"Polska Hekatomba i walka z Polonofobią". Konferencja w Warszawie

2019-10-29, 14:16

"Polska Hekatomba i walka z Polonofobią". Konferencja w Warszawie
Konferencja "Polska Hekatomba i walka z Polonofobią". Foto: screen YouTube

Politycy, dziennikarze, historycy i publicyści debatują nad obroną dobrego imienia Polski oraz walką o prawdę historyczną w kontekście zbrodni drugiej wojny światowej. W Warszawie trwa konferencja "Polska Hekatomba i walka z Polonofobią".

Posłuchaj

Konferencja "Polska Hekatomba i walka z Polonofobią" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Spotkanie otworzyło przemówienie ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Polityk zaznaczył, że bez świadomości dotyczącej historii, mechanizmy prawne nie są w stanie obronić dobrego imienia Polski.

Powiązany Artykuł

zbigniew ziobro free iar 1200.jpg
Z. Ziobro: generalizacja nie może prowadzić do przekłamań historycznych

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Sellin: PRL to czterdzieści pięć lat indoktrynacji społeczeństwa

- Kluczowe znaczenie dla kształtowania świadomości ma nie tyle rząd co elity i szeroko pojęta kultura. Rząd powinien wspierać te działania, ale prawo ma zawsze charakter wtórny w stosunku do siły debaty i siły kultury - powiedział Zbigniew Ziobro.

Wielkie hasło

Uczestnicy dyskusji proponują stworzenie hasła, które obejmie ogół zbrodni popełnionych na Polakach. To zdaniem ekspertów pozwoli lepiej ukazać Polskę jako ofiarę a nie sprawcę zbrodni, jak czasami ma to miejsce w zachodnich mediach. - Mamy piętnaście historii, każda jest ważna ale one się razem nie łączą w coś jednego. Tym powinno być jedno pojęcie, moim zdaniem Hekatomba, które opisywałoby ogół zbrodni dokonanych na Polakach pomiędzy rokiem 1937 i 1953 - powiedział Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".

Powiązany Artykuł

piotr glinski pap 1200.jpg
Instytut Pileckiego także w Berlinie. Piotr Gliński: musimy pokazywać naszą narrację

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] E. Mistewicz: oskarża się nas o zbrodnie, bo nie pilnujemy własnej narracji

Dziennikarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz zwraca uwagę na fakt, że aktualny obraz historii drugiej wojny światowej był tworzony bez udziału Polaków, stąd "konieczność walki o prawdę historyczną". - Pisano, budowano tę narrację drugiej wojny światowej przez kilkadziesiąt lat po wojnie. Nas wtedy nie było, byliśmy częścią Związki Sowieckiego, nikt nie dbał o nasze interesy. Mit został ustalony pomiędzy zwycięzcami a naszej opowieści nie miał kto dodać - powiedział publicysta.

Konferencję "Polska Hekatomba i walka z Polonofobią" zorganizowały wspólnie tygodnik "Do Rzeczy" oraz miesięcznik "Historia. Do Rzeczy".

jp

Polecane

Wróć do strony głównej