X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent o Sonderaktion Krakau: nie ma usprawiedliwienia dla barbarzyństwa

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 13:59
Społeczność akademicka Krakowa uczciła pamięć o ofiarach operacji Sonderaktion Krakau, której celem było zniszczenie polskich elit. 6 listopada 1939 r. Niemcy podstępnie zwabili krakowskich uczonych do Collegium Novum UJ, po czym aresztowali ich i wywieźli do obozów koncentracyjnych. Podczas uroczystości odczytano list od prezydenta.
Audio
Uroczystości z okazji 80. rocznicy Sonderaktion Krakau w Collegium Novum w Krakowie
Uroczystości z okazji 80. rocznicy Sonderaktion Krakau w Collegium Novum w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

"Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla barbarzyństwa, którego wówczas doświadczyli znakomici krakowscy uczeni”– napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika podczas uroczystości w Collegium Novum UJ.

Według prezydenta los uczonych był jednak "nieświadomym hołdem jaki oprawcy oddali swoim ofiarom". "Od uwięzionych profesorów nie zażądano bowiem współpracy z okupantem. Nie oczekiwano od nich uczestnictwa w budowaniu niemieckiej potęgi w sferze nauki i kultury. W momencie przesłuchania usłyszeli nawet absurdalny zarzut, że są »wrogo nastawieni do nauki niemieckiej«. Słowem, władze okupacyjne wyszły z założenia, że żadna perswazja nie skłoniłaby aresztowanych do odrzucenia patriotycznego etosu polskiego uczonego oraz do sprzeniewierzenia się wspaniałym tradycjom Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszej polskiej uczelni, intelektualnej podpory Królestwa Polskiego i jego władców – filaru »Rzeczpospolitej akademickiej« oraz wiodącego ośrodka twórczej, swobodnej myśli" - napisał prezydent.

Sonderaktion-Krakau_663_364.jpg
"Sonderaktion Krakau" - brutalny atak na polską inteligencję

Ocenił też, że "akcja niemieckich nazistów obnażyła przed światem ówczesny moralny upadek wspólnoty narodowej i obywatelskiej, która mieniła się spadkobierczynią wielkiej spuścizny Leibniza, Goethego, Schillera, Bacha". Z drugiej zaś strony, zdaniem prezydenta, polskim uczonym przysporzono dobrej sławy, ponieważ z godnością znosili swój los, i – wyraził przekonanie prezydent – wciąż inspirują kolejne pokolenia ludzi nauki w Polsce.

Wykłady i koncerty

W programie środowej uroczystości w Collegium Novum znalazły się m.in. wykład historyka prof. Andrzeja Chwalby nt. Sonderaktion Krakau, apel pamięci, promocja książki prof. Ireny Paczyńskiej "Aktion gegen Universitäts-Professoren (Kraków, 6 listopada 1939 roku) i okupacyjne losy aresztowanych", złożenie wieńców przy Dębie Wolności przy Collegium Novum.

Przed uroczystością w Collegium Novum przedstawiciele krakowskich uczelni złożyli kwiaty na grobach zmarłych profesorów – na cmentarzach Rakowickim i Salwatorskim, a także przy tablicy pamiątkowej w koszarach 16. Batalionu Powietrznodesantowego im. gen. bryg. Mariana Zdrzałki.

W środę wieczorem prof. Chwalba ponownie wygłosi wykład o akcji sprzed 80 lat. Miejscem prelekcji będzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. W kolegiacie św. Anny odbędzie się zaś okolicznościowy koncert chóru Camerata Jagellonica.


Sachsenhausen wiki 663.jpg
Uniwersytet – największy wróg Trzeciej Rzeszy

Z okazji okrągłej rocznicy wydarzenia tegoroczne obchody mają poszerzoną formułę i towarzyszą im dwie ekspozycje w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Na pierwszej wystawie w MOCAK-u pokazane zostaną prace ośmiu artystów – byłych więźniów obozów koncentracyjnych Oranienburg i Sachsenhausen. Ekspozycja ta, zgodnie z zapowiedziami, nie tylko przybliży dzieła z obozów koncentracyjnych jako historyczny materiał źródłowy, ale przede wszystkim da wgląd w proces twórczy kształtowany przez przeżycia artystów. Druga wystawa składa się z siedmiu części - Sygnały wojny, Sonderaktion Krakau, Antysemityzm, Życie w gettach, Powstanie warszawskie, Zagłada, Artysta jako świadek dramatu - i tworzą ją prace 39 artystów.

Wystawy nawiązujące do Sonderaktion Krakau będzie można oglądać także w Ogrodzie Profesorskim przy Collegium Maius UJ i w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W sali 56 w Collegium Novum są prezentowane portrety 15 pracowników krakowskich uczelni aresztowanych podczas Sonderaktion Krakau, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych.

Podstępna akcja gestapo

6 listopada to Dzień Pamięci na UJ. Co roku społeczność uczelni wspomina Sonderaktion Krakau - podstępną akcję gestapo, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników UJ, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Wskutek międzynarodowego poruszenia Niemcy zwolnili część więźniów z obozu w Sachsenhausen - jak zwracają uwagę historycy, był to jedyny taki przypadek w dziejach niemieckich obozów koncentracyjnych.

8 lutego 1940 r. obóz opuściło 102 więźniów, którzy ukończyli 40. rok życia. Przed zwolnieniem musieli się pisemnie zrzec wykonywania w przyszłości swoich zawodów. Pozostałych profesorów naziści przewieźli do innych obozów, m.in. do Dachau (4 marca 1940) i później częściowo zwalniali.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzruszająca uroczystość. Obywatelstwo Polski dla 90-letniego weterana wojennego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 20:00
Prezydent Andrzej Duda wręczył w sobotę Akt Nadania Obywatelstwa RP 90-letniemu Franciszkowi Jakowczykowi, żołnierzowi AK, który spędził ponad 20 lat w sowieckich łagrach. Kombatant powrócił do Polski w lutym 2018 roku
rozwiń zwiń