X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Wyłudzili 10 mln zł dotacji na budowę sieci Internet. Zarzuty dla kolejnych osób

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 12:29
Dwie kolejne osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym wyłudzenia ponad 10 mln zł unijnej dotacji na budowę szerokopasmowego internetu w woj. śląskim i łódzkim. Przed rokiem zarzuty w tej sprawie postawiono już czterem osobom, m.in. szefom katowickiej spółki informatycznej.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: cba.gov.pl

O zatrzymaniu dwóch kolejnych podejrzanych w tej sprawie osób poinformowało 28 października Centralne Biuro Antykorupcyjne. Śledztwo prowadzą funkcjonariusze katowickiej delegatury Biura, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Projekty obejmujące 29 miejscowości

- Zatrzymani byli powiązani z katowicką spółką informatyczną w związku z realizacją dwóch projektów budowy internetu - poinformował rzecznik CBA Temistokles Brodowski.

cba-1200.jpg
CBA zatrzymało cztery osoby ws. fikcyjnych faktur VAT. Skarb Państwa stracił 10 mln zł

Prokuratura postawiła podejrzanym zarzuty pomocnictwa w wyłudzeniu ponad 10 mln zł z dotacji uzyskanej za pośrednictwem Władzy Wdrażającej Programy (obecna nazwa to Centrum Projektów Polska Cyfrowa), poświadczenia nieprawdy w dokumentacji księgowej, a także prania pieniędzy. Śledczy ustalili, że miało to miejsce w latach 2013-2015.

"Przestępczy proceder polegał na przedłożeniu poświadczających nieprawdę oraz nierzetelnych dokumentów i oświadczeń w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uzyskania dofinansowania na projekt budowy szerokopasmowego dostępu do internetu na terenie 21 miejscowości w powiecie łęczyckim oraz 8 miejscowości w powiecie żywieckim" - podało CBA.

Zarzuty dla kierownictwa

Przed rokiem zarzuty w tej sprawie usłyszeli już dwaj szefowie katowickiej spółki informatycznej oraz dwaj przedstawiciele firmy, która miała wybudować sieć szerokopasmową. Prokuratura zarzuciła im wyłudzenie ponad 10 mln zł z dotacji, doprowadzenie kilkunastu swoich obligatariuszy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok. 1 mln zł oraz tzw. pranie pieniędzy. Podejrzani usłyszeli też zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu wyłudzenie unijnych dotacji.

Na realizację projektu katowicka firma pozyskała unijne środki z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, za pośrednictwem instytucji wdrażającej programy europejskie - obecnego Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Śledztwo wykazało, że choć pieniądze wypłacono, sieć albo nie powstała w ogóle, albo stworzono ją tylko częściowo. Firma przedłożyła do rozliczenia wniosek o płatność, pomimo, że wybudowano tylko około 30 proc. planowanej sieci.

Pieniądze za niewykonane prace

Park Śląski policja 1200.jpg
B. prezes Parku Śląskiego zatrzymany. Chodzi o przyjęcie 100 tys. zł łapówki

Śledczy ustalili, że pomimo niezrealizowania inwestycji przedstawiciele spółki (zatrzymani przed rokiem) przedkładali faktury za rzekome prace przy budowie sieci. Umowa dotycząca jej budowy została wypowiedziana, a firmę wezwano do zwrotu ponad 7,2 mln zł unijnego dofinansowania wraz z odsetkami. Mimo to spółka podpisała kolejną umowę na budowę szerokopasmowego internetu i przedłożyła wniosek o wypłatę środków.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, informacje zawarte we wniosku nie odpowiadały faktycznemu zaawansowaniu prac - stopień zaawansowania budowy wynosił zero procent. Pomimo niezrealizowania inwestycji przedstawiciele spółki przedkładali faktury VAT, podpisywali protokoły odbioru robót i dostaw oraz dokonywali transferu środków finansowych pochodzących z dotacji. W rezultacie także ta umowa ze spółką została wypowiedziana, a firma powinna oddać ponad 4,3 mln zł z odsetkami.

Obligacje bez wykupu

Ponadto śledczy ustalili, że przedstawiciele spółki wykorzystali strukturę firm kontrolowanych przez biznesmena Andrzeja B. do natychmiastowego transferu pieniędzy z unijnego dofinansowania, a także do zawierania umów na wykonawstwo projektowe lub budowę poszczególnych elementów przyszłej sieci.

Ponieważ spółka nie miała własnych środków na wymagany przy unijnych dotacjach wkład własny, wyemitowała obligacje za prawie 3 mln zł. W przypadku 926 obligacji o wartości 926 tys. zł, objętych przez 18 obligatariuszy, firma nie wykupiła obligacji w terminie - ustalili śledczy. Nabywcy obligacji nie odzyskali zainwestowanych środków, tracąc co najmniej 926 tys. zł.

fc

Czytaj także

Pomorze: dziesiątki milionów wyłudzonych dotacji. Zatrzymania CBA

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:20
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało następne trzy osoby w związku z nieprawidłowościami w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Śledztwo w tej sprawie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. wyłudzeniami dotacji krajowych i UE.
rozwiń zwiń