X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przewodniczący Episkopatu poprosił papieża o ogłoszenie Jana Pawła II patronem Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:07
Przewodniczący Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o ustanowienie świętego Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Prośbę tę, podczas kongresu "Europa Christi", wsparł kardynał Stanisław Dziwisz.
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł IIFoto: Shutterstock

W 2020 roku mija 100. rocznica urodzin Jana Pawła II i 15. rocznica jego śmierci. W związku z tymi rocznicami, arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił, że pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata.

papiez franciszek pap 1200.jpg
Franciszek: pamięć o "otwarciu drzwi Chrystusowi" jest wciąż żywa

"Bogactwo pontyfikatu świętego Jana Pawła II - przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim - wypływało z bogactwa jego osobowości - poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia" - napisał w liście do papieża Franciszka arcybiskup Gądecki. Zwrócił też uwagę na to, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu Jana Pawła II był jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna. Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności - nie tylko w wymiarze społecznym, ale i religijnym - znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka.

Kardynał Stanisław Dziwisz w wystąpieniu podczas  Międzynarodowego Kongresu Europa Christi na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreślił, że papież Polak powinien zostać uznany za doktora Kościoła i współpatrona naszego europejskiego domu. Zaznaczył, że trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym.

Chrześcijaństwo w fundamencie Europy

Jednym z gości kongresu "Europa Christi" był kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II, który podkreślał, że Papież Polak przez swoją myśl, osobowość i pracę pozostawił ogromny ślad w życiu Kościoła i społeczności światowej. Dodał, że rola Jana Pawła II jest wciąż aktualna w życiu naszego kontynentu, a jego postawa reprezentuje "najszlachetniejszy ideał Europejskości". Bycie Europejczykiem i bycie uczniem Chrystusa nie wyklucza się, ale radykalnie zakładają. - Chrześcijaństwo wpisane jest w europejskie fundamenty, jest nieusuwalnym kodem genetycznym, w tym względzie papież Wojtyła i jego dziedzictwo mogą być uznane za wielką apologię chrześcijaństwa i europejskości i ich wzajemnego związku - powiedział kardynał Dziwisz.

"Przebudzanie nadziei"

Zwrócił uwagę na wkład Jana Pawła II w najnowsze dzieje Europy, między innymi obalenie komunizmu. - To jego posługiwanie stanowiło kamień węgielny w polskim, narodowym przebudzeniu nadziei - powiedział kardynał Dziwisz. Podkreślił, że Jan Paweł II przyczynił się do skonsolidowania ruchów politycznych i społecznych, które miały na celu przywrócenie "wolnej, równej, dziejowo sprawiedliwej Europy".

Tegoroczny Kongres przebiega pod hasłem: "Europa Christi - Europa Dwóch Płuc - Europa Ewangelii, Prawdy Pokoju". Kolejne dwie sesje kongresowe odbędą się we Wrocławiu (11 listopada) i w Gdańsku (23 listopada). Kongres będzie też obradował we Lwowie na Ukrainie (18-20 listopada). Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem przewodniczącego Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Moderatorem Ruchu Europa Christi jest ksiądz Ireneusz Skubiś, wieloletni redaktor naczelny tygodnika "Niedziela".

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kard. Kazimierz Nycz: uczmy się dziękować Bogu i ludziom

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 16:54
- W XIX Dniu Papieskim chcemy przybliżać osobę św. Jana Pawła II, dziękować za jego pontyfikat, ale także uczyć się dziękować Bogu i ludziom - zaznaczył w niedzielnej homilii metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Episkopatu: nie możemy zapomnieć o św. Janie Pawle II. Mamy orędownika w niebie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 15:16
- Nie możemy zapomnieć o św. Janie Pawle II i o jego nauczaniu, które nam zostawił – podkreślił rzecznik episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik dzień przed 41. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
rozwiń zwiń