X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ostatnie pożegnanie Izabelli Galickiej. "Wzór polskiego inteligenta"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 16:45
Zakończyły się uroczystości pogrzebowe dr Izabelli Galickiej, historyk sztuki, odkrywczyni jedynego w Polsce obrazu El Greca. Wzięli w nich udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński oraz wicepremier prof. Piotr Gliński.
Audio
Pogrzeb Izabelli Galickiej
Pogrzeb Izabelli GalickiejFoto: Twitter/MKiDN_GOV_PL
  • Izabella Galicka została pochowana na warszawskich Powązkach
  • Autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury oraz urbanistyki zmarła 1 listopada w wieku 88 lat
  • Izabella Galicka w 1964 roku razem z inną badaczką Hanną Sygietyńską odkryła obraz jednego z największych malarzy w historii sztuki - El Greco.

Doktor Izabella Galicka spoczęła w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Czytaj więcej
Galicka 1200.jpg
Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Cezary Gmyz: Izabella Galicka była osobą o wybitnych osiągnięciach

Od 1952 roku zajmowała się ona inwentaryzacją dzieł sztuki. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego.

Izabella Galicka 23 października została odznaczona przez prezydenta Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Niecałe dwa tygodnie wcześniej otrzymała Złoty Medal Zasługi Gloria Artis za całokształt pracy. Za odkrycie obrazu El Greca, wraz z Hanną Sygietyńską otrzymały z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski.

List prezydenta

"Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Izabelli Galickiej, którą jeszcze tak niedawno, 23 października, miałem zaszczyt odznaczyć Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za wkład wniesiony w dzieło budowy pięknej Rzeczypospolitej. Żegnamy dziś wybitną osobowość polskiego życia kulturalnego, w której bogaty życiorys wpisana jest idea Polski niepodległej i etos nieustannej twórczej pracy w przestrzeni wielu dziedzin sztuki, kultury i nauki" - napisał prezydent, którego list podczas uroczystości pogrzebowych w Kościele św. Karola Boromeusza odczytał minister Wojciech Kolarski.

"Przez całe życia pozostawała wierna dążeniu do połączenia dwóch istotnych wartości: szacunku i przywiązania do przeszłości oraz pasji poszukiwania coraz to nowych sposobów zachowania bezcennej spuścizny poprzednich pokoleń" - podkreślił Andrzej Duda.

Czytaj więcej
galicka_gliński_1200.jpg
"Wzór polskiej inteligencji". Piotr Gliński wspomina zmarłą Izabellę Galicką

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: odeszła doktor Izabella Galicka, Wielka Dama i Wielka Patriotka

Prezydent zwrócił też uwagę, że dr Izabella Galicka była cenionym historykiem sztuki, autorką licznych publikacji o architekturze i urbanistyce, nauczycielem akademickim. Przypomniał też, o jej zasługach dla polskiego muzealnictwa, w tym o odkryciu dzieła El Greca "Ekstaza św. Franciszka".

"Etosowa postać"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w rozmowie z Polskim Radiem wspomina zmarłą jako ideowca i niezwykle pogodną osobę. - To był taki wzór polskiego inteligenta, a więc etosowca. Osoby myślącej o innych, o rzeczach najważniejszych dla Polski, dla naszej kultury, ale oprócz tego była niesamowicie fajną osobą. Promieniowała swoją energią, optymizmem, uśmiechem - podkreślił Piotr Gliński.

- To była osoba przez pewien moment najbardziej może znana w Polsce. W 1964 roku pisał na czołówce o niesamowitym odkryciu w Kosowie Lackim. To była trochę tajemnicza, sensacyjna historia - tak te wydarzenia wspomina Piotr Gliński.

"Nauczyć się wybaczać i zapominać co złe"

Izabella Galicka na półtora tygodnia przed śmiercią przekazała przesłanie dla bliskich, przyjaciół i znajomych.

Czytaj więcej
1200 galicka i.jpg
A. Macierewicz: polskość była dla I. Galickiej powodem do dumy

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Izabella Galicka we wspomnieniach przyjaciół

"Na początek pokochać, a przynajmniej polubić ludzi, z sobą włącznie. Słuchać ich uważnie i próbować zrozumieć. Pojąć, że w każdym jest cos wartościowego i dobrego, więc wierzyć w dobro i nawet w złu odnajdywać jego cząstki. Trzymać się zasady nie rób drugiemu, co tobie niemiłe" - napisała w przesłaniu.

"Nauczyć się wybaczać i zapominać co złe, pamiętać co dobre. Wyzbyć się pamiętliwości. Lubić, nawet kochać dzieci i zwierzęta. Dużo się uśmiechać, nawet do nieznajomych. Wiedzieć, że przypadki są tylko w gramatyce i próbować zrozumieć znaki, Cieszyć się nawet z drobiazgów. Być ufnym. Mieć zawsze nadzieję. I reszta już jest łatwiejsza" - dodała Izabella Galicka.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje Izabella Galicka - odkrywczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 09:00
Historyk sztuki, odkrywczyni "Ekstazy św. Franciszka" El Greca w Kosowie Lackim, odznaczona w październiku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości dr Izabella Galicka zmarła w piątek. Miała 88 lat.
rozwiń zwiń