X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jacek Sasin: decyzja sądu ws. nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 skandaliczna

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 10:38
 - Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie nieruchomości przy stołecznej ul. Nabielaka 9 jest "absolutnie skandaliczna" - ocenił wicepremier Jacek Sasin. - Zapowiadaliśmy, że będziemy chcieli kontynuować reformę sądownictwa i ta decyzja nas w tym utwierdza - dodał.
Tablica pamięci Jolanty Brzeskiej przed kamienicą przy Nabielaka 9 w Warszawie
Tablica pamięci Jolanty Brzeskiej przed kamienicą przy Nabielaka 9 w WarszawieFoto: Adam Burakowski/REPORTER
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił we wtorek decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy stołecznej ul. Nabielaka 9
  • Wicepremier Jacek Sasin ocenił tę decyzję mówiąc, że jest ona "skandaliczna"
  • Zapowiadaliśmy, że będziemy chcieli kontynuować reformę sądownictwa i ta decyzja nas w tym utwierdza - powiedział

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił we wtorek decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy stołecznej ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała tragicznie zmarła działaczka lokatorska Jolanta Brzeska. Wcześniej uchylono również decyzje komisji dotyczące adresów: Mokotowska 40 i Skaryszewska 11.

PAP Patryk Jaki 2 1200.jpg
P. Jaki o uchyleniu decyzji ws. Nabielaka 9: sąd i ratusz PO stają za przestępcami

Jacek Sasin ocenił w środę w radiowej Jedynce, że decyzja ta jest "absolutnie skandaliczna". - To pokazuje, że sędziowie w Polsce uznają się nie za tych, którzy powinni orzekać na podstawie obowiązującego prawa, tylko uznają się za tych, którzy będą to prawo niejako kształtować. Jedne ustawy uznając, a innych nie uznając, bo w tym przypadku mamy dokładnie taką sytuację - podkreślił wicepremier.

Jacek Sasin poruszył też kwestię działania warszawskiego ratusza. - Który w większości spraw reprywatyzacyjnych tych, gdzie w oczywisty sposób złamano prawo i komisja weryfikacyjna naprawia te błędy, ratusz występuje tu jako rzecznik tych handlarzy nieruchomości. Tych, którzy przejmowali niezgodnie z prawem te kamienice - zaznaczył Sasin.

CZYTAJ TAKŻE: Reprywatyzacja w Warszawie. Komisja weryfikacyjna uchyliła sześć decyzji ratusza>>>

Dodał, że tak samo było przypadku ul. Nabielaka 9. - Bo również ratusz tutaj występował przeciwko tej decyzji komisji weryfikacyjnej, korzystnej dla siebie, bo to przecież jest teoretycznie zwrot mienia ratuszowi - podkreślił polityk.

- Co do reformy sądownictwa, to oczywiście zapowiadaliśmy i zapowiadamy, że będziemy chcieli ją kontynuować, a ten przypadek nas utwierdza w słuszności naszej decyzji - zaznaczył Jacek Sasin.

sąd młoteczek 1200 shutt.jpg
Warszawa: sąd odroczył sprawy odwołań ws. nieruchomości przy ul. Hożej

Śmierć Jolanty Brzeskiej

Decyzję reprywatyzacyjną w sprawie nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 w styczniu 2006 r. podpisał Mirosław Kochalski - ówczesny sekretarz m.st. Warszawy. Na jej mocy kamienicę - gdzie mieszkała m.in. działaczka lokatorska Jolanta Brzeska, która zginęła w 2011 r. w niewyjaśnionych okolicznościach - przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu "kupcowi roszczeń" Markowi M., który część praw miał nabyć za bezcen od innych spadkobierców.

CZYTAJ TAKŻE: Posłuchaj całej rozmowy z Jackiem Sasinem>>>

Reprywatyzację nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 komisja weryfikacyjna uchyliła w grudniu 2017 r., nakazując jednocześnie Markowi M. zwrot ponad 2,9 mln zł.

Komisja argumentowała, że po reprywatyzacji sytuacja lokatorów kamienicy radykalnie się pogorszyła: podwyższono czynsze, co doprowadziło do powstania zaległości finansowych, a to z kolei skutkowało postępowaniami o zapłatę i eksmisjami. W konsekwencji niemal wszyscy lokatorzy opuścili swoje mieszkania.

Skargę na decyzję komisji w zakresie uzasadnienia złożyło m.st. Warszawa, zaskarżył ją także Marek M. We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zdecydował o jej uchyleniu.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reprywatyzacja w Warszawie. Sąd uchylił decyzje ws. Lutosławskiego 9 i Jagiellońskiej 27

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 19:01
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił we wtorek decyzje komisji weryfikacyjnej z lipca ubiegłego roku dotyczące nieruchomości przy ul. Lutosławskiego 9 i Jagiellońskiej 27 oraz umorzył postępowania w tym zakresie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej. E. Andruszkiewicz: przekroczenie wszelkich granic

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 18:18
– Sądy mają problem z tym, że komisja weryfikacyjna wchodzi i oznajmia, że chce wyprostować pewne rzeczy, uporządkować je – mówił na antenie Trójki Jan Śpiewak (Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa), odnosząc się do decyzji ws. ul. Dahlberga 5 i uchylenia decyzji KW. Z kolei Ewa Andruszkiewicz (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów) podkreśliła, że "sąd tą decyzją przekroczył wszelkie możliwe granice".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: sąd odroczył sprawy odwołań ws. nieruchomości przy ul. Hożej

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 20:59
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odroczył rozpoznanie spraw dotyczących decyzji Komisji Weryfikacyjnej w sprawie warszawskich nieruchomości. Skład sędziowski miał rozpoznać skargi Marka M. nazywanego przez media "kolekcjonerem warszawskich kamienic" oraz jego matki Barbary Z. na decyzję komisji w związku z działkami przy ulicy Hożej.
rozwiń zwiń