Prezydent: transformacja energetyczna w sposób bezpieczny dla ludzi pracy

2019-11-30, 15:00

Prezydent: transformacja energetyczna w sposób bezpieczny dla ludzi pracy
Andrzej Duda podczas Barbórki w Bogatyni. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

 - Nie dajmy sobie wmówić, że z powodu ochrony klimatu musimy zlikwidować cały nasz przemysł i nie pozwólmy, żeby nas do tego zmuszono - powiedział prezydent Andrzej Duda w Bogatyni na Dolnym Śląsku. - Nasi przyjaciele z UE powinni uwzględnić naszą specyfikę - przekonywał.

Posłuchaj

Andrzej Duda: w tym 20 górników w czasie swojej służby odeszło na wieczną szychtę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent wziął udział w akademii z okazji Dnia Górnika "Barbórka 2019". Uroczystości odbyły się na terenie odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni na Dolnym Śląsku.

Andrzej Duda podkreślił podczas wystąpienia, że ma niezwykły szacunek do tradycji i specyficznej kultury, jaka panuje wśród szeroko pojętej społeczności górniczej, "bo nie tylko samych górników, ale także ich rodzin".

Powiązany Artykuł

kopalnia węgiel shutterstock 1200.jpg
Wrześniowa sprzedaż węgla o ponad 100 tys. ton wyższa od wydobycia

Wskazał na niezwykłą wspólnotę i niezwykłą więź, która górników, ratowników pcha ku temu, by z narażeniem własnego życia iść i do samego końca nieść pomoc swoim kolegom. - Dopóki ich nie odnajdą nie ustają nigdy w pomocy - mówił prezydent.

Dziękował górnikom za trud pracy i podtrzymywanie tej tradycji i kultury. - Również i tutaj na tej ziemi, gdzie to górnictwo także ma swoja specyfikę, choć jest inne, niż to na Górnym Śląsku - podkreślił Andrzej Duda.

Nawiązał też do wręczanych w sobotę odznaczeń państwowych. - To symbol uznania i mojego wielkiego szacunku składanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dla całej braci górniczej - mówił.

Hołd dla zmarłych górników

Prezydent oddał także hołd zmarłym górnikom. Przypomniał, że w tym roku w Polsce zginęło 20 górników. Zwracał uwagę, że służba górnicza nie jest łatwa.

- Nie darmo to właśnie święta Barbara jest od połowy XV wieku patronką górników. Jest też, jak państwo wiecie, patronką szybkiej i łagodnej śmierci. O taką właśnie łagodną i spokojną śmierć ludzie do świętej Barbary się modlą - powiedział prezydent.

- Jest kilka grup zawodowych, których patronką z tego względu ona jest - jest patronką górników, ale jest też patronką strażaków, jest patronką żeglarzy, patronką także i saperów; wszystkich tych, którzy z racji wykonywanych przez siebie obowiązków nie znają dnia ani godziny, a w ich pracy zdarza się ten nieprzewidziany moment, w którym następuje nieszczęście i ludzie giną - dodał.

72 lata działalności

Prezydent przypomniał, że kopalnia ruszyła w tym miejscu 72 lata temu.

- Wydobycie węgla to wielkie zadanie i służba, którą państwo realizujecie dla Polski, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne - mówił prezydent Andrzej Duda.

- Przede wszystkim, co chcę podkreślić, zapewnia nam nasze bezpieczeństwo energetyczne - podkreślał. - To jest wielkie zadanie i wielka służba, którą państwo realizujecie dla Polski i dla nas wszystkich - dodał.

Zwracał uwagę, że wydobyto tu miliard ton węgla, a dziś 2 mln 300 tys. gospodarstw domowych ma energię elektryczną.

Przyszłość zakładu

Prezydent podkreślił, że państwo będzie inwestować w badania, w rozwój i w poszukiwanie nowych technologii, a w "naszym przemyśle i miksie energetycznym będziemy musieli wprowadzać zmiany". Zaznaczył, że transformacja energetyczna musi się dokonać poprzez "rozsądne korzystanie z naszych bogactw naturalnych". - Transformacja energetyczna w celu ochrony klimatu musi odbywać się przy poszanowaniu ludzi pracy i ich jakości życia - podkreślił.

Według prezydenta "wielkim przesłaniem rozsądnej ochrony klimatu na świecie i takich państwach jak Polska, które mają swoje uwarunkowania i mają swój przemysłowy charakter budowany i odziedziczony po wcześniejszych dziesięcioleciach" jest "przestrzeganie żelaznej zasady «just transition», czyli sprawiedliwej transformacji". Powinna one polegać na ochronie klimatu w sposób "bezpieczny dla człowieka" oraz "rozwoju i funkcjonowania państwa" .

- A państwo to także, a może przede wszystkim mieszkający w nim ludzie. To pracownicy, to zakłady pracy, to poziom życia, który chcemy, żeby był coraz wyższy, to wreszcie bezpieczeństwo, od energetycznego poczynając kończąc na tym socjalnym - podkreślił Andrzej Duda.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] K. Tchórzewski: sprawny sektor energetyczny jednym z filarów rozwoju gospodarki

- Dopóki ja jestem prezydentem RP i dopóki ja w jakikolwiek sposób mam wpływ na to, w jakim kierunku Polska się rozwija i w jakim kierunku są prowadzone polskie sprawy, sprawą żelazną dla mnie będzie szacunek dla ludzi ciężkiej pracy, w tym dla ludzi polskiego górnictwa - zapewnił. 

Mówił też o przyszłości elektrowni Turów. - Ten zakład, ta elektrownia także się rozwija i będzie się rozwijała. Rozwija się, bo powstaje tutaj nowy blok energetyczny, który wkrótce przyniesie energię elektryczną jeszcze dodatkowemu milionowi gospodarstw domowych opierając się na tym węglu, który tutaj jest wydobywany ale z uwzględnieniem najnowocześniejszych niskoemisyjnych technologii - mówił prezydent.

Kopalnia Turów należy do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Rocznie wydobywa się tam około 8 mln ton węgla. Powierzchnia odkrywki liczy 2487 ha.

Polskie Radio 24/st

Polecane

Wróć do strony głównej