more_horiz
Wiadomości

Afera reprywatyzacyjna. Kolejne odszkodowania dla lokatorów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 12:00
- Komisja weryfikacyjna przyznała łącznie 868 tys. zł zadośćuczynień i odszkodowań kilkunastu lokatorom z reprywatyzowanych kamienic - poinformował przewodniczący komisji Sebastian Kaleta. Ponadto komisja uchyliła decyzję prezydenta m.st. Warszawy ws. zwrotu nieruchomości położonej przy ul. Widok 22.
Audio
  • Wiktor Klimiuk (PiS): Warszawa nadal nie zgadza się na wypłatę odszkodowań (IAR)
  • Sebastian Kaleta: w sprawie o ustanowienie użytkowania wieczystego przy ul. Widok 22 nie brali udziału współużytkownicy wieczyści gruntu (IAR)
Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Sebastian Kaleta oraz członkowie komisji Łukasz Kondratko i Jan Mosiński podczas konferencji prasowej
Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Sebastian Kaleta oraz członkowie komisji Łukasz Kondratko i Jan Mosiński podczas konferencji prasowejFoto: PAP/Mateusz Marek

Władze stolicy przyznały prawo do użytkowania wieczystego beneficjentowi w 2014 roku.

Po posiedzeniu niejawnym komisji, na którym rozpatrywano sprawę nieruchomości położonej przy ul. Widok 22, przewodniczący poinformował, że komisja uchyla decyzje prezydenta z 2014 roku i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia prezydentowi m.st. Warszawy.

Podkreślił, że w tej sprawie doszło do naruszenia prawa poprzez m.in. niedopuszczenie do udziału w postępowaniu reprywatyzacyjnym współużytkowników gruntów.

PAP Marek M reprywatyzacja 1200.jpg
Afera reprywatyzacyjna. Skąd skazał Marka M. na półtora roku więzienia

Przemoc wobec lokatorów

Sebastian Kaleta powiedział, że w sprawie doszło również do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym, ponieważ - jak zauważył - wobec lokatorów stosowano tzw. przemoc innego rodzaju, czyli podwyższanie czynszów lub nieinformowanie o ich nowej stawce.

Jak podkreślił przewodniczący, komisja przyznała również na wnioski lokatorów 117 tys. 743 zł i 2 gr odszkodowań i 750 tys. 312 zł zadośćuczynień, czyli łącznie 868 tys. 55 zł i 2 gr kilkunastu osobom z reprywatyzowanych kamienic położonych przy ul. Nowogrodzkiej 6a, Poznańskiej 14, Noakowskiego 16, Jagiellońskiej 27 i Skaryszewskiej 11 w Warszawie.

7 mln odszkodowań

Poinformował, że jak dotąd komisja przyznała łącznie 7 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań, które są zaskarżane przez stołeczny ratusz.

- Komisja szacuje te świadczenia. Nie zawsze przyznaje je w kwocie wnioskowanej przez lokatorów. Staramy się sprawiedliwie, rzetelnie, ocenić sytuację każdego lokatora, żeby te stawki, które komisja przyznaje, były odbierane jako stawki godziwe i sprawiedliwe - mówił Kaleta.

Zaznaczył, że żadne decyzje ws. odszkodowań nie zostały zaskarżone przez mieszkańców, ale w każdym przypadku zaskarżało je m.st. Warszawa.

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem