Premier: Polska i Francja potwierdziły partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę
- Likwidacja rajów podatkowych, podatek VAT, a także inne opłaty mogą stanowić nowe źródła dla budżetu UE - mówił po spotkaniu z prezydentem Emmanuelem Macronem premier Mateusz Morawiecki. Unijny budżet był jednym z tematów rozmowy obu polityków w Warszawie. - Wizyta prezydenta Francji w Polsce jest przełomowa - ocenił premier.
2020-02-03, 18:00
Posłuchaj
Przed konferencją prezydent Francji i premier polskiego rządu podpisali polsko-francuską deklarację współpracy w zakresie polityki europejskiej.
Morawiecki określił wizytę Macrona w Polsce jako przełomową. - Bardzo wiele elementów tej wizyty, które były przez nas pozytywnie przedyskutowane, z całą pewnością otwiera nowe rozdziały w historii naszej relacji - mówił szef polskiego rządu.
Porozumienie ws. budżetu
Powiązany Artykuł
Emmanuel Macron w Polsce: nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało
Przypomniał o toczących się negocjacjach w sprawie kolejnego budżetu UE. - W ramach Wspólnej Polityki Rolnej znajdujemy tyle wspólnych elementów, że będzie to na pewno ważny krok w kierunku wynegocjowania dobrej umowy, dobrej perspektywy budżetowej - powiedział Morawiecki.
REKLAMA
Podkreślał, że produkcja rolna w Europie musi prowadzić do samowystarczalności w tym względzie. - Chcemy troszczyć się i pielęgnować rolnictwo wyrównywać dopłaty w taki sposób, żeby było to sprawiedliwe dla wszystkich rolników - dodał Morawiecki.
Wspólnota interesów
- Zgadzamy się, by m.in. podatek cyfrowy czy opłata za emisję tony CO2 stanowiły nowe źródła własne dla budżetu UE; ambitna Europa potrzebuje ambitnego budżetu - mówił Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Powiązany Artykuł
Andrzej Duda gościem honorowym na obchodach święta narodowego Francji
Szef polskiego rządu oświadczył, że z prezydentem Francji znalazł "stuprocentową wspólnotę interesów i kompatybilność" w obszarach walki z rajami podatkowymi i podatku cyfrowego. - My zgadzamy się na to, żeby ten podatek, bądź inne opłaty stanowiły nowe źródła własne dla budżetu UE - podkreślił Morawiecki.
- Pokazujemy, że ambitna Europa potrzebuje ambitnego budżetu. Ten ambitny budżet można sfinansować zarówno przez eliminację rabatów, ale również poprzez nowe źródła jak podatek od transakcji finansowych, opłata od jednolitego rynku, czyli od wielkich międzynarodowych korporacji, czy właśnie podatek cyfrowy albo opłata (...) bardzo ważna w kontekście polityki klimatycznej, czyli opłata (...) za emisję tony CO2 - mówił premier.
REKLAMA
Wsparcie dla przemysłu
- Nie chcemy, żeby zniknął przemysł europejski, więc jednocześnie wskazując na konieczność doprowadzenia do poprawy klimatu, do neutralności klimatycznej, my pokazujemy, że warto zastanowić się na tzw. podatkiem śledzącym ślad węglowy, podatkiem węglowym, czy podatkiem CO2 na granicach zewnętrznych UE, który spowodowałby, że takie przemysły jak stalowy, cementowy, przemysł produkcji szkła, czy nawozów miałyby wyrównane pole gry względem konkurencji chińskiej, amerykańskiej, hinduskiej - podkreślił Morawiecki.
Powiązany Artykuł
Jakie relacje Warszawa-Paryż? Francuski ekspert: jest tu pula spraw wagi ciężkiej dla Macrona
Premier przekazał, że kolejnym tematem rozmowy był podatek VAT i kwestia skutecznej walki z mafiami VAT-owskimi na poziomie europejskim.
Silna Europa
Mateusz Morawiecki wskazał, że idea budowy silnej Europy obejmuje też kwestie obronności.
- Polska i Francja dzisiaj potwierdziły swoje partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę; bardzo silną Europę, oczywiście w zakresie obronnym, we współpracy z NATO i NATO jako głównym obszarem, ale chcemy budować silne przemysły obronne, chcemy budować silne przemysły innowacyjne - powiedział Morawiecki.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Strategiczne partnerstwo Polski i Francji. Ministrowie podpisali deklarację
Szef rządu podkreślił też potrzebę współpracy polsko-francuskiej w innych obszarach, m.in. elektromobilności, wysokich technologii czy rozwoju infrastruktury np. w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.
REKLAMA
Relacje handlowe
- Handel łączy państwa i narody. Francja jest dla Polski czwartym pod względem wagi eksporterem, a Polska dla Francji jest dziesiątym miejscem eksportu towarów francuskich, ale warto podkreślić, że Rosja dla Francji jest na miejscu 12, a Japonia na miejscu 14, a więc Polska jest ważniejszym partnerem handlowym niż Rosja czy Japonia i to też przybliża nas coraz bardziej - powiedział Morawiecki zwracając się do Macrona.
Odnosząc się do kwestii projektu europejskiego czołgu, premier powiedział, że "z ogromną radością przywitał możliwość poszerzenia prac niemiecko-francuskich nad czołgiem nowej generacji o partnerstwo polskie".
- My chcemy współpracować z przemysłem francuskim bardzo blisko w obszarze polityki obronnej i uważamy, że budowa wspólnych europejskich przemysłów w poszczególnych rodzajach broni, budowa europejskich przemysłów obronnych jest bardzo ważna - mówił szef rządu.
Trójkąt Weimarski
Premier dodał też, że wspólnie z Macronem zobowiązał się do odnowienia formatu Trójkąta Weimarskiego.
- To jest bardzo dobry format, bo Polska, Francja i Niemcy po wyjściu Wielkiej Brytanii (z Unii Europejskiej - PAP) to 42 proc. populacji całej Unii Europejskiej - mówił Morawiecki, dodając, że państwa Trójkąta Weimarskiego jednocześnie w podobny sposób myślą w bardzo wielu obszarach m.in. w zakresie wzmocnienia przemysłów europejskich.
***
Macron rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę w Polsce od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie z szefem polskiego rządu była kolejnym punktem wizyty. To pierwsza od siedmiu lat wizyta francuskiego prezydenta w Polsce.
REKLAMA
fc
REKLAMA