X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Müller: premierem nowego rządu będzie Mateusz Morawiecki

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 21:25
- Współpraca do tej pory układała się bardzo dobrze i liczę, że tak będzie cały czas. Tak wynika zresztą z deklaracji politycznych i Zbigniewa Ziobro (Solidarna Polska), i Jarosława Gowina (Porozumienie) - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller pytany o negocjacje między koalicjantami Zjednoczonej Prawicy.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Leszek Szymański

Piotr Müller potwierdził, że szefem rządu pozostanie Mateusz Morawiecki. - Sprawa jest jasna w tym zakresie i przesądzona już jakiś czas temu, w związku z tym - tak, premierem nowego rządu będzie Mateusz Morawiecki - powiedział.

gowin pap 1200.jpg
Jarosław Gowin o nowym rządzie: zaplanowanie pracy ważniejsze niż personalia

Pytany o możliwe zmiany w składzie i strukturze Rady Ministrów, rzecznik rządu poinformował: "wszelkie decyzje personalne są jeszcze do ustalenia. Te kwestie nie są jeszcze rozstrzygnięte. - Teraz pracujemy nad tym, jak będzie wyglądała nowa struktura rządu, jakie będą ministerstwa, jak będą wyglądały komitety Rady Ministrów, jak będzie funkcjonowała kancelaria premiera, jak będzie wyglądał proces legislacyjny - powiedział Piotr Müller.

Jak dodał, "rozważane są zmiany dotyczące łączenia, przekształcenia ministerstw, tak jak w każdym rządzie, które również w trakcie trwania poszczególnych kadencji rządowych się dzieją".

Piotr Müller zaznaczył, że "tego się nie robi w trzy dni po wyborach". - Mamy środę, w związku z tym, to jeszcze chwilę potrwa - dodał.

"Zapowiedzi programowe będą realizowane"

Pytany, czy wzmocnione będzie centrum decyzyjne w rządzie, a także pozycja premiera, Piotr Müller zwrócił uwagę, że w programie PiS jest mowa o tym, żeby wzmocnić Prezesa Rady Ministrów, Centrum Analiz Strategicznych i kilku innych instytucji. - Więc zakładamy, że te zapowiedzi programowe będą realizowane, nie tylko te zresztą. A naszym pierwszym celem będzie na pewno zrealizowanie tej "piątki", która została ogłoszona, w ciągu pierwszych stu dni nowego rządu - dodał.

east news mateusz morawiecki wybory 2019 1200.jpg
Najlepszy wynik w regionie. Premier Mateusz Morawiecki dziękuje wyborcom

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział 7 października, że jeżeli PiS wygra wybory, to w ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dot. małego ZUS, 13. i 14. emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników.

Dziennikarze pytali Piotra Müllera, czy premier Mateusz Morawiecki jest zadowolony z funkcjonowania dotychczasowego rządu, oraz czy będzie chciał wprowadzić jakieś zmiany po to, żeby na przykład tę "piątkę" łatwiej zrealizować.

- Zawsze wyciągamy wnioski z funkcjonowania Rady Ministrów, nie tylko na przełomie kadencji, ale też w trakcie funkcjonowania rządu. W związku z tym oczywiście jakieś zmiany w zakresie funkcjonowania czy to kancelarii premiera, czy poszczególnych ministerstw, będą miały miejsce - odpowiedział. Zaznaczył, że w tej chwili "trwają analizy i decyzje będą w ciągu najbliższych kilku tygodni".

"Będzie na pewno co najmniej kilka zmian"

Dopytywany czy będą duże zmiany oraz ilu ministrów może się zmienić, rzecznik rządu przyznał, że według niego "będzie na pewno co najmniej kilka zmian". Pytany, czy na kształt rządu wpłynie zwiększenie "liczby szabel" w Sejmie IX kadencji przez Porozumienie i Solidarną Polskę, Piotr Müller zwrócił uwagę, że do tej pory blok Zjednoczonej Prawicy też był "zróżnicowany", ale współpracował bardzo dobrze.

- Występujemy pod jednym klubem parlamentarnym. Nie mamy różnych klubów parlamentarnych. Tak jak państwo widzicie, współpraca do tej pory układała się bardzo dobrze, i liczę na to, że będzie się układała cały czas bardzo dobrze. Tak wynika zresztą z deklaracji politycznych i Zbigniewa Ziobro (lidera Solidarnej Polski - przyp. red.), i Jarosława Gowina (lidera Porozumienia - przyp. red.) - zaznaczył rzecznik rządu.

Pytany, jak może się układać w nowym Sejmie współpraca z Konfederacją, która "też jest partią prawicową", minister powiedział: "zobaczymy". - W ogóle zobaczymy, jak będzie wyglądała współpraca z partiami politycznymi w parlamencie, czy to z Polskim Stronnictwem Ludowym, czy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, czy z Koalicją Obywatelską - stwierdził.

Jak podkreślił, "liczymy na to, że ta współpraca będzie dobra, że temperatura sporu będzie niższa, niż w poprzedniej kadencji. - Ale też jesteśmy realistami, i gdy będzie wyższa, to będziemy starali się ją chłodzić - dodał Piotr Müller.

Pytany, jak może przebiegać proces legislacyjny w Senacie, gdzie większość mandatów zdobyła opozycja, rzecznik zaznaczył, że Izbie Wyższej "co najwyżej można przedłużyć proces legislacyjny, ale praktycznie nie można go zablokować". - Liczymy mimo wszystko na to, że ta współpraca w Senacie będzie układała się dobrze - podkreślił.

Dziennikarze byli też ciekawi, jak ocenia środową wypowiedź szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który pogratulował zwycięzcom niedzielnych wyborów, ale dodał, że trzyma kciuki za tych, którzy przegrali, Piotr Müller zaznaczył, że Donald Tusk jest przedstawicielem PO i byłym szefem rządu, a w związku z tym - jak powiedział - "nie dziwi go to, że trzyma kciuki za opozycję". - Mam nadzieję tylko, że będzie częściej trzymał kciuki za Polskę - dodał rzecznik rządu.

mg

Zobacz więcej na temat: Mateusz Morawiecki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory parlamentarne. Szef KE gratuluje Mateuszowi Morawieckiemu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 15:09
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pogratulował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wyniku wyborów parlamentarnych - ogłosiła na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Viktor Orban pogratulował Mateuszowi Morawieckiemu zwycięstwa PiS w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 23:01
Premier Węgier Viktor Orban pogratulował w poniedziałek polskiemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zdecydowanego zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w niedzielnych wyborach parlamentarnych – powiadomił agencję MTI rzecznik Orbana, Bertalan Havasi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pewne korekty będą". Paweł Szefernaker o zmianach w rządzie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 07:37
- Mamy dobry, stabilny rząd, który realizuje strategię naszego środowiska politycznego. Działa skutecznie, dobrze, ale wiadomo, że ze względu chociażby na realizację programu pewne korekty będą - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w rozmowie z "Super Expressem". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepszy wynik w regionie. Premier Mateusz Morawiecki dziękuje wyborcom

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 19:51
"Dziękuję za tysiące rozmów i uściśniętych dłoni podczas spotkań na Śląsku i w całym kraju" - napisał we wtorek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Wyraził również wdzięczność za "każdy ze 133 687 głosów", które otrzymał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: Mateusz Morawiecki pozostanie premierem, to poza dyskusją

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 21:44
- Premierem nowego rządu będzie Mateusz Morawiecki, to poza dyskusją - powiedział we wtorek wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie). Dodał, że jego partia w pełni zgadza się w tej sprawie z Prawem i Sprawiedliwością.
rozwiń zwiń