more_horiz
Wiadomości

12. Orszak Trzech Króli w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 12:30
Orszak Trzech Króli pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" wyruszył w poniedziałek w Warszawie po raz dwunasty Traktem Królewskim - z pl. Zamkowego na pl. Piłsudskiego. Podobne przeszli ulicami 872 miejscowości w kraju i 21 poza granicami Polski.
Para prezydencka idąca z Orszakiem Trzech Króli
Para prezydencka idąca z Orszakiem Trzech KróliFoto: Jakub Kaminski/East News

Tradycyjnie uczestnicy spotkali się na placu Zamkowym. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz o godz. 12.00 zainaugurował pochód orszaku modlitwą Anioł Pański, następnie odczytano fragment Ewangelii o wędrówce Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem.

Wszystko to poprzedził wymarsz Orszaku Rodziny prowadzonego przez Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i w eskorcie Rzymian.

Czytaj więcej
korowód pap 1200.jpg
Orszaki Trzech Króli 2020. Kolorowe korowody w setkach polskich miast

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Cuda, cuda ogłaszają". Urszula Sobiech o tegorocznych Orszakach Trzech Króli

Barwny pochód przeszedł Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiona została stajenka. Prowadzili go trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. W drodze do stajenki królowie minęli sceny: dwór Heroda, walkę dobra ze złem, bramę anielską. Na scenie głównej odbyło się powitanie Świętej Rodziny i pokłon Trzech króli. Głos zabrał też prezydent RP Andrzej Duda.

Wydarzenie zorganizowała Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa ulicznych jasełek powstała w 2009 r. w szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik".

Rodzinne atrakcje

Imprezie towarzyszyły liczne koncerty, jarmark orszakowy, żywa szopka ze zwierzętami i zbiórka pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje", z której dochód zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość obchodzona jest także jako dzień misyjny. 6 stycznia od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Czytaj więcej
east news orszak trzech króli 1200.jpg
Rzecznik Episkopatu zachęca do udziału w Orszakach Trzech Króli

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Kolędowanie z radiową Jedynką podczas Orszaku Trzech Króli

Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii w Niemczech.

jp

Zobacz także

Zobacz także