X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Marsz Tysiąca Tóg" Prezydent: najgorsza jest hipokryzja

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 20:01
Prezydent Andrzej Duda przypomniał stanowisko KRS z 2009 roku, które głosi, że aktywny udział sędziów w akcjach protestacyjnych może prowadzić do naruszenia ich niezależności. "Najgorsza jest hipokryzja" - ocenił.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze skan uchwały KRS, krytykującej udział sędziów w manifestacjach.
  • Uchwała została wydana w 2009 roku i dotyczy organizowanych wtedy przez sędziów akcji protestacyjnych, m.in. wyznaczania "dni bez wokandy"
  • "Apelowanie do sędziów o aktywny udział w (...) akcjach protestacyjnych (...) może stanowić zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów"
  • W sobotę prawnicy z Polski i Europy przeszli ulicami Warszawy w obronie niezawisłości sądów w "Marszu Tysiąca Tóg" pod hasłem "Prawo do niezawisłości. Prawo do Europy"

Prezydent na swoim koncie na Twitterze umieścił w sobotę skan uchwały KRS z 2009 r. Rada stwierdziła w niej, że apelowanie do sędziów o aktywny udział w akcjach protestacyjnych, zachęcanie ich do tego, a także stwarzanie środowiskowej presji może stanowić zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

tysiac_tog_1200.jpg
Marsz Tysiąca Tóg ruszył spod Sądu Najwyższego

"Jak podsumował to pewien Mecenas, który przesłał mi przed chwilą poniższy dokument z 2009 roku (!): »Niezłe... najbardziej mordercza jest hipokryzja.«" - zacytował prezydent i dodał: "Rzeczywiście. Tyle powiem".

Marsz ulicami Warszawy

Prawnicy z Polski i Europy przeszli ulicami Warszawy w obronie niezawisłości sądów w "Marszu Tysiąca Tóg" pod hasłem "Prawo do niezawisłości. Prawo do Europy".

Jednym z głównych organizatorów marszu było Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Przed marszem w holu Sądu Najwyższego odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli sędziów z państw Europy.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Krzysztof Kawęcki: marsz sędziów w Warszawie jest protestem politycznym

Stanowisko KRS z 2009 roku przypomniał także w piątek wieczorem wiceminister sprawiedliwości i poseł PiS Marcin Warchoł.

Kazimierz Kik 1200.jpg
Prof. Kazimierz Kik: "Marsz Tysiąca Tóg" to kolejny element walki politycznej

Apele o powstrzymanie się od pracy

Stanowisko to wydano w związku z organizowanymi wtedy przez sędziów akcjami protestacyjnymi: wyznaczaniem "dni bez wokandy" i wzywaniem do solidarnego wstrzymywania się przez sędziów od udziału w pracach komisji wyborczych.

"Taka działalność publiczna nie służy dobru wymiaru sprawiedliwości i w istocie obraca się przeciwko społeczeństwu, wbrew deklaracjom składanym przez podejmujących ją sędziów" - zwraca w tym stanowisku uwagę KRS.

"Zagrożenie dla niezawisłości"

"Apelowanie do sędziów o aktywny udział w tych akcjach protestacyjnych i podejmowanie działań zachęcających ich do tego, a przede wszystkim stwarzanie środowiskowej presji może stanowić zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów" - czytamy w dokumencie z 2009 r.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Opozycjonista PRL: kasta sędziowska nie została zweryfikowana po Okrągłym Stole

KRS wskazywała przy tym wówczas, że "prowadzone działania mogą również nasuwać podejrzenie, że akcje protestacyjne ze względu na sposób i formę protestu stanowią obejście zakazu przynależności sędziego do związku zawodowego i zakazu prowadzenia strajku".


mbl

Czytaj także

Magdalena Sroka ws. sędziów: pewnych kwestii nie można podważać

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 09:15
- Rolą sędziów nie jest stwierdzanie, czy inny sędzia ma prawo do orzekania. Jeżeli prezydent powołał na stanowisko daną osobę, to temat jest zamknięty - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Sroka, rzecznik prasowy Porozumienia Jarosława Gowina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Solidarnej Polski: grono sędziowskie jest oporne na jakiekolwiek reformy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 09:29
- Polacy widzą jakie mamy wyroki. Świadczą o tym, że sądy chcą słabego państwa. Reformujemy wymiar sprawiedliwości, co rzecz jasna nie podoba się gronu sędziowskiemu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski. Gościem audycji była również Dorota Olko, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik KRS: nie jestem zwolennikiem maszerowania w togach po mieście

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 17:55
Sędzia Maciej Mitera, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa pytany o "Marsz Tysiąca Tóg" powiedział, że chociaż "sędziowie i prawnicy są obywatelami i mają prawo wyrażać swoje poglądy i opinie", to on sam "nie jest zwolennikiem maszerowania w togach po mieście". 
rozwiń zwiń