Rzecznik KE krytykuje TK. MSZ: całkowicie niedopuszczalne słowa

2020-01-25, 12:20

Rzecznik KE krytykuje TK. MSZ: całkowicie niedopuszczalne słowa
Wejście do gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych . Foto: MOZCO Mateusz Szymanski/ Shutterstock

- Jeżeli sama Komisja oczekuje od państw członkowskich pewnych zachowań, to sama tego standardu powinna również przestrzegać - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński po spotkaniu z przedstawicielem KE w Polsce Markiem Prawdą. - Wczoraj miała miejsce wypowiedź rzecznika KE, którą polski rząd ocenia jako całkowicie niedopuszczalną - powiedział wiceszef MSZ.

Posłuchaj

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: wypowiedź rzecznika KE polski rząd ocenia jako całkowicie niedopuszczalną (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie wiceszefa resortu Pawła Jabłońskiego z przedstawicielem Komisji Europejskiej w Polsce Markiem Prawdą
  • Tematem rozmowy była piątkowa wypowiedź rzecznika KE Christiana Wiganda
  • Skrytykował on Trybunał Konstytucyjny, mówiąc, że KE ma wątpliwości co do prawomocności TK
  • W ocenie Pawła Jabłońskiego, te słowa świadczą o stosowaniu przez KE "podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwanie są stosowane wobec Polski, a jakie oczekiwania i jakie standardy stosuje wobec samej siebie"
  • Marek Prawda zwracał uwagę, że "Komisja Europejska nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów"

Powiązany Artykuł

komisja europejska free shutterstock 1200.jpg
"Niedopuszczalna wypowiedź". MSZ wzywa przedstawiciela Komisji Europejskiej

Wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej polski rząd ocenia jako całkowicie niedopuszczalną - poinformował w sobotę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po spotkaniu z szefem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Markiem Prawdą.

Wątpliwości Komisji Europejskiej

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand stwierdził w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma je w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik KE wskazał, że rozwój sytuacji dotyczący praworządności w Polsce jest dowodem na to, że potrzebny jest natychmiast konstruktywny i uczciwy dialog w tej kwestii.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rzecznik KE: nie ma wątpliwości co do prawomocności wyroków Sądu Najwyższego w Polsce

Wigand dodał, że wiceszefowa KE Viera Jourova będzie w Polsce w przyszłym tygodniu i jest gotowa na taki dialog. Mówił też, że niezależność i prawomocność TK w Polsce została "poważnie podważona" i nie może on wydawać już "efektywnej konstytucyjnej oceny". Wezwał, w imieniu KE, do "przywrócenia niezależności i prawomocności Trybunału Konstytucyjnego".

MSZ: wypowiedź całkowicie niedopuszczalna

W związku z tą wypowiedzią w sobotę do MSZ został wezwany szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda.

Paweł Jabłoński powiedział po spotkaniu, że wypowiedź rzecznika KE,"polski rząd ocenia jako całkowicie niedopuszczalną". Nawiązał do tego, że w grudniu 2017 r. KE zwróciła się do Polski, jak przypominał "z kilkoma rekomendacjami". Mówił, że wśród tych rekomendacji znalazło się zalecenie, by polskie władze powstrzymały się od wszelkich działań i wypowiedzi, które podważają legitymację sądownictwa. Podkreślił, że w tym kontekście traktuje piątkową wypowiedź rzecznika KE.

Powiązany Artykuł

Piotr Falkowski 1200.jpg
Rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN: akt prezydencki powołania sędziów jest nienaruszalny

- Traktujemy tę wypowiedź jako bardzo poważną niekonsekwencję i jako bardzo poważne stosowanie podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwanie są stosowane wobec Polski, a jakie oczekiwania i jakie standardy Komisja stosuje wobec samej siebie – powiedział Jabłoński po tym spotkaniu.

"Ocenny charakter" wypowiedzi

Podkreślił przy tym, że "Komisja jest także organem politycznym". - Jej wypowiedzi mają pewien charakter ocenny, do czego oczywiście indywidualne osoby mają prawo, ale jeżeli sama Komisja oczekuje od państw członkowskich pewnych zachowań, to sama tego standardu powinna również przestrzegać - dodał.

>>> [NASZ WYWIAD] SN stanął ponad prawem? Marek Ast: ustawa pociągnęłaby sędziów do odpowiedzialności

- Tego właśnie oczekujemy od KE i jesteśmy gotowi do dialogu - zaznaczył Jabłoński.

Podkreślił, że polskie władze "konsekwentnie od wielu miesięcy" wyjaśniają, jakie są szczegóły dotyczące polskiego prawa, porównują je i przedstawiają przepisy obowiązujące od lat w wielu innych krajach w UE, zamierzają kontynuować to działanie.

"Rzeczowa i konkretna" atmosfera

Paweł Jabłoński podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że wezwanie szefa Przedstawicielstwa KE w Polsce to krok nie spotykany często, ale normalny w relacjach dyplomatycznych. Ocenił, że rozmowa odbyła się "w atmosferze bardzo rzeczowej i konkretnej".

Powiązany Artykuł

sn-1200-pap.jpg
Prof. Anna Łabno: uchwała Sądu Najwyższego jest z całą pewnością wadliwa

Dziennikarze pytali, czy wypowiedź rzecznika KE nie była uzasadniona, zwłaszcza w kontekście informacji medialnych o spotkaniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezes TK Julią Przyłębską w jej mieszkaniu w czasie, gdy marszałek Sejmu składała do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego oraz alarmujących wypowiedziach sędziów TK, że dochodzi do manipulacji składami orzekającymi przez Julię Przyłębską.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jarosław Gowin: uchwała SN pogłębia zamieszanie, grozi chaosem prawnym

Paweł Jabłoński odpowiedział, że poprzedni prezesi Trybunału "również spotykali się w różnych formatach z politykami partii i również sędziowie TSUE spotykają się z politykami europejskimi". - Jeśli KE (...) będzie opierała swoją ocenę na plotkach medialnych, niepotwierdzonych, to będzie to zła sytuacja - ocenił. Dodał, że według jego informacji nieprawdą jest to, że dochodzi do manipulacji dot. wyznaczania składów sędziowskich w TK.

Odpowiedź Polski "w terminie"

Wiceszef MSZ był też pytany, co się stanie, jeśli TSUE wyda decyzję dot. zamrożenia działania izby dyscyplinarnej SN. - Otrzymaliśmy wczoraj odpis wniosku o zastosowania wniosków tymczasowych i termin na udzielenie odpowiedzi; tej odpowiedzi udzielimy w odpowiednim czasie, zobaczymy jaka będzie reakcja - powiedział. Jak dodał, termin ten upływa 6 lutego.

Podkreślił, że właśnie przygotowywana jest zaplanowana na przyszły tydzień wizyta wiceszefowej KE Viery Jourovej. Podkreślił, że program wizyty jest jeszcze ustalany, ale wie, że Jourova zwróciła się o możliwość odbycia spotkań z przedstawicielami Sejmu, Senatu, polskiego rządu oraz z I prezes SN i rzecznikiem praw obywatelskich. Jak zaznaczył, nie było jak dotąd wniosku o spotkanie z premierem.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Sędzia nie może powstrzymać się od orzekania". Jest stanowisko KRS

Dodatkowo - jak zaznaczył - chęć spotkania z Jourovą wyrazili przedstawiciele KRS, prezesi izby dyscyplinarnej i kontroli nadzwyczajnej SN i prezes TK.

Powiązany Artykuł

1200_Dera_PR1.jpg
"Zamach na niezawisłość sędziowską". Andrzej Dera o uchwale Sądu Najwyższego

"Reakcja na zagrożenia"

Marek Prawda powiedział po spotkaniu, że rozmawiał z wiceszefem MSZ o krytycznym stosunku i stanowisku polskiego rządu oraz o tezach przedstawionych przez rzecznika KE. - Przyjąłem to do wiadomości i przekażę Komisji Europejskiej - poinformował. Dodał, że oprócz tego rozmawiali o planowanej wizycie w Polsce wiceszefowej KE Very Jourovej. Zaznaczył, że jest ona zainteresowana rozmowami nie tylko na temat praworządności, ale także o wszystkim, co jest w jej zakresie kompetencji, bo to jest jej pierwsza wizyta w Polsce w nowej roli.

- Bardzo by nam zależało, żeby elementem tego spotkania było kontynuowanie szczerego dialogu - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jawność list poparcia KRS. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję prezesa UODO

- Komisja Europejska – co nie jest żadną tajemnicą – jest ogromnie zaniepokojona tym wszystkim, co dzieje się w zakresie praworządności - oznajmił. - Komisja Europejska jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów. Ma dobrze znane stanowisko, to stanowisko przedstawiłem panu ministrowi - wskazał.
 

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej