X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowy sondaż: PiS największym wygranym wyborów, KO w tyle

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 19:45
Największym wygranym wyborów, wskazywanym najczęściej przez Polaków (39 proc.), jest PiS, bo uzyskało najwyższy wynik. 16 proc. badanych uważa, że sukces odniosła Lewica, ponieważ po 4 latach przerwy, udało im się wejść do Sejmu - wynika z sondażu Kantar. Według 11 proc. za zwycięzcę może się uznać KO.
Od lewej: Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński, Jarosław Gowin,  Jarosław Kaczyński, Jadwiga Emilewicz
Od lewej: Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński, Jarosław Gowin, Jarosław Kaczyński, Jadwiga EmilewiczFoto: PAP/Marcin Obara
  • Największym wygranym wyborów jest PiS - partię rządzącą wskazało 39 proc. badanych
  • 16 proc. ankietowanych uważa, że sukces odniosła Lewica
  • Według 11 proc. za zwycięzcę może się uznać KO

Jak podkreśla Kantar zwycięstwo w wyborach parlamentarnych może mieć różne twarze. "Może być rozumiane jako uzyskanie najwyższego wyniku, ale również jako przekroczenie progu wyborczego, gdy wynik uzyskany przez partię w sondażach nie daje takiej pewności. Respondenci zostali poproszeni o wskazanie: kto ich zdaniem odniósł sukces w tegorocznych wyborach parlamentarnych" - zaznaczono.

pis1200.jpg
Sondaż: PiS zdecydowanie przed KO. Powyborczy wzrost poparcia

Największym wygranym wyborów, wskazywanym najczęściej przez Polaków (39 proc.), jest Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ uzyskało najwyższy wynik - wynika z sondażu. 16 proc. respondentów wskazało jednak, że sukces odniosła Lewica, ponieważ po czteroletniej przerwie, udało im się wejść do Sejmu.

KO jako "zwycięzca"

11 proc. uważa, że Koalicja Obywatelska, potwierdzając swoją wysoką pozycję na scenie politycznej, również może uznać się zwycięzcą. Rzadziej (5 proc.) dostrzegana jest wygrana Konfederacji, która, niespodziewanie dla wielu, przekroczyła próg wyborczy. Na samym końcu uplasowało się PSL w związku z otrzymaniem od wyborców relatywnie wysokiej liczby mandatów (3 proc.). 25 proc. badanych nie była w stanie wskazać, kto jest największym wygranym tych wyborów.

O ile zdecydowana większość elektoratu partii rządzącej (84 proc.) wskazuje, że ta właśnie partia odniosła największy sukces w wyborach, to wyborcy pozostałych partii rzadziej dostrzegają zwycięstwo ugrupowania, na które oddaliby głos. Co drugi wyborca Lewicy zauważa sukces tego ugrupowania, 30 proc. elektoratu Koalicji Obywatelskiej wskazuje, że wygraną jest utrzymanie silnej pozycji przez tę koalicję, a 28 proc. głosujących na Konfederację, dostrzegło sukces "swojej" partii, jakim było dostanie się do Sejmu. Wysoki wynik PSL-u doceniło 16 proc. ich elektoratu. Jednocześnie 36 proc. wśród tych ostatnich oraz 31 proc. wyborców Konfederacji, a także 22 proc. głosujących na Koalicję Obywatelską doceniło sukces partii rządzącej.

beata_szydło_brzesk1200.jpg
B. Szydło na czele rankingu popularności. Wyprzedza posłanki KO

Czy wyniki wyborów były zasłużone?

Kantar zadał także pytanie, czy wyniki wyborów były zasłużone. Największa grupa - 34 proc. - oceniła, że Prawu i Sprawiedliwość należało się mniej głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych, a 17 proc. wskazywało, że partia rządząca zasłużyła na wyższy wynik niż otrzymany. Zdaniem 28 proc. respondentów wynik osiągnięty zarówno przez PSL, jak i przez Konfederację jest zbyt wysoki. Według 24 proc. - Koalicja Obywatelska i Lewica zasłużyły na wyższy wynik. W przypadku Lewicy częściej wskazywano, że powinna była dostać więcej, ocena netto wyniosła 2 punkty procentowe.

Badanie przeprowadzono 18–23 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1008 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

pb

Czytaj także

Sondaż prezydencki: nie ma kontrkandydatów dla Andrzeja Dudy. Wygra z każdym w II turze

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 09:37
Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" wynika, że w II turze wyborów prezydenckich obecny prezydent pokona zarówno Małgorzatę Kidawę-Błońską i Władysława Kosiniaka-Kamysza, jak i Roberta Biedronia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: PiS zwiększa przewagę nad konkurencją, tracą KO, PSL i Konfederacja

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 15:05
Prawo i Sprawiedliwość zwiększyło swoje poparcie. Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, na partię Jarosława Kaczyńskiego oddałoby głos 43 proc. badanych, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę.
rozwiń zwiń