X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

MEN przeznaczy niemal miliard złotych na podwyżki dla nauczycieli od września 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 18:09
Od września przyszłego roku, zgodnie z zapowiedziami premiera w expose, płace nauczycieli wzrosną o 6 procent. Potwierdził to na spotkaniu z przedstawicielami związków oświatowych minister edukacji Dariusz Piontkowski. Rozmowy dotyczyły także podwyżki płacy minimalnej tej grupy zawodowej od stycznia 2020 roku. Jest to związane z podniesieniem w Polsce najniższego wynagrodzenia. Resort edukacji przygotowuje w tej sprawie rozporządzenie.
Audio
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Szef MEN: nie widzę specjalnych powodów do protestów nauczycieli

2600 złotych - tyle od nowego roku wyniosą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. M.in. o tym rozmawiał minister edukacji Dariusz Piontkowski z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych. 

W Polsce jest 700 tysięcy nauczycieli, z czego około 600 tysięcy pracuje na podstawie przepisów zawartych w Karcie Nauczyciela. Wzrost płacy do 2600 złotych dotyczy grupy 19 tysięcy nauczycieli - mówił minister Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że zgodnie z projektem zostanie ona podniesiona o 150 złotych dla pięciu kategorii nauczycieli najmniej zarabiających. Dodał, że jest to niewielka grupa nauczycieli - około 3 procent.

matura egzamin 1200 free shutter.jpg
Polska w światowej czołówce. Opublikowano wyniki uczniów w międzynarodowym badaniu

Zapas w subwencji oświatowej na 2020 r.

Minister poinformował, że podwyżki dla nauczycieli od września mają kosztować budżet w przyszłym roku 850 milionów złotych. Dariusz Piontkowski zapewniał, że pieniądze na ten cel są zagwarantowane. Poinformował, że gdy planowana była wysokość subwencji oświatowej na 2020 rok zakładano liczbę nauczycielskich etatów na poziomie nieco ponad 530 tysięcy. Tymczasem z danych przekazywanych do Systemu Informacji Oświatowej wynika, że tych etatów jest 518 tysięcy. - Według wstępnych wyliczeń jest to kwota około 1 mld 100 mln lub troszkę niższa, która można powiedzieć, jest pewnym zapasem w subwencji oświatowej na przyszły rok - powiedział minister.

W spotkaniu zorganizowanym w resorcie edukacji uczestniczyli przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych i Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Związkowcy mówili, że takie podwyżki ich nie satysfakcjonują. Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych powiedział, że podniesienie minimalnego wynagrodzenia nauczycielom w sposób symboliczny pokazuje, jak państwo traktuje jedną z najlepiej wykształconych grup zawodowych.

MEN-nagrody-pap-1200.jpg
"Rola nauczyciela jest szczególna". Szef MEN wręczył wyróżnienia

"Podwyżka nie rozwiązuje problemów"

Sławomir Wittkowicz zwracał uwagę na to, że minimalne wynagrodzenie za pracę dotyczy każdego pracownika bez względu na to, czy ma jakieś wykształcenie czy kwalifikacje, kompetencje. - Ważne jest tylko to, by był legalnie zatrudniony, wtedy musi otrzymywać takie wynagrodzenie - mówił.

Zdaniem Sławomira Wittkowicza, 6-procentowa podwyżka od września przyszłego roku nie rozwiąże problemu. - Jest ona mniej więcej o 1,6 procent poniżej planowanego wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, a to powoduje, że te nożyce między przeciętnym wynagrodzeniem a wynagrodzeniem kadry nauczycielskiej będą się tylko pogłębiały - powiedział.

1200_MEN_PAP.jpg
Rzecznik MEN: rozmowa i dialog ze związkowcami są lepsze niż spór

"Zabrakło 300 milionów zł"

Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński powiedział, że to kolejna rozmowa o pieniądzach, których nie ma. Przypomniał postulat związku o 15-procentowej podwyżce płac nauczycieli od 1 stycznia. - Pan minister jest w dobrym humorze, mówi, że przecież od września zrealizowane zostały podwyżki o 9,6 procent. Tak, wyszło rozporządzenie, tylko nie poszły za tym pieniądze. 300 milionów złotych zabrakło na te podwyżki - tłumaczył.

Z kolei Jerzy Ewertowski z "Solidarności" powiedział, że związek domaga się zmiany systemu wynagradzania nauczycieli. Zaznaczył, że jeśli to się nie zmieni, w następnych latach liczba grup awansu zawodowego i poszczególnych specjalności nauczycieli, którym trzeba będzie podnosić wynagrodzenie do płacy minimalnej, będzie rosła.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: nie pracujemy nad powrotem do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:34
- Ministerstwo nie pracuje nad powrotem do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli - poinformował we wtorek w Sygnałach Dnia szef MEN Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEN: subwencja oświatowa w 2020 r. wzrośnie o blisko 3 mld złotych

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 18:40
- Nakłady na oświatę w ostatnich latach dynamicznie rosną - przekonuje minister edukacji narodowej. Dariusz Piontkowski poinformował na konferencji prasowej, że w 2020 roku subwencja oświatowa wyniesie blisko 50 miliardów złotych i będzie o ponad 9 miliardów złotych wyższa niż w 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Piontkowski o badaniach PISA: uczniowie są dobrze edukowani

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 23:00
- Polska edukacja nie jest taka zła, jak nam się wydaje; spróbujmy doceniać to, co mamy - powiedział we wtorek na antenie TVP Info minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski komentując wyniki badań PISA plasujące polskich uczniów w czołówce europejskiej.
rozwiń zwiń