more_horiz
Wiadomości

Zmarł Eugeniusz Tyrajski ps. "Sęk", wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 12:20
Zmarł Eugeniusz Tyrajski ps. Sęk, Powstaniec Warszawski z Pułku Baszta. O jego śmierci poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. "Wielki przyjaciel pracowników i wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. Cześć jego pamięci" - czytamy na profilu instytucji w serwisie społecznościowym.
Eugeniusz Tyrajski
Eugeniusz TyrajskiFoto: Polskie Radio

tyrajski.JPG
Tyrajski: wyzwolić Warszawę przed Rosjanami - taki był cel wybuchu powstania

Eugeniusz Tyrajski był wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich, miał 93 lata.

"Informujemy, że na wieczną wartę odszedł Eugeniusz Tyrajski ps. Sęk, Powstaniec Warszawski z Pułku Baszta, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, wielki, wielki przyjaciel pracowników i wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. Miał 93 lata. Cześć jego pamięci!" - czytamy na oficjalnym profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku. 


Eugeniusz Tyrajski 1200.jpg
Powstanie Warszawskie. "Był pierwszym poległym w naszej kompanii, przewidział to"

Walczył na Mokotowie i Sadybie. Wywieziony do obozu Bossen

Eugeniusz Tyrajski urodził się 8 października 1926 r. Przed wybuchem wojny był aktywnym harcerzem, od 1941 r. w Szarych Szeregach dokonywał akcji małego sabotażu. W 1943 został członkiem kompanii K-2, batalion "Karpaty" - pułku "Baszta". Z tym oddziałem w czasie Powstania Warszawskiego walczył w rejonie Mokotowa oraz Sadyby.

Po kapitulacji powstania wywieziony do obozu Bossen w Niemczech. Po wyzwoleniu obozu przez wojska amerykańskie, Eugeniusz Tyrajski poślubił powstańczą łączniczkę i sanitariuszkę, Teresę Kuklińską ps. Basia.

kstar

Zobacz także

Zobacz także