X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Kuźmiuk: w sprawie wyroku TSUE opozycja mija się z prawdą

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 09:30
- Wszelkie wątpliwości dotyczące spraw konstytucyjnych w Polsce, rozstrzyga Trybunał Konstytucyjny. I byłoby dobrze, gdybyście się wreszcie tej konstytucji nauczyli i zaczęli jej przestrzegać - powiedział do Katarzyny Lubnauer (Nowoczesna) w PR24 europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS). - Gdy tak się stanie, to nic złego nie będzie się działo w wymiarze sprawiedliwości - dodał.
Audio
  • 09.12.2019, "Dwie Strony". Goście: poseł Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) oraz europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS).
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew KuźmiukFoto: PR24/AK

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że ustawa o sądach powszechnych, wprowadzająca zasady przechodzenia sędziów w stan spoczynku była sprzeczna z prawem unijnym

"Nauczcie się konstytucji i jej przestrzegajcie"

Ostatnie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu stało się punktem wyjścia do dyskusji w audycji "Dwie Strony" nt. sytuacji w polskim systemie sądowniczym. Katarzyna Lubnauer oraz Zbigniew Kuźmiuk - przedstawiciele obu stron sporu politycznego w Polsce mówili o wymiarze sprawiedliwości w Polsce, przestrzeganiu konstytucji oraz o tym, w jakim zakresie instytucje unijne, m.in. TSUE czy Komisja Wenecka mogą ingerować w sprawy dot. wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Katarzyna Lubnauer wyszła z założenia, że skoro Polscy w 2003 roku zdecydowali, że chcą być członkiem Unii Europejskiej, a rok później Polska przystąpiła do UE, to te okoliczności zobowiązują.

- Wyrok TSUE jest konsekwencją tego, że staliśmy się częścią większego organizmu i przestrzegamy, jako podstawowego, prawa Unii Europejskiej - przekonywała poseł Nowoczesnej.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jerzy Jachnik: orzeczenie Sądu Najwyższego jest wykorzystywane do walki politycznej

Inny pogląd na sprawy praworządności zaprezentował w PR24 europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Wielokrotnie w trakcie audycji podkreślał, że "wszelkie wątpliwości dotyczące spraw konstytucyjnych w Polsce, rozstrzyga Trybunał Konstytucyjny".

- TSUE rozstrzygnął, że tego rodzaju wątpliwości rozstrzyga kraj członkowski - stwierdził Zbigniew Kuźmiuk, który zaapelował do środowiska opozycji parlamentarnej: - Dobrze byłoby, gdybyście się wreszcie tej konstytucji nauczyli i zaczęli jej przestrzegać. Gdy tak się stanie, to nic złego nie będzie się działo w wymiarze sprawiedliwości - zwrócił się do swojej interlokutorki. - Środowisko pani poseł Katarzyny Lubnauer biega w koszulkach z napisem "konstytucja", pali świeczki pod sądami, a następnie tę konstytucję depcze - dodał.

Czytaj także:
temida-free-shut-1200.jpg
Czytaj także: Tomasz Pietryga o wyroku TSUE: określenie zasad gry na przyszłość
"Trybunał Konstytucyjny przestał spełniać swoją funkcję"

Katarzyna Lubnauer przekonywała europosła Zbigniewa Kuźmiuka oraz słuchaczy PR24, że Trybunał Konstytucyjny przestał spełniać swoją funkcję w polskim systemie sądowniczym. - Stał się narzędziem wykorzystywanym przez PiS, żeby blokować sprawy dla nich niewygodne - stwierdziła Katarzyna Lubnauer. 

Zbigniew Kuźmiuk nie zgodził się z takim postawieniem sprawy i przypomniał, jaki jest skład osobowy sędziów w Polsce. Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego prof. Kamil Zaradkiewicz wystąpił do ministerstwa sprawiedliwości z wnioskiem o udostępnienie nazwisk sędziów aktualnie orzekających, których wybrała Rada Państwa PRL. Na liście znajduje się 746 nazwisk sędziów. - Sędziowie wybrani przez KRS są wybrani nieprawidłowo, a sędziowie wybrani przez Radę Państwa są świetni. I to jest stanowisko posła RP, to przerażające - zauważył Zbigniew Kuźmiuk, który podsumował, że osoby o takich poglądach jak Katarzyna Lubnauer nie powinny zasiadać w Sejmie RP.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Goście PR24: europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS) oraz poseł Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). 

Data emisji: 09.12.2019

Godzina emisji: 8.09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Pietryga o wyroku TSUE: określenie zasad gry na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 12:00
- Wyrok Unijnego Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu wywołuje dyskusję nt. roli, kształtu i przyszłości Unii Europejskiej - stwierdził Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność"). O wyroku TSUE mówił w PR24 także Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: część środowiska sędziowskiego manipuluje wyrokiem TSUE

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 21:41
Mateusz Morawiecki odniósł się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, który rozpatrywał pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. - Część środowiska prawniczego jest zawiedziona tym rozstrzygnięciem i manipuluje wyrokiem, usiłując wmówić opinii publicznej, że wynika z niego jakoby TSUE zakwestionował legalność KRS - oświadczył premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta: skutki wyroku TSUE nie wpływają na konieczność zmian prawa

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 14:04
Skutki listopadowego wyroku TSUE nie wpływają na konieczność dokonywania zmian legislacyjnych w konkretnych ustawach, chyba że właściwy organ, jakim jest Trybunał Konstytucyjny, orzekłby inaczej - ocenił podczas posiedzenia senackiej komisji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kanthak: opozycja traktuje TSUE jak świętość i bóstwo w zakresie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:09
- Sąd Najwyższy próbuje wytwarzać pewną normę, do której nie ma prawa. Nie może podważać wyboru różnych sędziów, a ponadto orzeczenie Sądu Najwyższego nie ma mocy obowiązującej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Kanthak, poseł, rzecznik Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie manipulujcie". Apel Sebastiana Kalety ws. wyroków TSUE i SN

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 15:57
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta oświadczył, że PiS być może złoży wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją orzeczenia TSUE. Chodzi o wyrok z 19 listopada w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 
rozwiń zwiń