Uroczystości w Oświęcimiu. Wspólna modlitwa i spotkanie pary prezydenckiej z Ocalonymi
Kilkudziesięciu byłych więźniów Auschwitz modliło się wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą - w intencji ofiar tego niemieckiego obozu i ocalonych - podczas mszy św. odprawionej w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy.
2020-01-26, 20:15
W poniedziałek przypada 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Główne uroczystości, które odbędą się w byłym Auschwitz II-Birkenau, zgromadzą ok. 200 byłych więźniów oraz delegacje 60 państw i organizacji międzynarodowych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Naczelny Rabin Polski: Nigdy nie dowiemy się, gdzie był Bóg w czasie wojny
Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger podkreślił w homilii, że prawda o tym, co się wydarzyło za drutami niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, zbudowanego na obrzeżach Oświęcimia, nie powinna w żaden sposób dzielić.
- Ofiara życia tych ludzi, poprzedzona okrutnym męczeństwem, niech się stanie siłą jednoczącą współczesne społeczeństwo, nie tylko żyjące nad Wisłą – apelował. Duchowny podkreślił, że "przekaz o tym nieludzkim świecie adresowany do współczesnego człowieka musi być jasny i jednoznaczny".
"O historii trzeba zawsze mówić jednym głosem"
Biskup Greger podkreślił, że ludzie różnych narodowości znaleźli się za drutami obozu nie dlatego, że źle uczynili, lecz z samego faktu, że żyli lub tego, kim byli.
- Nigdy i nigdzie, a zwłaszcza w ich obecności, nie wolno o tych wydarzeniach kłamać. Tu chodzi bowiem o fakty, które można różnie wyjaśniać czy interpretować, ale z faktami się nie dyskutuje. O historii trzeba zawsze mówić jednym głosem. Inaczej będziemy doświadczać nikomu niepotrzebnego podziału – wskazywał.
Powiązany Artykuł
Niderlandy przeprosiły Żydów. Historyczne wystąpienie premiera Rutte
Hierarcha dodał, że "jedność i zgoda, to nie tylko nasza ludzka sprawa, to również wielkie pragnienie kochającego nas bezgranicznie, miłosiernego Boga". - Otwierając się na moc jego łaski, podejmijmy – na miarę swoich możliwości – wysiłek budowania jedności wszędzie tam, gdzie jesteśmy na co dzień obecni – apelował.
REKLAMA
Para prezydencka po eucharystii spotkała się z byłymi więźniami. W mszy św. uczestniczyła również była premier, a obecnie europoseł Beata Szydło.
Miejsce spotkań, edukacji, refleksji i modlitwy
Centrum Dialogu i Modlitwy powstało nieopodal byłego obozu macierzystego Auschwitz I. Jest instytucją katolicką założoną przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z europejskimi biskupami i przedstawicielami organizacji żydowskich.
To miejsce spotkań, edukacji, refleksji i modlitwy dla odwiedzających Auschwitz. Jest formą uczczenia pamięci ofiar i przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.
kad
REKLAMA