X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Sobolewski o reparacjach wojennych: temat nie jest zamknięty

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:57
Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości, powiedział w "Sygnałach dnia", że temat niemieckich reparacji wojennych należnych Polsce nie jest zamknięty. W niemieckich mediach ukazały się teksty tamtejszych historyków, mówiące o tym, że do tej pory nasz kraj nie otrzymał należnych rekompensat za straty wojenne. 
Warszawa 1939 r.
Warszawa 1939 r.Foto: NAC

Krzysztof Sobolewski w Sygnałach Dnia podkreślił, że temat roszczeń po stratach Polski w czasie II wojny światowej jest otwarty. - To mogę zapewnić i do tego tematu wrócimy, być może szybciej, niż się wydaje - dodał poseł PiS.

We wtorkowym wydaniu gazety "Sueddeutsche Zeitung" przedstawiono tezę dwóch historyków, którzy w swej książce piszą, że m. in. Polsce należą się reparacje za straty wojenne.

sobolewski krzysztof_1200.jpg
Krzysztof Sobolewski: w tym tygodniu zostanie podpisana umowa koalicyjna

Karl Heinz Roth i Hartmut Ruebner napisali książkę "Wyparte, odłożone na później, odrzucone. Niemieckie długi reparacyjne na przykładzie Polski i Grecji". Jej główne tezy na łamach gazety przedstawił niemiecki historyk Stephan Lehnstaedt. Przypomniał on, że polski rząd nie podał dotychczas sum odszkodowań.

"Polska może domagać się reparacji"

Autorzy książki dochodzą do wniosku, że Polska może jak najbardziej domagać się reparacji. Ich zdaniem rezygnacja z reparacji ogłoszona przez PRL w 1953 roku dotyczyła tylko NRD, a nie całych Niemiec. Traktat o zjednoczeniu Niemiec z 1990 roku nie był traktatem pokojowym, a tylko taki dokument mógłby ostatecznie zamknąć temat reparacji.

Karl Heinz Roth i Hartmut Ruebner wycenili straty będące następstwem niemieckich zbrodni w Polsce na 1,182 biliona euro. Po odjęciu już wypłaconych świadczeń, w przypadku Polski do spłacenia pozostaje 87 procent tej sumy.

Na Twitterze do niemieckich komentarzy odniósł się poseł PiS i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds.reparacji wojennych Arkadiusz Mularczyk, który ocenił je jako "ważny głos". "Opinia ta potwierdza nasze stanowisko, sprawa nie została uregulowana w relacjach PL-RFN, a szacunek strat oceniam jako realny" - podkreślił.

kad

Czytaj także

A. Mularczyk: jest szansa uregulowania sprawy reparacji w tej kadencji Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 08:55
- Raport o startach wojennych powinien być przyjęty przez parlament. Sejm powinien dać mandat rządowi na prowadzenie tej polityki – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń