19:30

Na godz. 18.30 Państwowa Komisja Wyborcza nie otrzymała sygnałów, które by świadczyły o konieczności przedłużenia ciszy wyborczej - poinformowano w niedzielę na konferencji PKW. Jak dodano, odnotowano 219 incydentów związanych z wyborami.

19:29

Zapraszamy do śledzenia transmisji wieczoru wyborczego Polskiego Radia na naszym portalu.


msze, IAR, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak