Nowa publikacja IPN. Pokaże represje wobec Polaków za pomoc Żydom
Dziś w Instytucie Pamięci Narodowej zostanie zaprezentowana publikacja "Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej". Opracowanie opisuje 333 przypadki dotyczące represji wobec 654 osób za udzielanie schronienia, utrzymanie ukrywanych, pośredniczenie w znalezieniu kryjówki czy jej organizacji.
2020-01-16, 07:19
Posłuchaj
Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma podkreśla, że publikacja zawiera "rejestr zbrodni" dokonanych na Polakach za pomoc Żydom.
Powiązany Artykuł
![Ambasadorowie 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/6581730b-1bfd-4f1d-8327-8cfbd5dd224d.jpg)
Sprawiedliwi ambasadorzy. Polscy dyplomaci, którzy pomagali Żydom
Historia małżeństwa Ciesielskich
Szpytma przytacza historię małżeństwa Romualdy i Feliksa Ciesielskich, którzy doświadczyli represji za udzieloną pomoc. - W czasie okupacji zostali przesiedleni z Bydgoszczy do Krakowa, gdzie pomagali Żydom. Prawdopodobnie na skutek donosu zostali aresztowani w 1942 roku. Romualda po torturach w trakcie śledztwa trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie poddawana była doświadczeniom pseudomedycznym. Doczekała końca wojny. Jej mąż wysłany do Auschwitz, a następnie przewieziony do Mauthausen został zamordowany w marcu 1945 roku - opowiada.
Wiceszef instytutu wskazuje, że publikacja jest rodzajem pomnika dla wszystkich nieznanych osób, które swoimi czynami zasłużyły na miano "Sprawiedliwych wśród narodów świata". Każda z tych historii powinna być zbadana i znana w lokalnych środowiskach.
REKLAMA
Publikacja IPN powstała w ramach projektu "Indeks Polaków zamordowanych i represjonowanych za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej".
Bogate materiały źródłowe
Na zebrany materiał składają się m.in. dokumenty administracji niemieckiej, sądów i aparatu terroru, prasa niemiecka, świadectwa żydowskie spisane podczas wojny, materiały wytworzone przez konspirację polską i żydowską. Pod uwagę brano także akta osób podejrzanych o współpracę z Niemcami, gromadzone od 1945 roku przez Główną Komisję Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, a także bezpośrednie relacje świadków wydarzeń.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Przetrwać każdy dzień. "Aryjskie papiery" , czyli pamiętnik Jerzego Dynina
Po południu, o godz. 17 w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN odbędzie się dyskusja z udziałem autorek książki - Martyny Grądzkiej-Rejak i Aleksandry Namysło i wiceprezesa Mateusza Szpytmy.
REKLAMA
mbl
REKLAMA