"Jedyną metodą jest twardy opór ludzi". Donald Tusk namawia do protestów

- Wszędzie tam, gdzie władza rzuca się na niezależne sądownictwo, zawsze w końcu okazuje się, że chodzi jej o to samo: żeby móc bezkarnie kraść. A jedyną metodą, by ją powstrzymać, jest twardy opór ludzi - napisał b. premier Donald Tusk cytując fragment ze swojej książki "Szczerze".

2019-12-17, 10:41

"Jedyną metodą jest twardy opór ludzi". Donald Tusk namawia do protestów
Donald Tusk. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Powiązany Artykuł

pis_ustwa_1200.jpg
Posłowie PiS złożyli projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych

W ubiegłym tygodniu posłowie PiS złożyli obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Według autorów projektu, nowe rozwiązania mają dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia.

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik dyscyplinarny zajął się sędziami z Katowic, którzy zapytali o nową KRS>>>

Donald Tusk pytany o te zmiany podczas sobotniego spotkania autorskiego odparł, że zachęca wszystkich ludzi, żeby protestowali i wychodzili na ulice.
We wtorek napisał na Twitterze: "Wszędzie tam, gdzie władza rzuca się na niezależne sądownictwo, zawsze w końcu okazuje się, że chodzi jej o to samo: żeby móc bezkarnie kraść. A jedyną metodą, by ją powstrzymać, jest twardy opór ludzi. Ten cytat z »Szczerze« coraz bardziej aktualny" - dodał były premier.

REKLAMA

W poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand poinformował, że KE będzie analizować projekt PiS w sprawie dyscyplinowania sędziów pod kątem zgodności z unijnymi zasadami, dotyczącymi niezależności w wymiarze sprawiedliwości. - Jesteśmy świadomi tego projektu, który został złożony w czwartek, 12 grudnia, w polskim Sejmie. Komisja przeanalizuje te propozycje, zwłaszcza jeśli chodzi o ich zgodność z prawem UE, dotyczącym niezależności sędziowskiej – powiedział Wigand.

Projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym złożony przez PiS przewiduje m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania, mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej