"Marsz Tysiąca Tóg" Prezydent: najgorsza jest hipokryzja
Prezydent Andrzej Duda przypomniał stanowisko KRS z 2009 roku, które głosi, że aktywny udział sędziów w akcjach protestacyjnych może prowadzić do naruszenia ich niezależności. "Najgorsza jest hipokryzja" - ocenił.
2020-01-11, 20:01
- Prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze skan uchwały KRS, krytykującej udział sędziów w manifestacjach.
- Uchwała została wydana w 2009 roku i dotyczy organizowanych wtedy przez sędziów akcji protestacyjnych, m.in. wyznaczania "dni bez wokandy"
- "Apelowanie do sędziów o aktywny udział w (...) akcjach protestacyjnych (...) może stanowić zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów"
- W sobotę prawnicy z Polski i Europy przeszli ulicami Warszawy w obronie niezawisłości sądów w "Marszu Tysiąca Tóg" pod hasłem "Prawo do niezawisłości. Prawo do Europy"
Prezydent na swoim koncie na Twitterze umieścił w sobotę skan uchwały KRS z 2009 r. Rada stwierdziła w niej, że apelowanie do sędziów o aktywny udział w akcjach protestacyjnych, zachęcanie ich do tego, a także stwarzanie środowiskowej presji może stanowić zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Powiązany Artykuł
Marsz Tysiąca Tóg ruszył spod Sądu Najwyższego
"Jak podsumował to pewien Mecenas, który przesłał mi przed chwilą poniższy dokument z 2009 roku (!): »Niezłe... najbardziej mordercza jest hipokryzja.«" - zacytował prezydent i dodał: "Rzeczywiście. Tyle powiem".
Marsz ulicami Warszawy
Prawnicy z Polski i Europy przeszli ulicami Warszawy w obronie niezawisłości sądów w "Marszu Tysiąca Tóg" pod hasłem "Prawo do niezawisłości. Prawo do Europy".
Jednym z głównych organizatorów marszu było Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Przed marszem w holu Sądu Najwyższego odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli sędziów z państw Europy.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Krzysztof Kawęcki: marsz sędziów w Warszawie jest protestem politycznym
Stanowisko KRS z 2009 roku przypomniał także w piątek wieczorem wiceminister sprawiedliwości i poseł PiS Marcin Warchoł.
Powiązany Artykuł
Prof. Kazimierz Kik: "Marsz Tysiąca Tóg" to kolejny element walki politycznej
Apele o powstrzymanie się od pracy
Stanowisko to wydano w związku z organizowanymi wtedy przez sędziów akcjami protestacyjnymi: wyznaczaniem "dni bez wokandy" i wzywaniem do solidarnego wstrzymywania się przez sędziów od udziału w pracach komisji wyborczych.
"Taka działalność publiczna nie służy dobru wymiaru sprawiedliwości i w istocie obraca się przeciwko społeczeństwu, wbrew deklaracjom składanym przez podejmujących ją sędziów" - zwraca w tym stanowisku uwagę KRS.
REKLAMA
"Zagrożenie dla niezawisłości"
"Apelowanie do sędziów o aktywny udział w tych akcjach protestacyjnych i podejmowanie działań zachęcających ich do tego, a przede wszystkim stwarzanie środowiskowej presji może stanowić zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów" - czytamy w dokumencie z 2009 r.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Opozycjonista PRL: kasta sędziowska nie została zweryfikowana po Okrągłym Stole
KRS wskazywała przy tym wówczas, że "prowadzone działania mogą również nasuwać podejrzenie, że akcje protestacyjne ze względu na sposób i formę protestu stanowią obejście zakazu przynależności sędziego do związku zawodowego i zakazu prowadzenia strajku".
mbl
REKLAMA
REKLAMA