X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

KEP przeciwna ludzko-zwierzęcym hybrydom. "Metoda moralnie wątpliwa"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:49
"Mając na uwadze niedostatek organów do przeszczepów, biomedycyna nie musi korzystać z metod ryzykownych i moralnie wątpliwych. Chcąc osiągnąć w jakimś stopniu cele, należy raczej wspierać akcje informacyjne i przystępowanie do rejestrów dawców krwi i narządów" - czytamy w stanowisku Konferencji Episkopatu Polski.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Billion Photos

Zespół ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że biomedycyna nie musi korzystać z metod ryzykownych i moralnie wątpliwych. Dodał, że nie można zaakceptować manipulacji, które mogą godzić w wartości pierwszorzędne, czyli godność człowieka oraz ludzkie życie. Zespół KEP wyraził stanowisko w sprawie tworzenia hybryd ludzko-zwierzęcych, w odpowiedzi na m. in. działania zespołu Hiromitsu Nakauchi'ego z tokijskiego uniwersytetu.

krew Pixabay 1200.jpg
Dawcy krwi potrzebni przez cały rok

"W założeniu celem eksperymentu jest wyhodowanie metodą hybrydową tkanek i organów, które nie byłyby odrzucone w procedurze transplantacyjnej przez pacjenta" - czytamy w dokumencie Zespołu Episkopatu. W oświadczeniu podkreślają, że sprawa tworzenia hybryd ludzko-zwierzęcych jest ważna, aktualna i wymaga zajęcia stanowiska. Eksperci zaznaczają, że wiele krajów, kierując się zasadami etycznymi, zakazało prowadzenia eksperymentów z hybrydowymi zarodkami. Przypominają, że w marcu Japonia znowelizowała prawo, które pozwala na tworzenie samodzielnie żyjących ludzko-zwierzęcych hybryd.

"Nie" dla niekontrolowalnych badań

"Nie można dokonywać oceny moralnej badań biomedycznych wyłącznie przez pryzmat intencji lub zakładanych celów. Wszelkiego rodzaju eksperymenty i manipulacje winny pozostać w wewnętrznej zgodności z naturalną funkcjonalnością tkanek i organów a także z zasadniczym ukierunkowaniem strukturalnym natury człowieka" - zaznaczył zespół KEP.

Eksperci Episkopatu piszą, że w prowadzonych obecnie badaniach nie da się pominąć ryzyka niekontrolowanego rozwoju tkanek ludzkich - w tym tak specyficznych, jak ludzkie neurony i gamety - w organizmie zwierzęcym, a w dalszej kolejności obecności komórek zwierzęcych przeniesionych z ludzką tkanką do organizmu biorcy. Zwracają też uwagę, że eksperyment "zdaje się nie uwzględniać zagrożenia przeniesienia do człowieka chorób typowych dla gatunków zwierząt wykorzystywanych dla produkcji organów do przeszczepu".

Sprzeciw dla eksperymentów na zwierzętach

Eksperci przypominają słowa papieża Franciszka z encykliki "Laudato si", że sprzeczne z godnością ludzką jest niepotrzebne zadawanie cierpień zwierzętom lub ich zabijanie. W tym kontekście podkreślają, że bioetyka katolicka stoi na stanowisku, że nie można wykorzystywać zwierząt w sposób nieograniczony.

"Są one przez Boga powierzone człowiekowi, ale jednocześnie człowiek jest odpowiedzialny przed Stwórcą za sposób, w jaki je traktuje. Zwierzęta mają swoje naturalne prawa wynikające z ich miejsca w porządku stworzenia" - czytamy w oświadczeniu.

Lepiej zostać dawcą

W zakończeniu stanowiska w sprawie tworzenia hybryd ludzko-zwierzęcych eksperci Episkopatu przypomnieli także słowa św. Jana Pawła II z przemówienia do uczestników XVIII Kongresu Światowego Towarzystwa Transplantologicznego z 2000 roku.

"Mając na uwadze niedostatek organów do przeszczepów, biomedycyna nie musi korzystać z metod ryzykownych i moralnie wątpliwych. Chcąc osiągnąć w jakimś stopniu cele, które motywuje przedstawione tworzenie hybryd ludzko-zwierzęcych, należy raczej wspierać akcje informacyjne i przystępowanie do rejestrów dawców krwi i narządów, a także wspierać możliwe z punktu widzenia etycznego dawstwo tkanek i organów za życia i po śmierci" - zaznacza zespół KEP.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kościół odpowiada na Halloween: mamy coś piękniejszego do zaoferowania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 09:40
- W Wigilię Wszystkich Świętych, w wielu miejscowościach całego kraju odbędą się Korowody i Bale Wszystkich Świętych. Wydarzenia te stanowią alternatywę dla amerykańskiego Halloween. Ich uczestnicy zwykle przebierają się za ulubionego świętego - mówi ksiądz Franciszek Urmański, duszpasterz z Kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczysta msza w Świątyni Opatrzności Bożej w Święto Niepodległości. Archidiecezja zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 11:14
W Święto Niepodległości 11 listopada kardynał Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystościom w stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas Eucharystii zapłonie Świeca Niepodległości ofiarowana przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.
rozwiń zwiń