more_horiz
Wiadomości

Antoni Macierewicz o stanie wojennym: był obozem koncentracyjnym zrobionym z całego kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 19:06
- Była to próba przywrócenia stalinowskiego terroru, próba zniszczenia ruchu i woli niepodległościowej. Aparat komunistyczny chciał złamać kręgosłup Polakom - powiedział Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. - To nierozliczony bagaż, od którego musimy się odciąć. Wpływa on i kształtuje dramatycznie negatywnie naszą rzeczywistość - dodał działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.
Audio
  • Antoni Macierewicz o wprowadzeniu stanu wojennego (Rozmowa PR24)

W tym roku przypada 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jego celem była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu przywództwa przez rządzącą PZPR.

Zobacz serwis specjalny poświęcony stanowi wojennemu w Polsce:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Komunistyczna zbrodnia

PAP Andrzej Duda prezydent 6 1200.jpg
"Próba ostatecznego zniewolenia Polaków". Prezydent o stanie wojennym

Na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz przypomniał, ze 12 grudnia 2012 roku zapadł wyrok sądowy stwierdzający, że stan wojenny był zbrodnią komunistyczną. – Było nią nie tylko realizowanie, ale również planowanie stanu wojennego. Dotyczy to wszystkich, którzy za to odpowiadają – wskazał.

Konieczność odcięcia się od bagażu stanu wojennego

Wicemarszałek senior Sejmu dodał również, że pomimo upływu blisko 40 lat stan wojenny nie został odpowiednio rozliczony.  

- To nasz dług, zobowiązanie i wstyd. Do dzisiaj przecież respektowane są przez niektórych stopnie generalskie zbrodniarzy stanu wojennego, ludzi mających polską krew na rękach. Jest także ogromna rzesza osób pełniących istotne urzędy w Rzeczypospolitej, które jednocześnie są odpowiedzialne za zbrodnie stanu wojennego. Mówimy o konieczności odcięcia się od tego bagażu. Wpływa on i kształtuje dramatycznie negatywnie naszą rzeczywistość – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Efekty nierozliczenia stanu wojennego

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że szerokie poparcie przedstawicieli opozycji dla "bezprawnych i niszczących polską praworządność działań Sądu Najwyższego, który w sprzeczności z konstytucją, przyjmuje dyrektywę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako swoje zobowiązanie, jest konsekwencją nierozliczenia stanu wojennego”.

Zadymy 1  6-10717_663x364.jpg
Śmiertelne ofiary stanu wojennego

"Stan wojenny był jak obóz koncentracyjny"

Antoni Macierewicz zaznaczył, że stan wojenny był zbrodnią przeciwko polskiemu narodowi. Zdaniem byłego ministra obrony narodowej, niektórzy nie mają świadomości, że 20 tys. ludzi poszło do więzień, setki zostało zamordowanych, a miliony wyrzuconych z Polski.

- Można powiedzieć, że stan wojenny był obozem koncentracyjnym zrobionym z całego kraju. (…) Była to próba przywrócenia stalinowskiego terroru, próba zniszczenia ruchu i woli niepodległościowej. Aparat komunistyczny chciał złamać kręgosłup Polakom. (…) Stanu wojennego nie rozliczono, bo część ludzi "Solidarności" dogadała się z panem Kiszczakiem i zgodziła na to, by pod jego kierunkiem budować PRL bis - zaznaczył polityk.

***

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Antoni Macierewicz 
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 17.35

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem