X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Dziś obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 06:50
W Warszawie odbędą się zgromadzenia publiczne, marsze, państwowe obchody Święta Niepodległości i największa masowa impreza sportowa - 31. Bieg Niepodległości.
Audio
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości (IAR)
Prawie połowa Polaków deklaruje, że będzie świętować 101. rocznicę odzyskania niepodległości
Prawie połowa Polaków deklaruje, że będzie świętować 101. rocznicę odzyskania niepodległościFoto: Adam Staskiewicz/East News

W południe w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" w całej Polsce i za granicą odbędzie się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Hymn zabrzmi m.in. z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie czy na placu Piłsudskiego w Warszawie. Pieśń będzie można także wspólnie odśpiewać m.in. pod białostockim Ratuszem czy w Zielonej Górze na placu przy Konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej. Mazurek Dąbrowskiego będzie śpiewany również m.in. nieopodal Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach oraz w Karkonoszach, na szczycie Szrenicy.

marsz niepodległości1200.jpg
Szanujmy symbole narodowe - komunikat MSWiA z okazji Święta Niepodległości

Polski hymn śpiewać będą także polscy polarnicy w Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, Polacy mieszkający na Ukrainie, w Kazachstanie i Australii oraz wypoczywający na plaży Copacabana w Rio de Janeiro w Brazylii.

Marsze, zgromadzenia publiczne i bieg masowy w Warszawie

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie o g. 13.00 rozpocznie się "Festiwal Niepodległa". W ramach wydarzenia będzie można nauczyć się polskich tańców i wspólnie zatańczyć poloneza. Będzie też szansa, aby obejrzeć zabytkowe automobile, sikawki konne i powozy. Porządku strzec będą policjanci w historycznych mundurach. W Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury oglądać będzie można ekspozycję pt. "Czapki z głów".

W ramach festiwalu przed Pałacem Prezydenckim o godz. 17.00 odbędzie się koncert "Gramy dla Niepodległej". Wystąpi tam Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic. Na jednej scenie wspólnie zagra 60 muzyków. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie polskiego hymnu po góralsku i rozwinięcie 100-metrowej flagi Polski. W koncercie ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Zakończenie festiwalu z paradą finałową zaplanowane jest na godz. 20.30.

Para prezydencka weźmie udział w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości

W ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości - Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

para prezydencka 1200.jpg
Oficjalne obchody Święta Niepodległości z udziałem pary prezydenckiej

Następnie para prezydencka uda się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 9.00 odprawiona zostanie msza święta za ojczyznę. Wcześniej Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i wiązanki przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Para prezydencka weźmie ponadto udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tu również spodziewane jest przemówienie prezydenta. Po ceremonii Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego usytuowanym przy pl. Piłsudskiego.

O godz. 17.00 przed Pałacem Prezydenckim Andrzej Duda weźmie udział w koncercie "Gramy dla Niepodległej". Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Wieczorem 11 listopada Andrzej Duda będzie w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie weźmie udział w uroczystości nadania nazwy skwerowi "100-lecia Odzyskania Niepodległości", a także wspólnie z mieszkańcami będzie śpiewał pieśni patriotyczne. Tutaj także prezydent ma zabrać głos.

Marsz Niepodległości

Ulicami stolicy przejdzie Marsz Niepodległości, w tym roku organizowany jest pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!", pochodzącym z pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową". Marsz rozpocznie się na Rondzie Dmowskiego o godz. 13.30 odmówieniem różańca, a następnie przejdzie Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia przy Stadionie Narodowym. Zakończenie marszu planowane jest na godz. 19.00-19.30. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

W tym samym czasie ulicami Warszawy przejdzie też Marsz Antyfaszystowski "Za wolność Waszą i naszą!", organizowany przez Koalicję Antyfaszystowską, Akcję Demokrację, Antyfaszystowską Warszawę, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Studencki Komitet Antyfaszystowski oraz przestrzeń inicjatyw "Syrena". Marsz wyruszy o godz. 14. z placu Unii Lubelskiej, przez ulicę Marszałkowską, pl. Konstytucji, ul. Piękną, Al. Ujazdowskie i dotrze na plac Trzech Krzyży.

Łącznie z Marszem Niepodległości oraz Marszem Antyfaszystowskim, warszawski ratusz zarejestrował w sumie dziesięć zgromadzeń, większość z nich - małych, w których ma wziąć udział od kilku do kilkudziesięciu osób.

Dzień otwarty w Sejmie i Senacie

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w godz. 10.00-16.00 drzwi gmachu przy Wiejskiej będą otwarte dla zwiedzających, którzy będą mogli zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie.

Jak informuje Kancelaria Sejmu, szczególną atrakcją będzie możliwość zobaczenia wnętrza gabinetu marszałka Sejmu. W kuluarach sejmowych wszyscy goście będą mogli wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z okazji 11 listopada w ramach akcji "Mamy Niepodległą!". W Sali Kolumnowej będą odbywały się warsztaty plastyczne o tematyce patriotycznej, podczas których będzie można nauczyć się m.in. wykonywania kokard narodowych.

Z kolei Kancelaria Senatu zapowiada, że zwiedzający będą mogli zobaczyć salę posiedzeń plenarnych, foyer, a także sale obrad komisji senackich, w których znajdują się pamiątki po byłych marszałkach Izby – Andrzeju Stelmachowskim, Auguście Chełkowskim i wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pokaz sprzętu, gry edukacyjne. Wojskowe pikniki "Służymy Niepodległej" w 34 miastach Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 07:46
W przeddzień Święta Niepodległości resort obrony zaprasza na wojskowe pikniki. Imprezy odbędą się w niedzielę w 34 miastach Polski. Każdy, kto odwiedzi pikniki będzie mógł zapoznać się z nowoczesnym wyposażeniem naszej armii, porozmawiać z żołnierzami i spróbować wojskowej grochówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości. "Polacy chcą wspólnie przeżywać dzień 11 listopada"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 13:49
- Polacy podczas wspólnego świętowania chcą czuć się wspólnotą. Teraz chcemy być częścią tych wydarzeń, coraz bardziej się angażujemy. Można zauważyć tę ewolucję współczesnego patriotyzmu. To słowo znaczy obecnie coś innego, niż wcześniej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jan Kowalski, kierownik programu "Niepodległa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. K. Nycz: naszym zobowiązaniem jest troszczyć się o wolność

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 15:15
- Wolność jest dzisiaj zagrożona (...) przez różne podsuwane nam poprawności, które każą albo korzystać z wolności w sposób nieodpowiedzialny, albo czynić z niej tak absolutną wartość, że człowiek dbając o swoją wolność zapomina, że wokół niego żyje drugi człowiek, który też jest wolny - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS: musimy iść drogą, którą szli ojcowie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 20:40
- Musimy iść drogą ku silniejszej i szczęśliwszej Polsce, bardziej liczącej się w Europie i na świecie - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To musi być droga przeprowadzona w sposób roztropny, rozumny, ale jednocześnie z pełną gotowością do czynu i działania - dodał.
rozwiń zwiń