Ingerowała w skład orzekający. Zarzuty dyscyplinarne dla warszawskiej sędzi

2019-12-06, 17:55

Ingerowała w skład orzekający. Zarzuty dyscyplinarne dla warszawskiej sędzi
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Piotr Kamionka/Reporter/East News

Zarzuty pięciu przewinień dyscyplinarnych przedstawiono warszawskiej sędzi Annie Bator-Ciesielskiej - poinformował rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab. Chodzi m.in. o odmowę orzekania razem z Przemysławem Radzikiem i Michałem Lasotą - zastępcami rzecznika dyscyplinarnego.

Powiązany Artykuł

kaleta 1200 pap.jpg
"Nie manipulujcie". Apel Sebastiana Kalety ws. wyroków TSUE i SN

Rzecznik dyscyplinarny sędziów zaznaczył w komunikacie, że część zarzutów dyscyplinarnych postawionych sędzi stanowi jednocześnie wyczerpanie przez obwinioną "znamion ściganego z urzędu przestępstwa nadużycia władzy przez funkcjonariusza publicznego". W związku z tym - jak dodał - sądem właściwym do rozpoznania sprawy dyscyplinarnej w pierwszej instancji będzie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

Zarzuty dyscyplinarne dotyczą także przekroczenia przez sędzię uprawnień "w ten sposób, że podczas trwania przerwy w rozprawie odwoławczej, bezprawnie i z pominięciem pozostałych dwóch ustalonych członków tego składu, wydała postanowienie o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniami prejudycjalnymi, po czym z tego powodu zawiesiła postępowanie w sprawie, dokonując tym samym sprzecznej z przepisami ingerencji w skład orzekający".

Wywiady w mediach, które podważyły status sędziów

Powiązany Artykuł

sad najwyższy SN free shut 1200.jpg
S. Jastrzębowski: wymiar sprawiedliwości jest kulawy i gnije od środka

Kolejny z zarzutów dyscyplinarnych odnosi się do faktu udzielenia przez sędzię Bator-Ciesielską "wywiadów w środkach masowego przekazu, w tym dla telewizji, prasy i portali internetowych, w których podważyła status dwóch ustalonych sędziów i ich uprawnienia do pełnienia urzędu sędziego, a także ich niezawisłość i niezależność, a nadto zakwestionowała sposób realizacji kompetencji przez wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie".

O sprawie w sierpniu i wrześniu br. pisały media. Jak donosiły, sędzia Bator-Ciesielska, z jednego z wydziałów odwoławczych warszawskiego SO, w jednej ze spraw wyznaczonych na 30 sierpnia była przewodniczącą trzyosobowego składu sędziowskiego. Odroczyła rozprawę i odmówiła orzekania razem z sędzią Radzikiem, który też był w tym składzie. Z kolei w połowie września sędzia Bator-Ciesielska odmówiła orzekania w sprawie, w której w składzie orzekającym był sędzia Lasota. Warszawska sędzia zadała też wówczas pytania prejudycjalne do TSUE.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej