X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kapitan Paleta czy Prezydent Awaria?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 07:16
21 października 2018 r. rozpoczął się Złoty Wiek Warszawy. Pod rządami ukochanego przez warszawiaków prezydenta Rafała Trzaskowskiego miasto kwitnie. Błyskawicznie powstają trzy nowe linie metra, dziesiątki obiektów sportowych i setki placów zabaw.
Strefa relaksu na pl. Bankowym w Warszawie
Strefa relaksu na pl. Bankowym w WarszawieFoto: Bartłomiej Bitner/Polskie Radio

Smog zniknął, woda w Wiśle jest tak czysta, że sprzedaje się ją w Krynicy w butelkach. Nie ma korków, śmieci są wywożone dwa razy dziennie. Do tego na każdym rogu ulicy tolerancja, akceptacja i miłość - po prostu Warszawa dla wszystkich. W sondażach zamawianych przez ratusz poparcie dla prezydenta sięga nawet 120 procent (licząc niezameldowanych).

pis-1200-pap.jpg
Polska plus czy Polska minus?

W alternatywnej rzeczywistości coś poszło nie tak. Kadencja prezydenta Trzaskowskiego rozpoczęła się od małej awarii, która pociągnęła za sobą kolejne. Po podpisaniu przez prezydenta Trzaskowskiego karty LGBT+ w miasto ruszył "Tramwaj różnorodności". W przeciwieństwie do zwykłych tramwajów, którymi na co dzień podróżują mieszkańcy stolicy, w tym znalazło się na pokładzie kilku VIP-ów. W trakcie ekscytującego doświadczenie jazdy, jak to ostatnio się określa "zbiorkomem", ujawniła się po raz pierwszy destrukcyjna moc Prezydenta Awarii. Tramwaj zatrzymał się już po kilku minutach podróży… i nie chciał więcej ruszyć… A dalej, to już poleciało…

Natychmiast zepsuł się budżet, z którego jedna po drugiej zniknęły inwestycje obiecywane w kampanii wyborczej. "Zepsuły się"  nawet plany budowy trzech kolejnych linii metra, na które prezydent stolicy powiedział, że nie ma pieniędzy. W następnej kolejności "zepsuł się" wywóz śmieci, które zaczęły zalegać, a w liczne w tym roku dni słoneczne, wyjątkowo brzydko pachnieć. Zepsuły się (i zdechły) nawet kozy, które miał wypasać na wiślanej wyspie niewątpliwy specjalista w tej dziedzinie Dagestańczyk Abdul. Mniej widoczne awarie miasto usiłowało ukryć przed mieszkańcami, zapewne w trosce o ich dobre samopoczucie. Dlatego o awarii w spalarni odpadów dowiedzieliśmy się niejako przypadkiem, kilka miesięcy później, dopiero przy kolejnej, jeszcze poważniejszej awarii w "Czajce", kiedy ścieki z prawobrzeżnej, większej części miasta spłynęły bezpośrednio do Wisły i zatruły nawet Zatokę Gdańską.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Platforma i Przyjaciele

Tymczasem kiedy słuchamy wypowiedzi prezydenta Trzaskowskiego, możemy mieć wrażenie, że jest on żywym dowodem potwierdzającym teorię światów równoległych. Wygląda na to, że Rafał Trzaskowski przebywa w idealnym mieście, które on sam, jako Kapitan Paleta codziennie skutecznie ratuje swoimi paletami przed nietolerancją i brakiem relaksu. Natomiast pozostali mieszkańcy Warszawy muszą żyć w mieście Prezydenta Awarii, kroczącym od wpadki do katastrofy, nie potrafiącego nawet zorganizować regularnego wywozu śmieci. I zapewne zastanawiają się gdzie jest portal, którym można przedostać się do radosnej Warszawy Kapitana Palety. I kto ma do pierścień mocy ten portal otwierający. Może coś wie o tym Wonder Woman Aleksandra Gajewska, była współpracownica Trzaskowskiego, wybrana właśnie na posła RP.

Żart na bok. Rafał Trzaskowski po pierwszym roku prezydentury żegna się ze swoimi ambicjami politycznymi. Jeszcze kilka miesięcy temu wskazywany był jako potencjalny następca Grzegorza Schetyny i kandydat na prezydenta Polski. Już przyjazne opozycji media kreowały go na nową wersję Donalda Tuska. Z tym ostatnim łączy go rzeczywiście niefrasobliwość i stan totalnego relaksu, niezależnie od tego, co się dzieje. Bo że Rafał Trzaskowski nie stresuje się, to akurat wszyscy widzą. Jednak coraz bardziej stresują się mieszkańcy i jego partyjni koledzy, którzy woleli by mieć przy sobie pełnego mocy Kapitana Paletę a nie destrukcyjnego Prezydenta Awarię.

gazeta wyborcza 1200 shutt.jpg
Gazeta przedwyborcza, czyli dorsz do trumny

Na pierwszą rocznicę urzędowania nowego prezydenta stolicy do ratusza i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wkroczyło Centralne Biuro Antykorupcyjne. W sprawie "Czajki" pojawiło się tak wiele pytań i poważnych wątpliwości, że podejrzenie o niegospodarność jest tu jednym z lżejszych potencjalnych zarzutów. Jeśli CBA znajdzie coś spektakularnego (a wiele na to wskazuje), to to kolejny rok kadencji zapowiada się niewesoło. I może być to nawet ostatni rok rządów Prezydenta Awarii w warszawskim ratuszu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] PSL, welon i adidasy

Żeby nie pisać tylko i wyłącznie źle o prezydencie Trzaskowskim, trzeba powiedzieć, że ma on swoje zasługi. Dla Prawa i Sprawiedliwości jest prezydentem nieocenionym. W każdej kryzysowej sytuacji politycy PiS dzięki niemu mogą powiedzieć: "Jeśli uważacie, że sobie z czymś źle radzimy, to zobaczcie jak zarządza Warszawą Rafał Trzaskowski".

Co dalej z Prezydentem Awarią? Wszystko zależy teraz od działań CBA i… kolejnej awarii w Warszawie… Jakiej? Jeszcze nie wiadomo, ale jeśli infrastruktura miejska jest w podobnym stanie jak Czajka, to możemy się liczyć ze wszystkim. Niestety.

W alternatywnej rzeczywistości Kapitan Paleta zapowiada nowe strefy relaksu na miejskich parkingach. Bo tego najbardziej potrzebują teraz mieszkańcy Warszawy.

Miłosz Manasterski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Müller: Rafał Trzaskowski nie poradził sobie ws. "Czajki"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 07:58
Fakt jest taki, że miasto stołeczne Warszawa w tej sytuacji by sobie nie poradziło - powiedział w "Sygnałach dnia" rzecznik rządu Piotr Müller, komentując awarię oczyszczalni "Czajka" i pomoc udzieloną przez rząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarna księga PiS" podyktowana czarną rozpaczą

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 17:10
Można by spodziewać się książki co najmniej trzystustronicowej, z głęboką czernią na lakierowanej okładce i krwistym wstępem Adama Michnika. Tymczasem to, co "Gazeta Wyborcza" nazwała "Czarną księgą PiS" to zaledwie marny dodatek na dwadzieścia stron drukowany na zwykłym gazetowym papierze. Zamiast czerni - szarość, zamiast panoramicznej wizji upadku państwa - przeterminowane oskarżenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie wierzą w złe intencje PiS

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 10:12
Emocje po wyborach opadają i choć po każdej stronie sceny politycznej trwają rozliczenia i oceny, warto spojrzeć chłodno na decyzję wyborców, jaka zapadła 13 października.
rozwiń zwiń