X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nieruchomość przy Kredytowej 6. Uchylona decyzja Komisji Weryfikacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 18:13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Komisji Weryfikacyjnej w sprawie Kredytowej 6. Skargę złożyli beneficjenci i miasto. Komisja Weryfikacyjna w grudniu 2018 roku uchyliła decyzję zwrotową z 2015 roku wydaną przez prezydenta Warszawy i skierowała sprawę do ponownego rozpatrzenia przez prezydenta.
Posiedzenie  Komisji Weryfikacyjnej
Posiedzenie Komisji WeryfikacyjnejFoto: PAP/Mateusz Marek

Z takim stanowiskiem nie zgodził się sąd. Jak mówiła w uzasadnieniu sędzia Magdalena Durzyńska - komisja jako "organ o specjalnych uprawnieniach" powinna sama przeprowadzić postępowanie, czyli m.in. sprawdzić, czy decyzja reprywatyzacyjna jest prawidłowo wydana, wystąpić o unieważnienie umowy o przeniesienie roszczeń i sprawdzić, czy jest prawidłowo określony krąg spadkobierców.

kaleta_1200.jpg
Odszkodowanie za nieruchomości przy ul. Borzymowskiej. Komisja uchyliła decyzje

Z takim stanowiskiem nie zgadza się reprezentujący Komisję Weryfikacyjną adwokat Michał Mosakowski. Jak mówił adwokat, sąd i komisja stosują odmienną wykładnię przepisów prawa: "postępowanie przed Komisją Weryfikacyjną ma na celu sprawną weryfikację decyzji zwrotowych. Komisja nie ma wyręczać prezydenta Warszawy w postępowaniu dekretowym, a jedynie wskazywać uchybienia".

Wyrok może nie skończyć sprawy

Według reprezentującej stronę społeczną Anny Amsterdamskiej ze Stowarzyszenia Właścicieli Lokali, takimi wyrokami sąd podważa sens istnienia ustawy o komisji: "zupełnie dla mnie jest niezrozumiałe to, że sąd neguje możliwość stosowania ustawy o komisji do spraw, które zostały rozstrzygnięte przed wprowadzeniem w życie tej ustawy. Przecież komisja po to została powołana, by badać sprawy związane z reprywatyzacją warszawską, które były przeprowadzone przed powstaniem komisji".

Reprezentująca beneficjentów adwokat Aleksandra Urbańska zakłada, że ten wyrok może nie skończyć sprawy. - Prokurator przedstawił testament, rzekomo Ludwika Glassa. Pierwszy raz widziałam ten dokument, trudno mi powiedzieć, czy będzie on podstawą zmiany orzeczenia spadkowego - oceniła.

kaleta sebastian_1200.jpg
S. Kaleta: Warszawa nie wypłaca pieniędzy pokrzywdzonym lokatorom

W sprawie kamienicy przy ul. Kredytowej 6 w Naczelnym Sądzie Administracyjnym toczy się też postępowanie mające rozstrzygnąć, czy nieruchomość ta została spłacona w ramach umów indemnizacyjnych. Ludwik Glass w latach 50-tych uzyskał holenderskie obywatelstwo, a Polska wyrównała sprawę odszkodowań z Królestwem Holandii za mienie utracone na skutek nacjonalizacji przez obywateli tego kraju.

Budynek przy Kredytowej 6 powstał przed II wojną światową. Należał do Juliana Glassa, który wyemigrował do Australii, gdzie zmarł w 1941 roku. Po wojnie spadkobierca Juliana Glassa - mieszkający w Holandii Ludwik Glass próbował bezskutecznie odzyskać nieruchomość.

Roszczenia do nieruchomości od spadkobierców nabyli w lutym 2013 roku współpracownicy mecenasa Jana Stachury: Maria Trzcińska i Zbigniew Niebrzydowski. Roszczenia, jak wnosił przed sądem adwokat Michał Mosakowski, stanowiły 1,5 procenta wartości nieruchomości.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Działki przy Jeziorku Gocławskim. Komisja weryfikacyjna: decyzje nieważne

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 12:40
- Komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy z 2000 i 2011 roku ws. zwrotu działek przy Jeziorku Gocławskim, decyzje zostały wydane na osobę nieżyjącą. Komisja przyznała też ponad 660 tys. zł odszkodowania dla lokatorów - poinformował szef komisji Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja weryfikacyjna uchyliła przyznanie ponad 3 mln zł odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:00
Komisja weryfikacyjna uchyliła przyznanie w latach 2010-2012 ponad 3 mln zł odszkodowania na nieruchomości przy ul. Borzymowskiej osobom współpracującym ze znanym warszawskim mecenasem Robertem N. - poinformował przewodniczący komisji Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń