more_horiz
Wiadomości

Karol Gac: partia może oczekiwać dymisji, ale szef NIK jest niezależny

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 20:47
- Mamy jasność, że prezes PiS i szef MSWiA oczekują dymisji od Mariana Banasia. Partia może tego oczekiwać, ale prezes NIK jest niezależny. Zgodnie z konstytucją ma kadencję i nie można go odwołać - powiedział w PR24 Karol Gac (DoRzeczy.pl). Gościem audycji była także Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej".
Audio
Marian Banaś
Marian BanaśFoto: PAP/Radek Pietruszka

Władze PiS wyraziły wobec prezesa NIK Mariana Banasia oczekiwanie złożenia dymisji z zajmowanej funkcji. Taką decyzję podjęto podczas spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezesa partii Mariusza Kamińskiego z prezesem NIK Marianem Banasiem - poinformowała rzeczniczka partii Anita Czerwińska.

Horała 1200.jpg
Marcin Horała: sprawa Mariana Banasia powinna być do końca wyjaśniona

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Władze PiS oczekują dymisji prezesa NIK Mariana Banasia

- Mamy jasny sygnał z Prawa i Sprawiedliwości. Do tej pory mieliśmy tylko "przeciąganie liny" albo stan zawieszenia. Nie było do końca wiadomo jakie zdanie PiS ma na temat tego, co się dzieje wokół Mariana Banasia. Były oczywiście doniesienia medialne. Część polityków przekonywała, że Banaś jest obciążeniem, część mówiła, że w tej sprawie nic wielkiego się nie dzieje - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac. 

"Nie był przekonany, żeby się podać do dymisji"

Publicysta podkreślił, że teraz w tej kwestii wszystko stało się jasne. - Prezes Kaczyński i szef MSWiA oczekują dymisji od Mariana Banasia. I tu się pojawia problem. Partia może oczekiwać, ale prezes NIK jest niezależny. Zgodnie z konstytucją ma kadencję i nie można go odwołać - dodał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Sprawa Mariana Banasia. Premier zapoznał się z raportem CBA dotyczącym prezesa NIK

Magdalena Cedro zaznaczyła, że "dziś w Sejmie Marian Banaś nie był przekonany do tego, żeby się podać do dymisji". - Jeżeli sprawą zajmie się sąd, będziemy musieli poczekać na prawomocny wyrok. To też może być jakaś ścieżka do odwołania szefa NIK. Upłynie dużo wody w Wiśle zanim do takiego wyroku dojdzie. Scenariusz podobny do tego z byłym prezesem Krzysztofem Kwiatkowskim jest bardzo prawdopodobny - skomentowała rozmówczyni PR24.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

---------------------

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz także

Zobacz także