X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

MEN: prawie 1,3 mln uczniów przyłączyło się do akcji "Szkoła pamięta"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 17:19
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zaznaczył, że chciałby, aby szkoły w kolejnych latach, tuż przed 1 listopada, angażowały się w działania upamiętniające ważne postacie i wydarzenia z naszej historii.
Audio
Akcja Szkoła pamięta
Akcja "Szkoła pamięta" Foto: MEN/twitter
  • W ramach akcji "Szkoła pamięta" uczniowie i nauczyciele odwiedzali w piątek miejsca pamięci
  • Minister edukacji z kadrą pedagogiczną i uczniami jednej z placówek, które wzięły udział w inicjatywie, odwiedził groby polskich bohaterów
  • - Dziękuję dyrektorom, nauczycielom, uczniom z polskich szkół, że przyłączyli się do akcji "Szkoła pamięta" - mówił
  • W akcji wzięło prawie 1,3 mln uczniów

W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele odwiedzali w piątek miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty. Minister edukacji wraz z kadrą pedagogiczną oraz uczniami warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 92 odwiedził groby polskich bohaterów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

D-Piontkowski-pap-1200.jpg
"Rola nauczyciela jest szczególna". Szef MEN wręczył wyróżnienia

"Dziękuję dyrektorom, nauczycielom, uczniom z polskich szkół, że przyłączyli się do akcji "Szkoła pamięta".

- To hołd oddany naszym bohaterom, którzy ginęli, byli mordowani za wolną Polskę. Warto byśmy o nich pamiętali – powiedział Piontkowski cytowany w komunikacie resortu edukacji. Szef MEN zaznaczył, że chciałby, aby szkoły w kolejnych latach, tuż przed 1 listopada angażowały się w działania upamiętniające ważne postacie i wydarzenia z naszej historii.

Wieńce i znicze

Minister edukacji, uczniowie warszawskiej szkoły podstawowej oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach polskich bohaterów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Następnie uczniowie wraz ministrem Piontkowskim obejrzeli wystawę plenerową IPN "Dowody zbrodni" w kwaterze Ł i wysłuchali wykładu. Młodzi ludzie uczcili także pamięć Andrzeja Szwajkerta ps. Jędruś, najmłodszego sanitariusza Powstania Warszawskiego, którego grób znajduje się w kwaterze Batalionu "Zośka" i "Parasol".

pap powstanie warszawskie dzieci 1200.jpg
Deklaracja Młodego Pokolenia. "Wdzięczność Bohaterom za ich odwagę i poświęcenie"

Cel akcji

Celem akcji "Szkoła pamięta" zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października, czyli ostatni piątek przed 1 listopada – dniem Wszystkich Świętych.

"Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań" – napisał w ubiegłym tygodniu minister edukacji w specjalnym liście do dyrektorów szkół, w którym zachęcał do przystąpienia do akcji "Szkoła pamięta".

- Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności – wskazał.

Piontkowski samorządy szkolne PAP-1200.jpg
Szef MEN: działalność w samorządzie szkolnym to ważne doświadczenie

Zaangażowanie szkół

Według MEN, w całym kraju do akcji przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. szkół (11 208). Największą popularnością inicjatywa cieszyła się wśród uczniów: Mazowsza (prawie 200 tys. uczniów z 1496 szkół), Wielkopolski (150 tys. uczniów z 1246 szkół), Pomorza (100 tys. uczniów z 753 szkół) i Podkarpacia (76 tys. uczniów z 726 szkół).

W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami mogli m.in. porządkować i odwiedzać groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności, odwiedzać lokalne miejsca pamięci i zgłębiać ich historię, zapalać znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, sprzątać bezimienne i opuszczone groby, organizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby, odwiedzać groby nauczycieli z danej placówki.

MEN zachęcał do zamieszczania postów z oznaczeniem #SzkołaPamięta w mediach społecznościowych. W ten sposób XI LO w Krakowie poinformowało, że uczniowie i nauczyciele odwiedzili Grób Nowohucki i pomnik poświęcony Bogdanowi Włosikowi. Z kolei siostry z Ochronki w Szebniach odwiedziły razem z podopiecznymi pobliski cmentarz.

- Była to lekcja patriotyzmu, aby pamiętać o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny – napisano na Twitterze. 

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS stawia na edukację. Powstanie fundusz inwestycji w szkołę

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 15:07
- Powstanie fundusz inwestycji w szkołę. Na początek będzie zawierał 2 mld zł i będzie uzupełniany w razie potrzeb. Polska szkoła musi być nowoczesna - powiedział podczas konwencji programowej PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rola nauczyciela jest szczególna". Szef MEN wręczył wyróżnienia

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 12:13
Dariusz Piontkowski wręczył Złote Medale za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej, przyznał tytuły honorowe Profesora Oświaty oraz nagrody ministra. Uhonorowano nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty.
rozwiń zwiń