X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Andrzej Duda o nowym składzie rządu: bardzo ciekawe propozycje. Dadzą sobie radę

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 22:00
Prezydent Andrzej Duda skomentował skład nowego rządu. - Wydaje mi się, że to są bardzo ciekawe propozycje i jestem przekonany, że państwo, którzy podjęli się tych funkcji dadzą sobie radę - powiedział. Zapewnił, że chce, aby nowa Rada Ministrów została powołana jak najszybciej.
Audio
  • Prezydent o składzie nowego rządu (IAR)
  • Andrzej Duda podkreślił, że nowi ministrowie są osobami doświadczonymi i sprawdzonymi w służbie publicznej (IAR)
  • Prezydent wyraził nadzieje, że nowi ministrowie sobie poradzą (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Premier Mateusz Morawiecki przedstawił strukturę i skład nowego rządu
  • Nowymi ministrami zostali Tadeusz Kościński, Marlena Maląg, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Michał Woś i Michał Kurtyka. Pokierują odpowiednio resortami: finansów, rodziny, zarządzania funduszami, środowiska i ds. klimatu
  • Powstaną trzy nowe resorty - zarządzania funduszami, ds. klimatu oraz obejmujące nadzór nad spółkami Skarbu Państwa. Tym ostatnim pokieruje Jacek Sasin

O zaprezentowany w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego skład nowego rządu prezydent został zapytany przez dziennikarzy przed powrotem do Warszawy z Niemiec, gdzie przebywał z jednodniową wizytą.

Czytaj więcej
PAP Jacek Sasin 1200.jpg
Oto skład nowej Rady Ministrów

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Kaczyński: rząd ma charakter w wielkiej mierze kontynuacyjny

Andrzej Duda podkreślił, że w dużym stopniu są to ludzie, którzy już wcześniej sprawdzili się w rządzie. - Można powiedzieć, że są to nie tylko znani już współpracownicy, ale przede wszystkim doświadczeni ministrowie, czy wiceministrowie, bo niektórzy z nich wcześniej byli wiceministrami, tak jak proponowany minister finansów - wskazał.

"Właściwy człowiek na właściwym miejscu"

Prezydent ocenił, że Tadeusz Kościński, który jest kandydatem na ten urząd, to bardzo doświadczony i profesjonalny polityk.

Mieliśmy okazję wielokrotnie możliwość razem pracować, zwłaszcza w różnych sprawach międzynarodowych, kiedy pan minister towarzyszył mi w czasie delegacji, więc wiem, że to jest człowiek o bardzo wysokich kwalifikacjach i osobiście uważam, iż jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Tym bardziej że sprawdził się już w ministerstwie finansów - powiedział Andrzej Duda.

- Wydaje mi się, że to są bardzo ciekawe propozycje i jestem przekonany, że państwo, którzy podjęli się tych funkcji dadzą sobie radę - podkreślił prezydent.

Sprawy UE

Prezydent był pytany o wydzielenie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych pionu europejskiego i przeniesienie go do KPRM. Jak mówił, jest to "ciekawy zabieg" i realizacja koncepcji, o której mówiło się już od bardzo dawna.

Czytaj więcej
morawiecki pap 1200.jpg
Premier: to będzie bardzo sprawna i dobra drużyna

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Przemysław Harczuk: Konrad Szymański ma opinię merytorycznego polityka

- To jest kwestia, która była przedmiotem różnego rodzaju dyskusji wewnątrz rządowych, a także dyskusji parlamentarnych. Pytanie było następujące: czy dzisiaj sprawy europejskie, sprawy Unii Europejskiej są sprawami zagranicznymi. Czy to nie jest tak, że my, jako członek Unii Europejskiej, tak mocno wpisany w różne instytucje - Parlament Europejski, Radę Europejską, Komisję Europejską, bo przecież wszędzie są nasi przedstawiciele, czy to są dla nas w pełnym tego słowa znaczeniu sprawy zagraniczne - powiedział.

Dlatego - jak dodał - sama idea przybliżenia części europejskiej do Kancelarii Premiera nie jest niczym nadzwyczajnym i zaskakującym.

"Zwarty i jednolity nadzór właścicielski"

Prezydent był też pytany o nowe ministerstwo nadzoru właścicielskiego. W piątek premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że jego nazwa "zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona", ale słusznie może nawiązywać do niegdysiejszego Ministerstwa Skarbu Państwa.

Zdaniem prezydenta taki krok to efekt doświadczenia ostatnich czterech lat rządów Zjednoczonej Prawicy. - Premier i jego współpracownicy uznali, że potrzebny jest zwarty, bardzo ujednolicony nadzór właścicielski. Stąd ten krok, że trzeba skoordynować i skupić to w jednym ręku. Wtedy ta kontrola będzie znacznie skuteczniejsza - powiedział.

Czytaj więcej
nowi ministrowie collage okokok finalversion 663.jpg
Nowi szefowie resortów gospodarczych w rządzie Mateusza Morawieckiego

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Mateusz Morawiecki ponownie na czele rządu PiS

Odnosząc się do zmiany na stanowisku ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, prezydent zwrócił uwagę, że kandydatka na ten urząd - Marlena Maląg ma duże doświadczenie w pracy w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wyraził przekonanie, że zna ona zagadnienia związane z resortem i dobrze sobie z nimi poradzi.

"Witold Bańka był świetnym ministrem"

Prezydent pytany z kolei, dlaczego - jego zdaniem - nie jest jeszcze znany kandydat na urząd ministra sportu, odpowiedział, że "być może to jest tak, że minister Witold Bańka był tak dobrym ministrem sportu, że teraz trudno znaleźć następcę".

Zdaniem Andrzeja Dudy kandydat na to stanowisko powinien nie tylko znać się na sporcie, ale sport powinien być dla niego także osobistą pasją.

- Po drugie chciałbym, żeby to była osoba w miarę młoda, bo wydaje mi się, że do sportu potrzebna jest młoda, otwarta głowa i tutaj rzeczywiście pan minister Witold Bańka był świetnym ministrem. Doskonale się sprawdził na tym stanowisku, a jego awans do struktur międzynarodowych i jego wybór na przewodniczącego WADA, czyli Światowej Organizacji Antydopingowej tylko to potwierdza - podkreślił.

Czytaj więcej
morawiecki kaczyński twitter 1200.jpg
Skład nowego rządu. M. Lodowski: nastawienie na ekspansywność gospodarczą

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rząd Wielkiej Zmiany

Dopytywany, czy to stanowisko może być przedmiotem negocjacji za większość w Senacie, odpowiedział, że "ten wybór będzie należał do premiera". - Ja to spokojnie obserwuję - dodał.

Podział resortu środowiska

Pytany z kolei o podział Ministerstwa Środowiska podkreślił, że są to decyzje techniczne i wszystko zależy od tego, jak rządowi będzie się lepiej pracowało. - Ja bym chciał, żeby działali w sposób jak najbardziej wydajny i skuteczny, po to, żeby były dobrze realizowane te zdania" - powiedział.

Prezydent oświadczył, że chce, aby nowy rząd był powołany jak najszybciej. - Muszę się jeszcze spotkać z panem premierem, porozmawiać z szefem większości parlamentarnej. To są naturalne elementy, które pewnie będą miały miejsce, bo one są czymś standardowym w takiej sytuacji i tu nie ma nic nadzwyczajnego - dodał Andrzej Duda.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy skład rządu Prawa i Sprawiedliwości. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 10:40
– Przed nami cztery lata trudnych rządów. Przyjęliśmy taki model, w którym premier będzie miał wpływ na koordynacje zadań poszczególnych resortów – powiedział na antenie Trójki europoseł PiS Joachim Brudziński. O nowym rządzie mówili także Adam Bielan (Porozumienie), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Gawkowski (Lewica) i Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta) i Marcin Kierwiński (PO). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Roszkowski o nowych resortach gospodarczych: mocno akcentowana agenda unijna

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 12:44
- Wszystkie elementy związane z agendą unijną będą teraz mocno akcentowane. To widać też po powołaniu Michała Kurtyki na ministra klimatu. Teraz będzie istotne, żeby polskie postulaty wybrzmiały w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, ekonomista i prezes Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kanthak: wygranego składu się nie zmienia, można go delikatnie zmodyfikować

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 12:32
- Premier Mateusz Morawiecki jest kapitanem biało-czerwonej drużyny, której trenerem jest prezes Jarosław Kaczyński - powiedział Jan Kanthak z Solidarnej Polski. O nowym rządzie rozmawiali także w PR24 Tomasz Rzymkowski z PiS, Paweł Poncyliusz z PO i Andrzej Szejna z SLD.
rozwiń zwiń