X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niech będą dla nas wzorem". Abp Gądecki o bohaterskich duchownych

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 06:59
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych przypada 19 października, w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Jest oddanie hołdu wszystkim kapłanom, którzy w polskiej historii swoją postawą dawali świadectwo wiary oraz patriotyzmu.
Audio
  • W związku z obchodzonym dziś Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych abp Gądecki przypomina, że bohaterskich kapłanów, którzy nawet za cenę własnego życia bronili wiary i niepodległej Polski, było wielu (IAR)
  • Przewodniczący Episkopatu Polski życzy, aby ci odważni duchowni byli dla nas wszystkich "wzorem i inspiracją do pogłębiania wiary i pracy dla dobra naszej doczesnej i wiecznej Ojczyzny" (IAR)
  • Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko wydawał się władzom PRL zagrożeniem dlatego, że potrafił gromadzić wokół siebie tłumy - mówi autorka biografii księdza Popiełuszki, dr Milena Kindziuk z UKSW (IAR)
Ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawia msze w kościele Św. Brygidy w Gdańsku w 1983 roku.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawia msze w kościele Św. Brygidy w Gdańsku w 1983 roku.Foto: Wojtek Laski/East News

Jak mówi sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, dzień pamięci przypomina o polskich bohaterach.

Czytaj więcej
Popiełuszko_1200x660_2.jpg
Ksiądz Jerzy Popiełuszko - serwis specjalny

Wielu duchownych zapisało się na kartach polskiej historii - zaznacza dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W komunikacie Biura Prasowego KEP Abp Gądecki podkreślił, że duchowni niezłomni nie opuścili wiernych i potrzebujących wsparcia i pomocy. - To oni dodawali sił swoim rodakom, byli z nimi w najtrudniejszych chwilach, służyli im posługą duszpasterską i niejednokrotnie przelewali krew w obronie spraw, w które wierzyli - zaznaczył przewodniczący KEP.

Życie za ojczyznę

Przypomniał także o martyrologii narodu polskiego, w tym polskich duchownych i podkreślił: "Modlitwą i pamięcią otaczamy dzisiaj kapłanów, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny". Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował też: "Niech heroiczni kapłani, m.in. ks. Ignacy Skorupka, św. Maksymilian Maria Kolbe, księża, którzy wraz z polskimi oficerami zginęli w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, umacniają nas w wiernym podążaniu za prawdą i dobrem, które zawsze są silniejsze od zła".

Abp Gądecki zaznaczył też, że to właśnie "bohaterscy kapłani swoją postawą udowodnili, że miłość do Boga, bliźniego i ojczyzny ma ogromną siłę, która potrafi trwać wiele lat po ich śmierci". "Niech więc ci odważni duchowni będą dla nas wszystkich wzorem i inspiracją do pogłębiania wiary i pracy dla dobra naszej doczesnej i wiecznej ojczyzny" - dodał hierarcha.

Oficjalny dzień pamięci

4 października 2018 roku Sejm ustanowił 19 października Narodowym Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Data dnia pamięci nawiązuje do męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który został porwany i zamordowany i 19 października 1984 roku. W związku z obchodami Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w Warszawie w kościele p.w. św. Stanisława Kostki zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji kanonizacji Błogosławionego ks Jerzego Popiełuszki.  

Msza upamiętniająca

Wieczorem w warszawskim Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki zostanie odprawiona msza święta w intencji kanonizacji kapłana - męczennika.

W Sanktuarium w specjalnej gablocie zostanie wystawiona relikwia - sutanna kapłana, którą miał na sobie w czasie porwania i śmierci. Sutanna nosi ślady dramatycznych wydarzeń z 19 października 1984 roku, kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie w bestialski sposób zamordowali kapelana Solidarności.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 20:08
Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek wieniec na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy śmierci kapłana. - Błogosławiony ks. Jerzy szedł drogą krzepienia serc, budowania wiary w Boga i w to, że prędzej czy później Polska będzie wolna - powiedział prezydent.
rozwiń zwiń