X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie maleje poparcie dla rządu Mateusza Morawieckiego. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 16:21
42 proc. badanych przez CBOS zadeklarowało się jako zwolennicy nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego, 29 proc. określiło się jako jego przeciwnicy, a 25 proc. wyraziło obojętność. Zgodnie z sondażem większość obywateli cieszy się również z ponownego objęcia stanowiska przez obecnego premiera.
Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski
Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister rolnictwa Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: PAP/Marcin Obara

Zadowolenie z tego, że Mateusz Morawiecki ponownie objął stanowisko premiera wyraziło 52 proc. badanych. Niezadowolenie deklaruje 35 proc. respondentów.

rząd sejm 1200 free.jpg
Sondaż: PiS z ogromną przewagą nad KO. Spada poparcie dla Lewicy

Mateusz Morawiecki przyniesie poprawę sytuacji?

Nadzieje na poprawę sytuacji w kraju w związku z powołaniem rządu Mateusza Morawieckiego wyraża 39 proc. badanych. 28 proc. obawia się, że będzie gorzej. 14 proc. uważa, że nic się nie zmieni i również 14 proc. deklaruje obojętność wobec rządu.

Nadzieje związane z tym rządem częściej niż przeciętnie wyrażają respondenci mający co najmniej 55 lat (54 proc.), mieszkańcy wsi (48 proc.), w tym szczególnie rolnicy (54 proc.), badani z wykształceniem podstawowym (63 proc.) oraz osoby słabo sytuowane - o miesięcznych dochodach per capita poniżej 1500 zł (45 proc.). Wiarę w poprawę sytuacji częściej wyrażają mężczyźni (43 proc.) niż kobiety (35 proc.).

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Polacy przeciw homomałżeństwom i adopcji przez nie dzieci. Nowy sondaż

Społeczny odbiór nowego rządu zależy przede wszystkim od orientacji politycznej i, szerzej, światopoglądowej. Z nadzieją jego powstanie przyjęli głównie badani deklarujący prawicowe poglądy polityczne (72 proc.) oraz osoby religijne, szczególnie najbardziej zaangażowane w praktyki religijne - praktykujące kilka razy w tygodniu (72 proc.).

Większość nie spodziewa się zmiany

W ocenie 51 proc. badanych nowy rząd Mateusza Morawieckiego będzie taki sam jak poprzedni. Pozostali spodziewają się raczej lepszych (26 proc.) niż gorszych (14 proc.) rządów.

Lepszego rządu częściej niż inni spodziewają się ankietowani w wieku 65+ (38 proc.), mieszkańcy wsi (35 proc.), szczególnie rolnicy (47 proc.), badani z wykształceniem podstawowym (46 proc.) oraz osoby o miesięcznych dochodach per capita poniżej 1500 zł (31 proc.).

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Premier wręczył uczniom stypendia. "Wykształcenie to nasz skarb narodowy"

Na opinie w tej kwestii wyraźnie wpływa orientacja polityczna respondentów, a w dalszej kolejności także ich religijność. Lepszego rządzenia spodziewa się 47 proc. badanych identyfikujących się z prawicą i 41 proc. osób uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.

Polacy cieszą się z ponownej nominacji dla premiera

52 proc. respondentów wyraża zadowolenie z tego, że premier ponownie stanął na czele rządu. Swoje niezadowolenie deklaruje 35 proc. badanych.

Z ponownego objęcia stanowiska premiera przez Mateusza Morawieckiego częściej, niż przeciętnie zadowoleni są badani w wieku 55-64 lata (61 proc.) i przede wszystkim 65+ (66 proc.), mieszkańcy wsi (63 proc.), w tym szczególnie rolnicy (71 proc.), respondenci z wykształceniem podstawowym (71 proc.) i zasadniczym zawodowym (62 proc.) oraz osoby o miesięcznych dochodach per capita poniżej 1500 zł (59 proc.).

Do najbardziej niezadowolonych należą mieszkańcy dużych, ponad półmilionowych miast (61 proc.) oraz osoby najlepiej wykształcone i sytuowane (48 proc. badanych z wykształceniem wyższym, 51 proc. respondentów o miesięcznych dochodach per capita co najmniej 3000 zł).

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Udaremniony przemyt kokainy. Premier dziękuje za wzorcową współpracę służb

Swoją dezaprobatę częściej niż przeciętnie wyrażają właściciele firm (55 proc.) oraz kadra kierownicza i specjaliści (54 proc.). Krytycznemu nastawieniu do premiera sprzyja też młody wiek. Więcej niż przeciętnie niezadowolonych z tego, że zachował on stanowisko, jest wśród badanych do 24 roku życia (45 proc.), szczególnie wśród uczniów i studentów (51 proc.).

CBOS zwraca uwagę, że kluczowe znaczenie dla odbioru premiera ma orientacja polityczna i światopoglądowa. Z ponownego objęcia przez niego pełnionej funkcji cieszy się 85 proc. badanych deklarujących prawicowe poglądy polityczne. Natomiast 73 proc. osób identyfikujących się z lewicą jest przeciwnego zdania.

Więcej zwolenników niż przeciwników

Nowy gabinet Mateusza Morawieckiego rozpoczyna swoją działalność z równie dużym odsetkiem zwolenników (42 proc.) co poprzedni kierowany przez niego rząd. Jednocześnie ma on jednak na starcie prawie dwukrotnie więcej przeciwników (29 proc.) niż pierwszy gabinet tego polityka oceniany w styczniu 2018 roku. Mniej osób deklaruje natomiast obojętność wobec obecnego rządu (25 proc.) niż wobec poprzedniego gabinetu Mateusza Morawieckiego blisko dwa lata temu.

morawiecki 1200 pap.jpg
Premier: celem niektórych środowisk sędziowskich jest wywołanie chaosu

Nowy rząd cieszy się ponadprzeciętnym poparciem osób w wieku 55–64 lata (51 proc.) i starszych (56 proc.), mieszkańców wsi (52 proc.), a zwłaszcza rolników (61 proc.), badanych z wykształceniem podstawowym (61 proc.), o miesięcznych dochodach per capita poniżej 1500 zł (48 proc.).

Szczególnie dużo przeciwników rządu jest wśród mieszkańców największych miast (58 proc.) oraz wśród osób o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym: z wyższym wykształceniem, o miesięcznych dochodach co najmniej 3000 zł per capita (po 46 proc.), kadry kierowniczej i specjalistów (50 proc.) oraz właścicieli firm (51 proc.).

Stosunek do rządu, podobnie jak w pozostałych kwestiach, zależy od orientacji politycznej i światopoglądowej. Wśród osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne poparcie dla nowego rządu sięga 78 proc., podczas gdy 65 proc. utożsamiających się z lewicą określa się jako przeciwnicy rządu. Poparciu dla rządu sprzyja religijność. Im częstszy udział w praktykach religijnych, tym częstsza aprobata premiera i odwrotnie.

Opinie wyborców a poparcie partii politycznych

Mateusza Morawieckiego na stanowisku premiera akceptuje ogromna większość wyborców PiS. W pozostałych elektoratach przeważa niezadowolenie, szczególnie często wyrażają je wyborcy Koalicji Obywatelskiej i partii w ostatnich wyborach startujących pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sondaż: Andrzej Duda zdecydowanie prowadzi w wyścigu prezydenckim

Trzecia grupa to wyborcy PSL oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość, wśród których jest więcej przeciwników niż zwolenników rządu, a dodatkowo spora grupa deklaruje nastawienie obojętne.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 28 listopada - 5 grudnia 2019 roku na liczącej 971 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja Wybieram 590. Gospodarczy patriotyzm przynosi korzyści każdemu z nas

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 08:03
Coraz silniejszy jest głos polskich przedsiębiorców, firm, przedstawicieli różnych środowisk, a także rządu, by kupować polskie produkty. 7 grudnia upłynął pod hasłem "Wybieram 590 - sobota dla Polski". Te trzy pierwsze cyfry na kodzie kreskowym 5 – 9 – 0 oznaczają właśnie produkt polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 18:09
- Reformując wymiar sprawiedliwości napotkaliśmy na ogromny opór środowisk III RP i tych, którzy bronią swoich przyczółków - powiedział Mateusz Morawiecki. - Z całą pewnością będziemy kontynuować reformę - oświadczył premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o Banasiu: rozważamy rozwiązania prawne, które pozwoliłyby zakończyć tę sytuację

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 06:50
- Chcemy stosować prawo jednakowo wobec każdego. Marian Banaś nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W interesie państwa, a także w interesie prezesa NIK jest szybkie wyjaśnienie sprawy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem "Gazeta Polska".
rozwiń zwiń