Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pełną listę nowych leków refundowanych

2019-10-23, 16:30

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pełną listę nowych leków refundowanych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

- Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów, w tym nowe terapie stosowane m.in. w leczeniu raka jelita grubego, białaczki limfocytowej, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, osteoporozy, hipercholesterolemii rodzinnej i choroby Leśniowskiego-Crohna  poinformował resort zdrowia.

Posłuchaj

Minister zdrowia o nowej liście leków (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę 76 nowych leków refundowanych
  • Lista obejmuje m.in. terapie stosowane w leczeniu raka jelita grubego, białaczki limfocytowej czy cukrzycy
  • Łukasz Szumowski zaznaczył, że "to dobra informacja dla pacjentów"

Myślę, że lista jest dobrą informacją dla pacjentów. Główne zmiany obejmują raka jelita grubego, gdzie mamy w trzeciej i czwartej linii Lonsurf. Są również leki dla stwardnienia rozsianego, gdzie część tych pacjentów nie miała możliwości leczenia. To są też leki dla takich chorób jak choroba Leśniowskiego-Crohna - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, prezentując nową listę refundacyjną. Pacjenci z rakiem jelita grubego dzięki refundacji leku Lonsurf będą mieli szansę na zdecydowaną poprawę leczenia.

Powiązany Artykuł

Józefa Szczurek-Żelazko 1200.jpg
J. Szczurek-Żelazko: opozycja podczas swoich rządów tworzyła problem braku leków

Połączenie dwóch programów lekowych w raku piersi

W przypadku leczenia raka piersi, jak podał resort, pozytywna opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i konsultanta krajowego ds. onkologii klinicznej zaowocowała połączeniem dwóch programów lekowych w raku piersi: "Leczenie raka piersi" oraz "Przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem".

Na liście znalazł się również lek Venclyxto w skojarzeniu z rytuksymabem w ramach programu lekowego "Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową wenetoklaksem lub wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem".

Leczenie stwardnienia rozsianego

Kolejne dwa leki trafią do programu lekowego "Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego". Lekami tymi są Ocrevus i Mavenclad - w drugiej linii leczenia stwardnienia rozsianego. Refundacja tego pierwszego leku dotyczy również pierwotnie postępującej postaci choroby.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Nowa lista leków refundowanych. Zobacz, co się zmieni

Zmiany w terapii chorób rzadkich

Jednocześnie w listopadzie zajdą zmiany w terapii chorób rzadkich (Leśniowskiego-Crohna). Do listy włączono lek Entyvio w ramach programu lekowego "Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna" jako kolejna opcja terapeutyczna. Z kolei program "Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej" został wzbogacony o lek Repatha jako kolejny inhibitor PCSK9.

Jeśli chodzi o leki refundowane dla pacjentów z osteoporozą, to włączono na listę lek Prolia dla kobiet powyżej 60 lat z osteoporozą pomenopauzalną i mężczyzn w tym samym wieku po niepowodzeniu leczenia doustnymi bisfosfonianami lub z przeciwskazaniami (nietolerancja) do ich stosowania po złamaniu osteoporotycznym lub po badaniu densytomytrycznym.

Powiązany Artykuł

1200_Szumowski_PAP.jpg
Innowacyjne leki na raka będą refundowane od września

Zmiany dla alergików

Zamiany dotyczą również alergików i astmatyków. Na liście refundacyjnej pojawi się od listopada Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu) do leczenia podtrzymującego. W ramach programu lekowego "Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej (ICD-10 J.45.0) oraz ciężkiej astmy eozynofiliowej (ICD-10 J82)" do refundacji wszedł lek Fasenra (benralizumabum).

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, biorący udział w konferencji, podkreślił zaś, że nowa lista wymagała sporego skupienia nad ważnymi rzeczami. - To są od dawna wyczekiwane przez środowisko medyczne i pacjentów flozyny. Pozwoli to znacząco opóźnić przyjmowanie insuliny.

"Cukrzyca to cichy zabójca"

Uczestnicy konferencji podkreślali, że przykładają ogromną wagę do problemu cukrzycy, tym bardziej że leki cukrzycowe są jednocześnie lekami, które działają kardioprotekcyjnie. - Cukrzyca to cichy zabójca i uszkadza cały układ krążenia - podkreślił Szumowski. 

Chorzy na cukrzycę typu II będą mogli korzystać, przed włączeniem do leczenia insuliny, z nowych opcji lekowych, czyli grupy flozyn tj. Forxiga, Jardiance, Invokana. Dotyczy to osób leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej