X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Poważny zatarg na tle osobistym". Śpiewak złożył zawiadomienie ws. mec. Dubois

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 13:09
Aktywista miejski Jan Śpiewak złożył do Izby Adwokackiej w Warszawie zawiadomienie o możliwości naruszenia zasad wykonywania zawodu przez mec. Jacka Dubois. Śpiewak argumentuje, że Dubois, z którym pozostaje w sporze, zaczął reprezentować dwóch jego przeciwników procesowych.
Jan Śpiewak
Jan ŚpiewakFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Śpiewak zaznaczył, że pozostaje z Dubois w "poważnym zatargu na tle osobistym" od 2016 r., kiedy to kancelaria prawna, w której Dubois był wspólnikiem, skierowała do stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wezwanie do zaprzestania naruszania dóbr osobistych. Kancelarii - jak przekazał Śpiewak - chodziło o wpis MJN (którego Śpiewak był liderem) w mediach społecznościowych twierdzący, że specjalizowała się ona (kancelaria - red.) w tzw. dzikiej reprywatyzacji.

1200_Śpiewak_East_News.jpg
Jan Śpiewak: kto podniesie rękę na elity prawnicze, temu wymiar sprawiedliwości tę rękę utnie

Na początku roku Śpiewak poinformował, że mec. Dubois skierował do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko niemu. Adwokat zarzuca działaczowi, że ten skłamał, twierdząc, że jego kancelaria specjalizowała się w "dzikiej reprywatyzacji".

Chodzi o warszawską reprywatyzację

Śpiewak poinformował, że w ostatni piątek złożył do Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia deliktu dyscyplinarnego przez mec. Dubois. Jak wyjaśnił, chodzi o to, że Dubois, z którym pozostaje w sporze, podjął się reprezentowania dwóch jego przeciwników procesowych. Aktywista zaznaczył, że zarówno w sporze z Dubois, jak i w dwóch innych sprawach chodzi o stwierdzenia dot. "dzikiej reprywatyzacji".

- Złożyłem to zawiadomienie, bo uważam, że pan Dubois "przesadza" w swoich poczynaniach, od dłuższego czasu miał ze mną zatarg osobisty, wielokrotnie wypowiadał się na łamach prasy w sposób obraźliwy w stosunku do mnie. Na jesieni ub. roku zaczął reprezentować dwóch moich przeciwników procesowych i to w sprawie, w której w dużym stopniu ja mam z nim zatarg. Mówię, że warszawska reprywatyzacja to była "dzika reprywatyzacja" i że jego (Dubois - PAP) kancelaria specjalizowała się w tym. Ci ludzie, z którymi jestem w sporze, zarzucają mi to samo, że używając stwierdzenia "dzika reprywatyzacja", ich obrażam - wyjaśnił Śpiewak.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Jan Śpiewak: nadepnąłem na odcisk ludziom, którzy traktują Warszawę jak dojną krowę

Jego zdaniem w przypadku Dubois mamy do czynienia z "ewidentnym konfliktem interesów, naruszeniem zasady nieangażowania się w spory i złamaniem zasad etyki adwokackiej". Przedmiotem sporu są te same rzeczy. - Liczę, że zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne i (mec. Dubois) zostanie ukarany z całą surowością, wręcz z możliwością zawieszenia prawa do wykonywania zawodu czy usunięciem z zawodu - powiedział Śpiewak.

Jednocześnie aktywista miejski w zawiadomieniu napisał, że - mając na względzie "bliską znajomość" Dubois z "osobą aktualnie sprawującą funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, tj. adw. Krzysztofem Stępińskim - zasadnym pozostaje wyłączenie Rzecznika Dyscyplinarnego z rozpatrywania sprawy przedmiotowej i przekazanie sprawy do rozpoznania przez Izbę Adwokacką, niebędącą właściwą ze względu na przynależność zawodową podejrzanego".

Odpowiedź mec. Dubois

Mec. Dubois zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Podkreślił przy tym, że wielokrotnie starał się poinformować Jana Śpiewaka, że mówi on - zdaniem prawnika - nieprawdę i zażegnać konflikt.

- Od około dwóch lat pan Śpiewak publikuje na mój temat kłamstwa i oczywiste nieprawdy. W momencie, gdy zaczął kłamać, skontaktowałem się z jego adwokatem i zapowiedziałem, że jeśli tego nie zaprzestanie, to pozwę go do sądu (...). On w dalszym ciągu kontynuował kłamstwa. W międzyczasie przyjąłem sprawy, w których również inne osoby oskarżają go o kłamstwa. Nie ma w tym nic osobistego, to jest moja praca - zaznaczył adwokat.

Zdaniem prawnika, Śpiewak "przyjął metodę budowania swojej sławy na konflikcie i pomawianiu innych osób". - Tak jak kiedyś oświadczyłem, że Jan Śpiewak jest osobą totalnie niewiarygodną i osobą, która publicznie kłamie. Twierdzenie, że kancelaria zajmuje się dziką reprywatyzacją, jest kłamstwem. (...) W tym momencie pozostaje mi tylko dochodzenie swoich praw przed sądem, co czynię - tłumaczył.

***

Jan Śpiewak to były radny dzielnicy Śródmieście oraz kandydat na prezydenta stolicy z ramienia komitetu Wygra Warszawa w wyborach samorządowych w 2018 r. Przez wiele lat angażował się w nagłaśnianie tzw. afery reprywatyzacyjnej w stolicy. W latach 2014-2016 był liderem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, obecnie przewodniczy stowarzyszeniu Wolne Miasto Warszawa.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śpiewak: układ w sądownictwie blokuje rozliczenie z dziką reprywatyzacją

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 10:43
- Czuję się, jakby złamano elementarne zasady i poczucie sprawiedliwości społecznej. Sąd w ogóle nie wziął pod uwagę kontekstu całej sprawy lokatorów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 działacz społeczny Jan Śpiewak, odnosząc się do wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie ws. zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom ws. ułaskawienia Jana Śpiewaka. Prezydent wszczął postępowanie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 14:19
Prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie ws. ułaskawienia Jana Śpiewaka - poinformował w piątek minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że Kancelaria oczekuje na wpływ akt sprawy z prokuratury.
rozwiń zwiń