Lubelskie: ptasia grypa się rozprzestrzenia, odkryto nowe ogniska

2020-01-04, 20:25

Lubelskie: ptasia grypa się rozprzestrzenia, odkryto nowe ogniska
Rozkładanie mat dezynfekujących. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Wojewoda lubelski wydał kolejne dwa rozporządzenia w sprawie zwalczania grypy ptaków, tym razem na terenie powiatów krasnostawskiego i graniczącymi z nim powiatów lubelskiego i świdnickiego. Podobne rozporządzenia dotyczą już od kilku dni powiatów lubartowskiego - gdzie wykryto dotychczas pięć ognisk wirusa H5N8 - i sąsiedniego powiatu parczewskiego.

Posłuchaj

Wojewoda lubelski Lech Sprawka o kolejnych ogniskach ptasiej grypy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W powiecie krasnostawskim wykryto dwa ogniska. Jedno w Woli Orłowskiej i drugie w miejscowości Olszowiec Kolonia. Jak tłumaczy wojewoda lubelski Lech Sprawka - w pierwszym przypadku jest to zarażenie prawdopodobnie wtórne związane z transportem z Uścimowa padłych indyków na fermę lisią. Zaś w drugim przypadku zarażony drób jest w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika wodnego, gdzie przebywa dzikie ptactwo, mogące przenosić wirusa.

Ptaki w zamknięciu

Powiązany Artykuł

ferma 1200.jpg
Ptasia grypa w Wielkopolsce. Służby weterynaryjne szukają źródła choroby

Obszar zapowietrzony został wyznaczony w promieniu 3 km od ogniska choroby, a zagrożony - 7 km. W obszarze zapowietrzonym ptaki między innymi powinny być trzymane w zamkniętych obiektach.

Ostatnie, siódme ognisko ptasiej grypy w województwie lubelskim, a piąte w Starym Uścimowie w powiecie lubartowskim wykryto dzisiaj.

Środki ostrożności

Służby weterynaryjne, zarządzania kryzysowego i wojsko zabezpieczają teren, by wirus nie wydostał się ze strefy zapowietrzonej. W pobliżu zainfekowanych kurników obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów innych niż mieszkańców czy służb kryzysowych. Wjazd odbywa się przez specjalne maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym. W Uścimowie zamknięta jest jedna z dróg oraz szkoły.

Specjaliści Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach zapewniają, że wirus H5N8 nie jest groźny dla ludzi, jednak Główny Inspektor Weterynaryjny przypomina, że dla bezpieczeństwa i zdrowia drób należy spożywać po obróbce termicznej w minimum 70 st. Celsjusza i trzeba zachować higienę podczas obróbki surowego mięsa. Mrożenie drobiu nie zabija wirusa.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej