Będą przepisy dyscyplinujące sędziów? S. Kaleta: analizujemy wzorce zachodnie

2019-12-02, 10:00

Będą przepisy dyscyplinujące sędziów? S. Kaleta: analizujemy wzorce zachodnie

- W niedzielę widzieliśmy kilka niepokojących scen, jeśli chodzi o apolityczność sędziów w Polsce - ocenił wiceszef MS Sebastian Kaleta. Jak dodał, analizowane są francuskie i niemieckie przepisy dyscyplinujące sędziów w związku z ich aktywnością polityczną i niewykluczone, że znajdą się w polskim porządku prawnym.


Powiązany Artykuł

wolne_sady_1200.jpg
Manifestacje przed sądami. Skandaliczne okrzyki Władysława Frasyniuka

W niedzielę przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości po południu odbyły się protesty po cofnięciu delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna, a następnie zawieszeniu go w wykonywaniu obowiązków. Juszczyszyn jako sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpoznając jedną ze spraw, zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Wiceminister sprawiedliwości powiedział w TVN24, że sędzia Juszczyszyn przypisuje sobie kompetencje - których nie ma - badania działania konstytucyjnych organów państwa, jak KRS, Prezydent, Sejm czy Trybunał Konstytucyjny. - Wydaje mi się, że pan Juszczyszyn poszedł za daleko - ocenił Kaleta.

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> Sebastian Kaleta o sędzim Pawle Juszczyszynie: wprowadza chaos prawny

Powiązany Artykuł

morawiecki pap 1200.jpg
Premier: część środowiska sędziowskiego manipuluje

Ustawa dyscyplinująca sędziów na wzór zachodnioeuropejski

Wiceminister został także zapytany, czy z uwagi na tę sprawę trwają prace nad ustawą dyscyplinująca sędziów. Według doniesień poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" PiS przygotowuje projekt przepisów, które zakładają sankcje dla sędziów podważających działania i orzeczenia sędziów wskazanych przez nową KRS. Zgodnie z ustaleniami "DGP" projekt ustawy może zostać zgłoszony, jako poselski już w najbliższych dniach.


Sebastian Kaleta podkreślił, że znane są przepisy francuskie i niemieckie, które bardzo ściśle dyscyplinują sędziów za aktywność polityczną. - Analizujemy i nie jest wykluczone, że analogiczne rozwiązania jak we Francji i w Niemczech znajdą się w porządku prawnym z uwagi na fakt, że wczoraj widzieliśmy kilka naprawdę niepokojących scen, jeśli chodzi o apolityczność sędziów w Polsce - dodał wiceminister, nawiązując do wystąpień niektórych sędziów na niedzielnych protestach.

Powiązany Artykuł

Radosław Fogiel 1200.jpg
Radosław Fogiel o protestach przed sądami: może to doprowadzić do chaosu prawnego

"Niepolityczny" protest z sędziami i politykami PO na czele

Sebastian Kaleta do niedzielnych wydarzeń odnosił się także na Twitterze. Napisał, że polityk PO Bogdan Zdrojewski cieszy się, że na wiecu, na którym przemawia, jest wielu sędziów. - Po nim przemawiał oskarżony o korupcję przed wrocławskim sądem Józef Pinior. Ciekawe czy sędziowie zajmujący się jego sprawą byli obecni - dodał.


W protestach, zorganizowanych m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Częstochowie, Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie uczestniczyli w niedzielę sędziowie, prawnicy, artyści i grupy obywateli. Do udziału zachęcało na Facebooku Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Organizatorzy podkreślali, że protest ma charakter obywatelski i prosili o zostawienie emblematów partyjnych w domu.

kstar

Polecane

Wróć do strony głównej