X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dęblin: uroczystości pogrzebowe gen. Szczepana Ścibiora. Jego szczątki odnaleziono na Łączce

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 09:58
W Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie rozpoczynają się dwudniowe uroczystości pogrzebowe byłego Komendanta "Szkoły Orląt", lotnika, generała brygady Szczepana Ścibiora, skazanego przez komunistyczny sąd na karę śmierci, którą wykonano. Organizatorami pogrzebu są lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Lotnicza Akademia Wojskowa. Na uroczystość zostały zaproszone najwyższe władze państwowe, samorządowe oraz wojskowe.
Audio
  • Uroczystości pogrzebowe generała Szczepana Ścibiora. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Gen. Szczepan Ścibior sfotografowany podczas kursu pilota w Centrum Wyszkolenia Oficerów w Dęblinie. Rok 1929
Gen. Szczepan Ścibior sfotografowany podczas kursu pilota w Centrum Wyszkolenia Oficerów w Dęblinie. Rok 1929Foto: IPN

Uroczystości rozpocznie Konferencja Naukowa "Pułkownik pilot Szczepan Ścibior i inni oficerowie Wojska Polskiego represjonowani w okresie stalinowskim". Po południu (17.30) do Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie dotrze trumna ze szczątkami awansowanego pośmiertnie na stopień generała Szczepana Ścibiora. Trumna ze szczątkami w uroczystym kondukcie przejedzie przez teren Lotniczej Akademii Wojskowej i 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, a wieczorem (18.00-21.00) zostanie wystawiona w Pałacu Jabłonowskich. Uroczysty pochówek z udziałem władz państwowych i przedstawicieli wojska odbędzie się jutro.

Brutalne tortury

Pod koniec sierpnia 1940 roku Szczepan Ścibior walczył w 305 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego" Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1941 roku podczas lotu bojowego został zestrzelony nad Belgią, po czym został wzięty do niewoli przez Niemców.

pogrzeb 1200 pap.jpg
Na "Łączce" pochowano ofiary komunizmu - żołnierzy "wyklętych przez komunizm"

Po II wojnie Szczepan Ścibior w latach 1947-51 był Komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W sierpniu 1951 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Głównego Zarządu Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Po brutalnych torturach i ośmiomiesięcznym śledztwie - 13 maja 1952 roku wyrokiem Najwyższego Sądu Wojskowego, został skazany na karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie.

Dopiero w 2017 roku, dzięki pracy ekspertów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odnaleziono jego szczątki na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach na tak zwanej Łączce.

Procesy wojskowych

Szczepan Ścibior był jednym z wielu polskich oficerów skazanych na śmierć przez komunistyczny reżim. W pierwszej połowie lat 50. Wojskiem Polskim wstrząsnęła seria politycznych procesów wymierzonych w żołnierzy związanych wcześniej z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie oraz armią II Rzeczpospolitej. Zapoczątkował je tzw. proces generałów, zwany też procesem TUN od nazwisk głównych oskarżonych - Tatar, Utnik, Nowicki.

szwagrzyk ślady zbrodni 1200.jpg
Krzysztof Szwagrzyk: ujawnimy nowe imiona i nazwiska tych, których szczątki odnaleźliśmy

W procesach politycznych w Wojsku Polskim pod sfałszowanymi zarzutami komuniści skazali łącznie 94 oficerów. Wydano 40 wyroków śmierci, z których 20 wykonano. 

W latach 1950-1953 Informacja Wojskowa zatrzymała pod zarzutem szeroko rozumianej wrogiej działalności 2115 żołnierzy różnych stopni oraz pracowników cywilnych wojska. Od 1949 do 1954 roku zwolniono z wojska około 10 tysięcy oficerów uznanych za "wrogich" komunistycznej Polsce.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IPN wznawia prace na terenie dawnego aresztu w Warszawie i na Opolszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 11:37
Badacze Instytutu Pamięci Narodowej ponownie rozpoczną prace na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie oraz na Opolszczyźnie. Jak informuje "Nasz Dziennik" czynności mają być kontynuowane w lipcu. 
rozwiń zwiń