"Przeszedł do historii, bo miał wrażliwe serce". Dzień św. Mikołaja
- Mikołajki, czyli święto ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, to wspomnienie człowieka o wrażliwym sercu - mówi biskup pomocniczy warszawski, Michał Janocha.
2019-12-06, 09:09
Posłuchaj
Święty Mikołaj był biskupem Miry, na terenie dzisiejszej Azji Mniejszej. Żył w IV wieku, był uczestnikiem pierwszego Soboru w Nicei.
Powiązany Artykuł
Św. Mikołaj w Radiu Dzieciom. Specjalne spotkanie dla słuchaczy
- Człowiek, który przeszedł do historii jako ten, który miał wrażliwe serce, czynił dobrze oraz pomagał ludziom. Takim go zapamiętano i takim przeszedł do kultury zarówno wschodu jak i zachodu - podkreśla biskup Michał Janocha.
Święty Mikołaj rozdał swój majątek ubogim, stąd wziął się zwyczaj mikołajek, czyli wręczania prezentów i drobnych upominków, właśnie 6 grudnia, w liturgiczne wspomnienie świętego.
REKLAMA
Według tradycji ludowych, święty Mikołaj jest patronem pasterzy i bydła. Dlatego 6 grudnia pasterze składali mu ofiary w postaci wieńców z lnu i konopi. Tego dnia prowadzono też na plebanię owce i baranki.
Zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja znany był w niektórych regionach Polski już w XIX wieku. Święty Mikołaj odwiedzał domy z aniołkiem i rogatym diabłem, przepytywał dzieci z pacierza i pytał rodziców o zachowanie dzieci. Grzecznym wręczał łakocie, a niegrzecznym - rózgi.
pg
REKLAMA