MSZ o słowach Putina: nawiązał do propagandowego przekazu z czasów totalitaryzmu stalinowskiego

2019-12-26, 14:18

MSZ o słowach Putina: nawiązał do propagandowego przekazu z czasów totalitaryzmu stalinowskiego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Foto: https://www.gov.pl/

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało oświadczenie ws. słów wypowiedzianych przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Resort nazywa jego słowa "stalinowską propagandą".

Sam Putin odnosił się do wrześniowej rezolucji Parlamentu Europejskiego dot. wybuchu II wojny światowej, w której wskazano pakt Ribbentrop-Mołotow jako bezpośrednią przyczynę jej wybuchu.

Powiązany Artykuł

wladimir putin pap 1200.jpg
MSZ odpowiada na słowa Putina o II wojnie światowej. "Fałszywy obraz wydarzeń"

Kłamstwa Putina

Prezydent Rosji stwierdził, że wybuch II wojny był spowodowany paktem monachijskim z 1938 roku, a nie paktem Ribbentrop-Mołotow. Uznał dodatkowo, że Polska wykorzystała porozumienie z Monachium, aby zagarnąć dla siebie część Zaolzia. Mówił również, że we wrześniu 1939 roku „Armia Czerwona nie walczyła z Polakami”.  

Stanowisko Putina spotkało się ze zdecydowaną odpowiedzią Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym Prezydenta Władimira Putina dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej, które prezentują fałszywy obraz wydarzeń. Nawiązują one do propagandowego przekazu z czasów totalitaryzmu stalinowskiego, który potępił przecież już nawet sowiecki przywódca Nikita Chruszczow. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pragnie przypomnieć najważniejsze fakty dotyczące polskiej polityki zagranicznej w okresie przedwojennym oraz stosunków ze Związkiem Sowieckim, a także informacje dotyczące polskich ofiar sowieckiego aparatu represji w czasie II wojny światowej" - czytamy w oświadczeniu MSZ.

Grupa ds. trudnych

W dalszej części resort przybliża prawdę historyczną i wydarzenia z okresu poprzedzającego II wojnę światową oraz jej początki.

"Strona polska stoi na stanowisku, że właściwą drogą polsko-rosyjskiego dialogu historycznego jest wznowienie prac Grupy ds. Trudnych, która ma swoje osiągnięcia, w tym ustalenia dotyczące roli Związku Sowieckiego w wybuchu II wojny światowej. Słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej są zaprzepaszczeniem wspólnej pracy polskich i rosyjskich ekspertów, ale także dorobku jego poprzedników – Michaiła Gorbaczowa i Borysa Jelcyna, którzy mimo trudności starali się szukać drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich. Rzetelne i krytyczne spojrzenie na historię, w miejsce propagandy, pozwoliłoby też oddać hołd milionom ofiar stalinowskich represji, także po stronie rosyjskiej" - podsumowuje ministerstwo.

dcz/gov.pl

Polecane

Wróć do strony głównej