X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziennikarz Polskiego Radia nagrodzony BohaterONem 2019

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 06:28
Publicysta Polskiego Radia 24 i Telewizji Polskiej Tadeusz Płużański został nagrodzony Złotym BohaterONem 2019. Nagrodę w kategorii "dziennikarz" wręczył prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.
Audio
 • Tadeusz Płużański: istotne jest przekazywanie prawdy o historii (IAR)
 • Sanitariuszka Powstania Warszawskiego Barbara Gancarczyk ps. Pająk wspomina wybuch czołgu-pułapki na Starym Mieście (IAR)
 • Janina Sewastianów, łączniczka w powstaniu: wojna to coś bardzo złego. Giną niewinni ludzie (IAR)
Laureaci nagród BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich
Laureaci nagród BohaterON 2019 im. Powstańców WarszawskichFoto: PAP/Leszek Szymański

W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród BohaterON 2019 imienia Powstańców Warszawskich. Gala jest częścią akcji BohaterON - włącz historię!, którą organizują Fundacja Rosa oraz Fundacja Sensoria z Wrocławia, a jej hasłem jest "Pamięć - edukacja - Pomoc". Jednym z partnerów strategicznych akcji jest Polskie Radio.

Historyk i publicysta - nagrodzony

Tadeusza Płużańskiego nagrodzono za "całokształt pracy dziennikarskiej w 2018 roku promującej historię Polski XX wieku". Płużański jest także prezesem Fundacji Łączka opiekującej się Kwaterą na Łączce na warszawskich Powązkach. Specjalizuje się w powojennej historii Polski i tę tematykę porusza w swoich artykułach oraz programach w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej.

Odbierając nagrodę, Tadeusz Płużański podkreślał, że dla niego istotne jest przekazywanie prawdy o historii. - Żeby trafiała do coraz większej rzeszy Polaków, a szczególnie młodych ludzi. To są nasze obowiązki w tej sztafecie pokoleń: żeby kolejne pokolenia Polaków znały historię i czerpały wzorce z naszych bohaterów - mówił Tadeusz Płużański.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Powroty z niepamięci" - audycja współprowadzona przez Tadeusza Płużańskiego

- Dobrze by było, żeby coraz więcej dziennikarzy mówiło prawdę o naszej historii, a coraz mniej było tych, którzy tę prawdę nie zawsze mówią - dodał laureat.

Laureatów wskazała kapituła

Laureatów we wszystkich kategoriach wskazała kapituła, której przewodniczył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Nagrody BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich otrzymali:

 • w kategorii "instytucja" - Instytut Pileckiego,
 • w kategorii "organizacja non-profit"  - Fundacja Willa Jasny Dom,
 • w kategorii "firma" - PGNiG,
 • w kategorii "nauczyciel" - Przemysław Szot, polonista w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 1 w Brzegu Dolnym. Szot otrzymał także złotego BohaterONa publiczności,
 • w kategorii "osoba publiczna" - Dariusz Malejonek, laureatem nagrody publiczności w tej kategorii został Filip Chajzer,
 • w kategorii "dziennikarz" - Tadeusz Płużański, historyk i dziennikarz TVP i PR24. Nagrodę publiczności otrzymał Tomasz Wolny. 

Dziennikarzom, nagrody wręczył prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski i publicysta PR 24 i TVP Taduesz Płużański   fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski i publicysta PR 24 i TVP Taduesz Płużański fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W związku ze zwiększonym zainteresowaniem plebiscytem, w tym roku stworzono jeszcze jedną kategorię - "pasjonat". Nagrodę kapituły w tej kategorii otrzymał Patrick Ney, brytyjski filmowiec od lat mieszkający w Polsce, a nagrodę publiczności - Mikołaj Kaczmarek, koloryzator archiwalnych fotografii.

SERWIS SPECJALNY
pilecki_663x364_.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki - serwis specjalny PolskieRadio.pl

Przyznano także Nagrodę Specjalną. Laureatami zostali Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego. Nagrodzono ich za wytrwałość w dążeniu do prawdy oraz podtrzymywanie pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Zofia Pilecka-Optułowicz z Bohateronem Specjalnym. Została nim uhonorowana wspólnie z bratem - Andrzejem Pileckim   fot. PAP/Leszek Szymański Zofia Pilecka-Optułowicz z BohaterONem Specjalnym. Została nim uhonorowana wspólnie z bratem - Andrzejem Pileckim fot. PAP/Leszek Szymański

Wspomnienia świadków Powstania Warszawskiego

Na gali obecni byli także Powstańcy Warszawscy. Dzielili się swoimi wspomnieniami z czasów walk. Sanitariuszka Barbara Gancarczyk ps. Pająk wspominała wybuch czołgu-pułapki na Starym Mieście. - Stałam na balkonie. Podmuch przewrócił nas, zmiótł betonową balustradę. Ten podmuch wtłoczył nas przez otwarte drzwi balkonowe. Na dole zginęło około trzystu osób - mówiła.

Barbara Gancarczyk ps. Pająk wspomniała sanitariuszkę bohaterkę - Jankę Gruszczyńską. - Na plecach, sama, niosła chłopaka ze Starego Miasta aż do Towarowej, na Wolę. To ponad trzy kilometry - mówiła "Pająk".

>>> [SERWIS SPECJALNY] Powstanie Warszawskie w PolskieRadio.pl

Na koniec dodała, że Powstańcom pomagał Stwórca. - Nam Bóg pomagał, jeżeli nam się udało. W różnych człowiek był opałach, wydawało się, że nie damy rady, ale daliśmy radę. Tym, którym się udało, Bóg pomagał - mówiła.

List ministra kultury

List do laureatów nagród BohaterON skierował wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, przewodniczący kapituły nagrody. - Chcecie przysłużyć się Rzeczpospolitej, dokładając swoją cegiełkę w wymagającym procesie budowania patriotyzmu wśród kolejnych pokoleń - napisał Piotr Gliński.

Szef resortu kultury, w liście odczytanym przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką, przypomniał, że "organizowana od kilku lat kampania BohaterON – włącz historię! konsekwentnie powiększa swój zasięg". - Z wielkim uznaniem obserwuję, jak akcja pisania listów, pocztówek, laurek do Powstańców Warszawskich angażuje coraz więcej – w szczególności młodych – ludzi. Ta społeczna inicjatywa niesie ze sobą ogromną wartość edukacyjną, kształtując w jej uczestnikach świadomość historyczną i narodową - ocenił wicepremier.

shutterstock powstanie warszawskie pomnik 1200.jpg
BohaterON - w hołdzie Powstańcom

Piotr Gliński dodał, że jako minister kultury i dziedzictwa narodowego z radością objął funkcję przewodniczącego kapituły przyznającej tegoroczne nagrody. "Firmy, osoby, bądź instytucje, które wyjątkowo przyczyniły się do popularyzacji wiedzy o historii Polski, zostaną wyróżnione w siedmiu kategoriach. Wszystkim laureatom składam najserdeczniejsze gratulacje" - napisał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kartki dla bohaterów Powstania Warszawskiego, czyli akcja BohaterON po raz 4.

- Państwa zaangażowanie jest tym bardziej godne docenienia, że nie ma przecież wymiaru utylitarnego. Nie spodziewacie się Państwo żadnych osobistych korzyści, chcecie po prostu przysłużyć się Rzeczpospolitej, dokładając swoją cegiełkę w wymagającym procesie budowania patriotyzmu wśród kolejnych pokoleń Polaków - podkreślił.

Piotr Gliński do Powstańców Warszawskich: bez Was nie byłoby nas dziś tutaj

Wicepremier Gliński, zwracając się do Powstańców Warszawskich, napisał: "bez Was nie byłoby nas dziś tutaj". - Oddajemy dziś hołd całemu Waszemu pokoleniu – pokoleniu młodych ludzi, którzy, nie oglądając się na tak cenną przecież wartość własnego życia, 1 sierpnia 1944 r. stawili czoła niemieckiej machinie wojennej - zaznaczył minister kultury.

BohaterON to nagrody za wyjątkowe zaangażowanie w popularyzację polskiej historii - tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka akcji. - Wspólnym mianownikiem laureatów jest przede wszystkim miłość do historii Polski i do tego, abyśmy opowiadali ją sami - zaznaczyła. Ważne jest też to - dodała - by oprócz nagrodzenia osób, instytucji, firm i ludzi, zachęcić innych do tego, aby rozpoczynali projekty mające na celu promocję historii Polski lat 1918-89.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "BohaterON" łączący pokolenie powstańców i pokolenie młodych

Akcji BohaterON patronuje Polskie Radio. Jak podkreśla prezes Polskiego Radia, Andrzej Rogoyski, "ta nagroda rozwija się razem z Polskim Radiem". - Nie wyobrażam sobie, żeby Polskiego Radia mogło zabraknąć - podkreślił Andrzej Rogoyski.

Nagrody w siedmiu kategoriach

Nagrody zostały przyznane w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, organizacja pozarządowa, osoba publiczna, dziennikarz, nauczyciel oraz pasjonat. Ta ostatnia kategoria została stworzona w związku z ilością zgłoszeń, jakie napłynęły na konkurs. - Bardzo dużo bardzo wiele z nich dotyczyło osób, które poświęcają swój prywatny czas oraz środki finansowe, na to aby historię Polski i promować - wyjaśniała organizatorka przedsięwzięcia Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Podczas uroczystości obecni na sali Powstańcy Warszawscy otrzymali paczki z kartkami i listami wysłanymi do nich przez Polaków z kraju i zagranicy w ramach IV edycji kampanii BohaterON - włącz historię!.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak