X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tusk o ustawie sądowej: Kaczyński cierpi, kiedy coś nie jest mu podporządkowane

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 09:47
- Prezes PiS Jarosław Kaczyński i jego partia są bardzo zdeterminowani, aby rzeczywiście uzyskać pełną polityczną kontrolę nad sądami - powiedział Donald Tusk, pytany o prace nad nowelizacją ustaw sądowych.
Donald Tusk
Donald TuskFoto: PAP/Adam Warżawa

W piątek po godz. 5.00 nad ranem po całonocnych obradach, sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała projekt PiS nowelizujący ustawy sądowe. Przyjęła do niego 22 poprawki zgłoszone przez posłów PiS. Odrzucono ponad 80 poprawek opozycji, które mają być jednak przedstawione w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości.

pawel mucha PR1 1200.jpg
Paweł Mucha o ustawie sądowej: apolityczność jest innym aspektem niezawisłości

Tusk pytany w radiu TOK FM o opinię na temat prac nad nowelizacją ustaw sądowych stwierdził, że "prezes Jarosław Kaczyński i PiS są bardzo zdeterminowani, aby rzeczywiście uzyskać pełną polityczną kontrolę nad sądami".

Dodał też, że determinacja ta wykracza "poza jego możliwości interpretacyjne".

- Nie do końca rozumiem, dlaczego narażają się na takie koszty - w sensie własnej reputacji, ale przede wszystkim, opinia o Polsce bardzo na tym cierpi - mówił były premier.

Tusk szuka motywacji PiS

Marek Ast 1200.jpg
Marek Ast o obradach komisji sprawiedliwości: obstrukcja opozycji

Ocenił, że proponowane przez PiS zmiany, nie spowodują tego, że sądy w Polsce będą pracowały lepiej.

- Zastanawiam się czy najtrafniejsze nie są interpretacje, mówiące o tym, że PiS chce uzyskać status bezkarności - powiedział Tusk.

- Biorąc pod uwagę ilość rzeczy na granicy prawa, albo z wyraźnym jego przekroczeniem, albo na granicy dobrego obyczaju, czyli potencjalne ryzyka, wtedy, kiedy utracą władzę, pojawiają się też ryzyka o charakterze karnym - być może to jest ta motywacja - wskazywał polityk.

Interpretacja psychologiczna

Dodał jednak, że jego zdaniem "ta najprawdziwsza interpretacja jest psychologiczna".

- Znam Kaczyńskiego od dziesięcioleci, w polityce znam go wręcz perfekcyjnie. On obsesyjnie cierpi, kiedy w jego najbliższym otoczeniu, coś nie jest mu podporządkowane, dlatego też tak często tracił w polityce, teraz ma swój polityczny sezon i to, co ma w zasięgu ręki, to jest cała Polska - powiedział Tusk.

Projekt PiS m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

Zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych; znaczna część projektu to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu. Mają zostać wprowadzone także zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Projekt PiS ws. sądów pozytywnie zaopiniowany. Całonocne obrady komisji

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sasin: opozycja sama nie wierzy, że ustawa ws. sędziów ma mieć dramatyczne skutki

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 07:20
– Poprawki, które sformułował do tego projektu wicepremier Jarosław Gowin zostały uzgodnione z całym środowiskiem politycznym Zjednoczonej Prawicy  – powiedział w "Sygnałach dnia" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Schetyna o ustawie ws. sądów: powrót do głębokiej komuny

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 08:20
– Jest Senat, gdzie opozycja ma większość. Ta ustawa będzie bardzo dokładnie przepracowana i jestem przekonany, że gruntownie poprawiona, lub odrzucona  – powiedział na antenie Trójki o ustawie dyscyplinującej sędziów lider PO Grzegorz Schetyna.
rozwiń zwiń