X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Msza święta w rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 21:03
W siódmą rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej w warszawskiej Bazylice świętego Krzyża odprawiono Mszę świętą za duszę zmarłej. Uczestniczyli w niej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści oraz wierni. W modlitwie polecano także Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę oraz innych tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej.
Audio
  • Ksiądz Rafał Sętkowski w homilii o zaletach Jadwigi Kaczyńskiej, jej duchowym pięknie i wewnętrznym spokoju (IAR)
  • Ksiądz Rafał Sętkowski zwracał na głębokie życie sakramentalne, jakie prowadziła Jadwiga Kaczyńska (IAR)
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiFoto: PAP/Mateusz Marek

W homilii ksiądz Rafał Sętkowski mówił o zaletach Jadwigi Kaczyńskiej, jej duchowym pięknie i wewnętrznym spokoju, mimo burzliwych czasów, w jakich żyła. Zwracał uwagę na jej piękną polszczyznę. Kapłan wspomniał również o głębokim życiu sakramentalnym zmarłej.

353 kaczynski 1200.jpg
Prezes PiS: Polska suwerenna, wolna, w UE to ta przyszłość, o którą musimy walczyć

Sanitariuszka Szarych Szeregów, harcerka, polonistka

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. W czasie II wojny światowej Jadwiga Kaczyńska była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Do podziemnego podziemnego harcerstwa wstąpiła jako 14-latka w 1941 roku. Otrzymała pseudonim "Bratek". Przeszła przyspieszony kurs medyczny, po którym skierowano ją do pracy w szpitalu w Starachowicach. Trafiali tam żołnierze ranni w akcji "Burza".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jarosław Kaczyński dla "GP": moja mama widziała ułomności naszej rzeczywistości

W 1948 roku poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika AK, uczestnika Powstania Warszawskiego. Rok później urodziła synów Jarosława i Lecha.

Jadwiga Kaczyńska była filologiem. Pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz jako nauczycielka języka polskiego. Jest autorką monografii bibliograficznej Jana Józefa Lipskiego, nieżyjącego od 1991 roku opozycjonisty i krytyka literackiego, z którym pracowała w PAN. Napisała także wstęp do dramatu "Niemcy" Leona Kruczkowskiego i stworzył a monografię bibliograficzną tego pisarza. Była współautorką "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku - 1970 rok".

Tytuł "Człowieka Roku"

W 2005 roku Jadwiga Kaczyńska została uhonorowana tytułem "Człowieka Roku" przez redakcję "Życia Warszawy" za "stworzenie domu, w którym rodził się świat wartości zmieniających Polskę".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jarosław Kaczyński o matce: całe życie walczyła o zasady

Została pochowana w rodzinnym grobowcu na warszawskich Starych Powązkach.

mbl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Truskawa: Jarosław Kaczyński jest politycznym zwycięzcą minionego roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 13:52
- Prezes PiS doprowadził do kolejnych samodzielnych rządów, a należy pamiętać, że do niedopuszczenia do tego sukcesu pracowała niemal cała scena polityczna - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński człowiekiem roku "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 18:55
- Nie było w Europie w 2019 roku bardziej skutecznego polityka niż Jarosław Kaczyński - argumentuje werdykt redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz. Podkreśla też, że pozycja lidera PiS w minionym roku umocniła się, co jest ewenementem w Europie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: wieczorna msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 21:14
W Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiono mszę świętą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Ksiądz prałat Zbigniew Sajnóg podczas homilii podkreślał, że pamięć o tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem, jest wciąż żywa.
rozwiń zwiń