Premier: nie damy się sprowokować kłamstwom, które płyną zza wschodniej granicy
- Trzeba walczyć o patriotyzm, prawdę, wolność i o sprawiedliwość - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wraz z prezydentem Andrzejem Duda wziął udział w "Karczmie Piwnej" Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność".
2020-01-18, 18:13
Posłuchaj
- Premier Mateusz Morawiecki, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął udział w "Karczmie Piwnej" Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność"
- W swoim wystąpieniu premier wskazał na nowe priorytety, jak je nazwał, "wyścigi": "wyścig gospodarczy", "wyścig o wartości", "wyścig o pamięć", "wyścig o ducha polskiego"
- Mateusz Morawiecki mówił w Katowicach o reformie sądownictwa oraz o znaczeniu "Solidarności"
- Odniósł się też do antypolskich działań Rosji. - Nie damy się zastraszyć, nie damy się sprowokować różnym kłamstwom i bredniom, które płyną zza wschodniej granicy - stwierdził
- Premier Mateusz Morawiecki mówił również o znaczeniu polityki klimatycznej
Powiązany Artykuł
W swoim wystąpieniu premier wskazał na nowe priorytety, cztery wyścigi jak je nazwał. Jako pierwszy wymienił wyścig gospodarczy, a jako drugi - wyścig o wartości.
- Drugi wyścig to wyścig o wartości. Tutaj dbamy o wartości arcypolskie, jak rodzina, jak wiara, jak prawo, prawo równe dla wszystkich; równe dla wszystkich to jest praworządność - mówił.
- Drodzy sędziowie, drodzy prawnicy, to jest dopiero praworządność, i to są nasze wartości - wskazał Mateusz Morawiecki.
"Wyścig o pamięć"
Trzeci wyścig to - jak wymienił - wyścig o pamięć. - Dziś jesteśmy manipulowani, jesteśmy atakowani przez najwyższych urzędników Federacji Rosyjskiej. Mówimy temu stanowcze nie. Będziemy na całym świecie walczyć o dobre imię Polski, bo to nie tylko walka o przeszłość, o pamięć - podkreślił.
REKLAMA
Szef rządu wskazał, że kto nie szanuje swoich przodków, swoich bohaterów, ten nie szanuje siebie dzisiaj i nie ma prawa do przyszłości. - Nie ma prawa do dobrej przyszłości. Dlatego nie damy się zastraszyć, nie damy się sprowokować różnym kłamstwom i bredniom, które płyną zza wschodniej granicy. My pierwsi, nasi przodkowie stawili czoła niemieckiej i sowieckiej barbarzyńskiej zarazie - powiedział.
Powiązany Artykuł
"Wyścig o ducha polskiego"
Czwarty wyścig - według premiera - to wyścig o ducha polskiego - "może najważniejszy, najmniej uchwytny, najmniej materialny". - I tu dziękuję raz jeszcze wszystkim ludziom Solidarności, bo to wasza wielka sprawa, wasze wartości, które przenieśliście przez te 40 lat, jednocześnie ciągnąc te wartości z przeszłości: Armii Krajowej, naszych bohaterów. To one są fundamentem walki o ducha polskiego narodu - mówił Mateusz Morawiecki.
- Jestem przekonany, że tę walkę zwyciężymy, bo Polska będzie taka, jacy będą Polacy. Ale również my będziemy ukształtowani przez Rzeczpospolitą w przyszłości. Dlatego trzeba walczyć o patriotyzm, o prawdę, o wolność, i o sprawiedliwość - podkreślił.
Premier przyznał, że "te wielkie wartości Solidarności" to najczęstszy temat jego rozmów z prezydentem. - Pan prezydent Andrzej Duda jest, można tak powiedzieć, dzieckiem i spadkobiercą Solidarności. Dzięki niemu mamy dzisiaj tę lepszą Polskę, którą wywalczyliśmy w ostatnich czterech latach. Dziękujemy panie prezydencie - zwrócił się do Andrzeja Dudy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Polityka klimatyczna
Premier Mateusz Morawiecki mówił też w Katowicach o znaczeniu polityki klimatycznej. - Polityka klimatyczna to instrument realizacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej - stwierdził.
- Trzeba rozumieć, że polityka klimatyczna to podstawowy instrument realizacji polityki gospodarczej UE; nie dać się w ten sposób zmanipulować, wiedzieć, że musimy się przekształcać, ale dbać o interesy Polski, o interesy Śląska - zaznaczył premier.
- Dbamy o interesy Śląska mając na uwadze nowe priorytety; to, że ten wyścig gospodarczy znaczony jest i rewolucją cyfrową, i klimatyczną, i w nich też bierzemy udział, nie zostajemy w tyle - zapewniał.
Morawiecki powiedział, że obecny rozwój gospodarczy "jest dziełem "Solidarności"". Dziękował "S" za to, że "niezależnie od tego, że w latach 90. zostaliśmy ograni przez różne układy sprytnych ludzi, którzy dokooptowali niewielką część "Solidarności" do układu władzy, ale dzięki wam zaczęła się zmiana systemu". - Dziś żyjemy w lepszej Polsce, możemy kształtować lepszy świat - podkreślił.
REKLAMA
Nawiązując do wypowiedzi prezydenta o sędziach szef rządu powiedział, że "jest taka grupa osób w Polsce, która kładzie się Rejtanem w obronie przywilejów wąskiej grupy sędziów". - Ja wolę, żebyśmy my kładli się Rejtanem w interesie wszystkich Polaków, ludzi pracy, w interesie solidarności - dodał.
pkur
REKLAMA